קרע בחב"ד: הנציגים מתכתשים בקרית מלאכי

הדחה מכוערת או התרעננות מתבקשת? נציגי חב"ד מתכתשים על הבכורה • מצד אחד – סגן ראש העיר המוכר והוותיק, מצד שני – איש עסקים צעיר • וגם: פורש ש"ס רץ עצמאית

חיים שטיינר
חיים שטיינר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הרוחות בקהילת חב"ד בקריית מלאכי סוערות, על רקע קרב איתנים בין שני חברי המועצה מטעם החסידות. מצד אחד נמצא סגן ראש העיר חיים שטיינר ומולו ניצב חבר המועצה בצלאל מזרחי. סלע המחלוקת: מי יהיה הנציג הבכיר בקדנציה הבאה ויזכה לתפקיד סגן ראש העיר.

הנציגות החרדית בעיר שייכת למפלגה משותפת לש"ס ולקהילת חב"ד, המונה 4 מנדטים. שני הנציגים הבכירים, מישל טפירו מש"ס וחיים שטיינר מחב"ד, מחזיקים בתפקידי סגן ראש העיר.

לעומת שטיינר הוותיק, שידיו רב לו במסדרונות העירייה, דרך בקדנציה האחרונה כוכבו של הנציג החב"די השני, בצלאל מזרחי, שבאופן לא רשמי טוען כעת לכתר ומצפה להפוך לנציג הבכיר של הקהילה.

מזרחי הוא בנו של חה"כ לשעבר אליעזר מזרחי שקנה את פרסומו ב'תרגיל המסריח', ובעצמו עו"ד ואיש עסקים מצליח. הוא מקושר, צעיר ודומיננטי. בצלאל, המוכר יותר בשם החיבה צלי, הוכיח בקדנציה האחרונה יכולות משובחות ומשכך, הפך בעיני רבים למועמד ראוי ומתבקש להובלת הרשימה ולקבלת הבכורה. מנגד, קולות אחרים טוענים נגד מהלך של הפיכה והדחת נציג וותיק ששירת נאמנה את קהילתו.

העימות בין הצדדים ובין המצדדים בהם, הגיע השבוע לנקודת רתיחה, על רקע 'ישיבת ההזדהות' שהתקיימה במליאת המועצה, בה כל חבר מועצה מצהיר לאיזו סיעה הוא משתייך. שטיינר עצמו לא נכח במקום ומשם החלה מהומה.

לפי הלשונות הטובות בקהילה, שטיינר סירב להזדהות עם מפלגתו, אם לא יקבל התחייבות להמשך כהונתו בסגנות. לידי 'שטח מוניציפאלי' הגיעה טיוטת מכתב אותה התכוון ככל הנראה שטיינר להגיש לראש העיר, בו הוא מזדהה כסיעה עצמאית בשם 'ובחרת בחיים'. בסופו של דבר שלח שטיינר מכתב הזדהה עם סיעתו המקורית.

מי שהעניין יובא לפתחו ולהכרעתו הוא רב הקהילה הגאון רבי יצחק יהודה ירוסלבסקי, מזכיר בית דין רבני חב"ד. בתחילת השבוע נערכה ישיבת ועד בה כל אחד מהצדדים שטח את טענותיו אך הכרעה טרם נפלה.

ובתוך כך, שלומי מלכה, חבר מועצה לשעבר מש"ס – שבינתיים הפך ליריב וערק למחנה הליטאי – הודיע על התמודדות ברשימה עצמאית למועצת העיר. מלכה יזכה ככל הנראה לתמיכת קהילת הרב עמית, שראשיה ביצעו אינספור ניסיונות ושלחו מכתבים לראשי ש"ס בניסיון להכניס נציג מטעמם למפלגה. יצוין כי בש"ס טרם החליטו מי יהיה נציגם השני – אותו מילא מלכה ברוטציה – והשם המדובר הוא שאול שטרית, שממתין לאישור הח"כ הממונה ינון אזולאי.

ומלכה אחר, הלא הוא ראש העיר לשעבר מוטי מלכה, שהתפטר בעקבות הרשעתו אך בכל זאת הצהיר על התמודדות בבחירות לראשות העיר, הודיע השבוע כי פרש מהמרוץ סופית ולא יתמודד.

ניסיונותינו החוזרים ונשנים לקבלת תגובה מהצדדים המעורבים – לא צלחו.

השארת תגובה