בדגל מתלבטים: פינדרוס או שטרן

בסיעה מחפשים מועמד לראשות העיר, בהנחה שההסכם עם שלומי אמונים יתקיים כמתוכנן, ומתלבטים בין סגן ראש העיר ירושלים לנציג המקומי • ובינתיים: ישיבת הזדהות במועצת העיר ורל"ש סגן ראש העיר מתפטר

באלעד
באלעד

הסאגה סביב ראשות העיר, אשר היה נראה (לכל הפחות לתמימים שבינינו) כי הגיעה לסיומה עם ההסכם החדש שגובש בין 'שלומי אמונים' ל'דגל התורה' בסוף השבוע שעבר, ולפיו בקדנציה הקרובה על כס ראש העיר ישב איש 'דגל התורה', כשלצדו ישראל פרוש יכהן כסגן, כאשר בעוד חמש שנים – ב-2023, ראשות העיר תחזור שוב לידי סיעת שלומי אמונים, לא החזיקה מעמד וחילופי המכתבים בין שתי הסיעות נמשכו (ראה ידיעה נפרדת), כשכל צד מתבצר בעמדתו.

מעבר לוויכוח בין שני הניצים, אי אפשר להתעלם מקולות התושבים, כאשר בעוד ובדגל התורה, מדברים על הצנחת מועמד חיצוני במקרה ובסופו של דבר יגיעו להסכמה מסודרת עם שלומי אמונים – ואולי אף במקרה ולא – תושבים בעיר, חלקם אף מהנמנים על מפלגה זו, יצאו בקמפיין נרחב נגד תופעת ההצנחה, כשבראשם מככבת הסיסמא "לא תצנח", כשלדבריהם, אם בדגל התורה דורשים את ראשות העיר, אין סיבה להצנחה והדבר הכי ראוי וטבעי הוא שיו"ר סיעת דגל התורה בעיר אבי שטרן, יהיה מועמדם.

קמפיין נוסף שעלה, כוון דווקא אל עבר שלומי אמונים, בו המסר היה כי הסכמים צריך לכבד, ובדיוק כפי שבזמנו – לפני אחת עשרה שנים, בביתר עלית ביקשו הם לקיים את ההסכם עם 'דגל התורה' והזיזו ראש עיר מכהן מתפקידו – יצחק פינדרוס, שנחשב לראש עיר מוצלח (ולא במקרה הוא בין השמות החמים ש'דגל' רוצה לראות בראשות העיר אלעד) ובדומה לכך גם בירושלים, שם הריצו את מאיר פרוש במסגרת הסכם דומה, שהיה כרוך גם שם בסיום כהונה של ראש העיר אורי לופליאנסקי, שנחשב אף הוא למוצלח – בהתאם לכך, גם באלעד עליהם לכבד את ההסכם ולפנותו לטובת 'דגל התורה.

על האפשרות, שאבי שטרן יהיה מועמד 'דגל התורה' לראשות העיר, התפתח דיון בקבוצת 'מדורת השבט אלעד', בו גרף האחרון שבחים מכל קצוות הקשת הפוליטית. "אבי שטרן הוא הפתרון למצב, וגם אנשי ש"ס תומכים במועמדותו. לא מוצנח, איש ישר דרך, אהוד על כולם. אבי הוא הפתרון", כתב אחד החברים.

יו"ר ש"ס וסגן ראש העיר צוריאל קריספל לא חסך אף הוא בשבחים וכתב: "אם יש משהו טוב בעירייה הזו זה אבי שטרן. אלא מה, אין לו תקציב פרסום והאיש מתרחק מאור הזרקורים", בהמשך הוא הוסיף, כי "געלה נפשי ממה שקורה פה בעירייה הזו ולכן הודעתי שאיני מתכוון להישאר במערכת. יש מצב, שאם יהיה מועמד ראוי כלבבי אעשה חושבים ואשאר לצדו, לסייע לעיר האהובה הזו אהבת נעוריי, אך לא מתחייב שכך יהיה". נזכיר, כי דברים אלו מגיעים לאחר שקריספל התבטא לאחרונה שוב ושוב כי מאסה נפשו בפוליטיקה העירונית ובעקבות כך ברצונו לקחת פסק זמן מהפוליטיקה, כשבהתאם לכך הוא לא מתכוון להתמודד ברשימת ש"ס בבחירות הקרובות.

ובתוך כך, ביום חמישי האחרון התכנסה מועצת העיר בפעם האחרונה בהרכבה הנוכחי, לישיבת הזדהות – ישיבה בה כל אחד מחברי המועצה מודיע עם איזו סיעה הוא מזדהה לקראת הבחירות הקרובות. דרמות גדולות לא נרשמו שם וכצפוי מי שהכריז על הזדהות עם רשימה חדשה בשם "סיעת איחוד הקהילות באלעד", היה חבר המועצה אבי דיין, שבבחירות הקודמות רץ במסגרת רשימת סיעת ש"ס המקומית. כזכור, עם הקמת הקואליציה הנוכחית בראשות ישראל פרוש, הצטרף אליה דיין באופן עצמאי ובכך שבר את הגוש החוסם אותו ניסו ליצור סיעת ש"ס, כשבעקבות כך גם שאר חברי מפלגתו הצטרפו אף הם.

עוד קודם ישיבת ההזדהות, לאחר שעלתה האפשרות כי במסגרת הסכם שלו"א ודגל התורה פרוש לא יתמודד שוב, הצהיר דיין כי הוא שוקל אפשרות להגיש מועמדות לראשות העיר, במידה ופרוש לא יתמודד. כמו כן, במהלך השבוע האחרון, לאחר הכרזתו על הקמת רשימה עצמאית, פרסם אלי ישי כי מפלגת יחד תרוץ במשותף עם רשימתו של דיין. "אבי ידוע כנציג ציבור מסור ונאמן לשולחיו, ובעז״ה מפלגת ׳יחד חי׳ תמשיך לפעול למען תושבי העיר בשנים הבאות", כתב ישי לאחר ההחלטה.

בנוסף, ביום שלישי הכריז הפעיל החברתי יצחק חלה על התמודדותו בבחירות הקרובות, במסגרת רשימת "אלעד שלנו! התושבים", שתהיה סיעת תושבים עצמאית. במהלך השנים האחרונות הקים חלה את עמותת "צעירי אלעד" ויזם פעילויות ועוד לטובת תושבי העיר, כשרק השבוע סיים את המיזם "תיק לכל ילד", זו השנה השנייה ברציפות.

דרמה פוליטית נוספת התרחשה אמש, כאשר רל"ש סגן ראש העיר מטעם 'דגל התורה', מוישי רבר הודיע על התפטרותו, שלא באופן מפתיע, שישים יום קודם הבחירות, ככל הנראה על מנת שיוכל להתמודד למועצת העיר מטעם 'דגל התורה' – כפי המתחייב בחוק. במהלך הקדנציה, רחש לעצמו רבר תדמית של עסקן נמרץ, שיודע להזיז עניינים ונראה כי עתידו עוד לפניו.

השארת תגובה