בחור ישיבה נדקר – העיתונאי הותקף

בחור ישיבה דקר את חברו במודיעין עילית • בישיבה נערכו תפילות לרפואת הפצוע ומאות בחורים קיבלו על עצמם תענית ציבור בעקבות הזעזוע מהמאורע החמור

היכל תפילה
היכל תפילה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

"ראינו נער כבן 17 שוכב על מדרגות הישיבה כשהוא בהכרה מלאה, כאוב וסובל ממספר פצעי דקירה בגופו", סיפר אלון כהן ממד"א השבוע. המראה הבלתי שגרתי הזה של בחור ישיבה דקור בישיבה בה הוא לומד, גרם לזעזוע רב במגזר החרדי.

הסיפור החל ביום ראשון השבוע, בסמוך לשעה 12:00 בצהרים הגיעה פניה דחופה אל גורמי ההצלה כי בחור ישיבה נדקר תוך כדי קטטה שהתנהלה בין שני בחורים. הבחור פונה כשמצבו קשה ואינו יציב ובחסדי שמים מצבו מתייצב ואילו הבחור הדוקר נמלט מן האזור ונמצא בחיפושים שערכה המשטרה לאחר מכן.

מקרה שכזה הוא חריג במהותו במגזר החרדי ובישיבה בפרט, ועל כן האירוע חולל הדים רבים. למחרת, נקבע בישיבה כי מאות בני הישיבה מישיבת כנסת הגדולה במודיעין עילית – שם אירע המקרה, יערכו תענית ציבור ואף נערכו תפילות בישיבה לאורך כל השבוע.

בחורי הישיבה שמסרבים לעכל את המקרה הקשה בישיבתם, התקשו להתראיין אודות האירוע והתחושות, ואף העיתונאי עקיבא וייס מתאגיד השידור 'כאן', הותקף באלימות כאשר בא לסקר את האירוע בישיבה. וייס, עיתונאי חרדי מוערך, צילם באמצעות מכשיר הסלולר שברשותו את אזור הישיבה, אך התלמידים חטפו מידיו את המכשיר, ורק לאחר מכן המשטרה השיבה לו את המכשיר, כשמסך הסלולר מנופץ.

תלמידי הישיבה בעיקר מבקשים להתפלל כעת לשלום בחור הישיבה הפצוע, ידידיה בן מיכל לרפואה שלמה על פי מה שפורסם, נראה כי הבחור הדוקר לוקה בנפשו.

על הישיבה

ישיבת 'כנסת הגדולה', או כפי שהיא מוכרת לכולנו בשם "ר' הלל", מאופיינת בקו שונה וייחודי משאר עולם הישיבות ואפילו מהציבור החרדי בכלל. הקו הפילוסופי שפיתח והוביל ראש הישיבה המיתולוגי ר' הלל זקס זצ"ל הינו קו של חשיבה עצמאית, יצירתית, וייחודית, הכוללת כבוד אישי מתוך אנושיות והתחשבות.

זכורות במיוחד התבטאויותיו של ר' הלל זקס כנגד ההשתתפות בבחירות, בהפגנות ובטקסים פוליטיים/מפלגתיים, זאת למרות השתייכותו למגזר החרדי, הוא תמיד ראה את עצמו כמעל למסגרות ולא נתן לעסקנים פוליטיים כאלה ואחרים לנהל את חייו ואת סדרי הישיבה.

כמו ביתר הישיבות, גם ב'כנסת הגדולה' נחלקים הבחורים לבני השיעורים ולבני הוועדים הגדולים – הקיבוץ. אך מלבד הגילאים, הבדלי המעמדות בר' הלל זהים בין בני שיעור ב' לבני הקיבוץ הגבוה. כך, ניתן לראות בחורים משיעור ב' נמצאים בחדר אחד עם בחורים מהוועדים הגבוהים.

לעומת זאת, בני שיעור א' זוכים ליחס מיוחד, להם יש מתחם נפרד בחדרי הפנימייה. בנוסף זוכים בני שיעור א' ליתר שימת לב מאנשי צוות ולעין פקוחה. זאת בעוד ביתר השיעורים סומכת הישיבה על המשמעת העצמית של הבחורים, בשל כך נרשמת יתר חופשיות ושחרור מצד רבני הישיבה.

ישיבת 'כנסת הגדולה' מורכבת באחוז קטן מבוגרי ישיבות תיכוניות ש"נשרפו" כמו ישיבת 'מערבא' שם מכהן בתפקיד משגיח הישיבה הרב פוסורינו ולאחר שעברו אצלו לבדיקה הם מתקבלים לר' הלל. בחורים בר' הלל מגיעים בחלקם ממשפחות מודרניות והיתר אלו בחורים אשר התפתחו בעצמם עם השנים אך מקורם הוא ממשפחה ליטאית קלאסית.

בשלהי חודש טבת תשע"ה כבו המאורות, ראש הישיבה הנערץ רבי הלל זצ"ל הלך לעולמו בפתאומיות כשהוא מותיר חלל עצום בקרב מאות תלמידי הישיבה ובוגריה. את מקומו תפס בנו הגאון רבי יצחק זאב שכבר בהלוויית אביו מונה ל'ממשיך'. בחיי אביו היה רבי יצחק זאב ר"מ בישיבה. תלמידיו מספרים על אדם שקט ומופנם, תלמיד חכם וגאון עצום.

הישיבה נוסדה בשנת תשנ"ו על ידי הגאון רבי הלל זקס זצ"ל, אשר כיהן קודם לכן כראש ישיבת חברון כנסת ישראל, ופרש מתפקידו עקב חילוקי דעות עם מנהל הישיבה. הישיבה הוקמה עם גרעין מתלמידיו של הרב זקס מישיבת חברון אליהם הצטרפו בחורים נוספים מישיבות שונות.

בישיבה קיים כולל אברכים המונה כ-120 אברכים, המיועד בעיקר לבוגרי הישיבה שנותרים לגור בסביבותיה במודיעין עילית. בשנת תשע"ג נפתחה על ידי הישיבה, הישיבה לצעירים כנסת הגדולה, בראשה עומד הרב מרדכי ברגמן, נכדו של הרב זקס ובוגר הישיבה. הישיבה לצעירים פונה בעיקר לבניהם של בוגרי הישיבה המשתייכים לקהילה שסביב הישיבה.

השארת תגובה