אלעד: המטמנה נסגרה והתושבים חשופים לסכנה

לפני כחודשיים, מטמנת ברקת בישוב שוהם נסגרה ובעקבות כך פסולת בניין, בה מעורב חומר אסבסט הידוע כמסרטן מסכן, מושלך בשטח פתוח ביער קולה הסמוך לעיר

המטמנה נסגרה 2
המטמנה נסגרה 2

עשרות טונות של אסבסט מסוכן, הידוע כחומר מסרטן לנחשפים אליו, הושלכו בשבועות האחרונים ביער קולה הצמוד לאלעד, כאשר הסיבה להשלכה היא סגירת מטמנת ברקת הסמוכה, בה היה האסבסט מוטמן ומטופל לפי ההוראות המחמירות של המשרד להגנת הסביבה.

מטמנת ברקת בישוב שוהם הייתה המטמנה הגדולה ביותר באזור המרכז שמומחית במחזור והטמנת פסולת בניין ולפני כחודשיים, בעקבות סכסוך בינה לבין הרשות המקומית נסגרה, כאשר בעקבות כך פסולת זו, צריכה לעשות דרכה למטמנות בדרום או בצפון.

מובילי פסולת עבריינים, שהתעצלו או לחילופין שרצו לחסוך את העלות וזמן הנסיעה למטמנות אלו, החליטו להשליך את משאם – טונות של פסולת בניין הכולל בתוכו אסבסט, ביער קולה שנמצא בסמיכות לעיר, כאשר עד לרגע זה הרשויות לא נוקפות אצבע ומדי יום מצטבר עוד ועוד מחומר זה, המסכן את התושבים באזור.

ראוי לציין, כי על פי כללי המשרד להגנת הסביבה אין להתקין אסבסט במקומות ציבורים או מקומות שמיועדים למגורים ולאחר פירוקו יש להטמינו במטמנה מורשית באזור נפרד, מגודר ומסומן באופן שימנע כל פליטה של אבק שעלול לסכן את האוכלוסייה.

ראוי לציין, כי פניות חוזרות ונשנות של תושבים וארגוני סביבה למשרד להגנת הסביבה על מנת שימנעו את שפיכת הפסולת ביער זה, נתקלו בהתעלמות, כאשר גם לאחר מספר שריפות שפרצו שם ההתעלמות נמשכת ולא פועלים לפתיחת המטמנה או לאכיפה נגד המשאיות המשליכות חומר זה.

המשך פעילותה של מטמנת ברקת ייקבע בחודש אוקטובר הקרוב, בפני הרכב של שלושה שופטים בבית המשפט העליון.

מעיריית אלעד נמסר בתגובה ל'השבוע באלעד', כי "הנושא הזה הועלה בפגישה האחרונה של ראש העיר עם השר להגנת הסביבה זאב אלקין. בנוסף, אנחנו מזמינים צוות פינוי מיוחד שיפנה את מצבור האסבסט, ברגע שמגיעים אלינו פניות". בעירייה מוסיפים, כי "אנחנו מחפשים את המיקום המדויק, מאחר ועדיין אף פונה לא הצביע על המיקום המדויק, אך הצוות פינה כבר כארבעים פעמים כבר מצבורים כאלו".

 

 

השארת תגובה