פרסום ראשון: הניסיון האחרון לאיחוד שורות – נדחה על הסף

רגע לפני הקמפיין, הזמינו אנשי ש"ס את נציגי קרעטשניף לפגישה, וניסו להציע אחדות – לשווא • המתווה, חילוקי הדעות והסיכונים • ורק ברחובות: פעילי 'הליכוד' חוברים ל'העבודה'

פרוש והומינר
פרוש והומינר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

המגעים לאיחוד שורות בין כל נציגי הציבור החרדי ברחובות – נחלו כישלון מהדהד. פגישה שנערכה בסוף השבוע בין נציגי ש"ס לבין נציגי חסידות קרעטשניף, התפוצצה לאחר שנציגי החסידות ראו בהצעה שהונחה לפתחם השפלה. כמעט במקביל, יצאה 'אגודת ישראל' בקמפיין חוצות נרחב, במה שנראה כהחלטה סופית לרוץ בנפרד.

הפוליטיקה החרדית ברחובות ידעה בעבר אינספור מלחמות, עימותים ותככים. בבחירות האחרונות, רצו ש"ס ו'דגל' בצוותא והכניסו 3 מנדטים. קרעטשניף רצה עם 'הבית היהודי' ואמורה הייתה לקבל נציג, אך ההסכם לא מומש.

לקראת הבחירות הקרובות, סיכמו ש"ס ו'דגל' על המשך ריצה משותפת, כאשר קרעטשניף הודיעה שתריץ רשימה עצמאית. כבר לפני מספר חודשים השיקו בחסידות מטה בחירות, פתחו דפי רשת והחלו לחרוש את השטח. בחסידות רואים בבחירות מלחמה על כבודם והם נחושים להוכיח אחת ולתמיד את גדלם הטבעי ואת השפעתם על חוגים נרחבים.

למרות הדברים, בסיעת ש"ס ביקשו לעשות מאמץ נוסף ולהביא לריצה משותפת. בפגישה שנערכה בסוף השבוע, בנוכחות אנשי ש"ס ו'אגודת ישראל' ושתוכנה דלף ל'שטח מוניציפאלי', הציעה ש"ס לוותר על המקום השלישי לטובת נציג החסידות פנחס הומינר. על פי המתווה, במידה והמפלגה המאוחדת לא תצליח להביא 4 מנדטים, יפרוש הומינר במחצית הקדנציה ויעניק את מקומו ברוטציה לש"ס.

מצד ש"ס ראו בכך ויתור גדול למען השלום, אך בצד שכנגד ראו בכך השפלה. "זה לא נקרא שוויון, לתת לנו חצי מקום שלישי בזמן שאנחנו מסוגלים להביא לבדנו מנדט. מה גם שלפי המוצע לנו, הסגנות והמועצה הדתית הולכת לש"ס, אז מה בדיוק נשאר לנו", הייתה רוח הדברים. מנגד, בקהילה המקומית רואים באופן תמוה את התנהלות החסידות, שלאחר כל ההרפתקאות הפוליטיות הכושלות בעבר, לוקחת סיכון ולא מצטרפת לגוש החרדי.

בש"ס מודעים לכוחו של הומינר ולמעמדו הייחודי אצל ראש העיר וניסו לשכנע את נציגיו להיעתר, אך ההצעה נדחתה על הסף. יצוין כי בש"ס עצמה כלל לא היו סגורים על הצעתם ותכננו להגיש אותה בפני צמרת הסיעה הארצית, אך לאחר שנדחו על הסף, היוזמה גוועה.

מלבד ענייני כבוד ומשחקי כוח, בין הצדדים קיימים פערים מהותיים. בש"ס טוענים כי ריצה משותפת עשויה להכניס 4 מנדטים, מה שמייתר את הצורך ברוטציה. מנגד, בקרעשטניף מציגים את היחלשות ש"ס הארצית וטוענים כי המקום הרביעי לא ריאלי. בנוסף, החשש ב'אגודת ישראל' הוא כי במידה ויוצבו במקום השלישי/רביעי, לא תהיה ל'דגל' – שתוצב במקום השני – אמביציה לעבוד בבחירות בגלל הדם הרע שזורם בין הצדדים.

ולזירה סוערת נוספת: האם מפלגת 'הליכוד' תרוץ בלא פחות משלושה ראשים? לפי המהלכים האחרונים, התשובה לכך חיובית. קבוצה מצעירי 'הליכוד' סיכמה על ריצה משותפת עם …מפלגת 'העבודה' בראשות יניב מרקוביץ'. מדובר ברועי שרעבי וגלעד מזרחי, פעילים דומיננטיים בסניף המקומי, שניסיונותיהם להוביל לריענון רשימת 'הליכוד' נחלו כישלון ובשל כך בחרו לחבור ליריב. מרקוביץ' נחשב להבטחה מקומית ומחזיקה כיום ב-4 מנדטים. שרעבי ומזרחי יקבלו מקום ריאלי ברשימה.

בנוסף לרשימת 'הליכוד' – בראשה עומד רחמים מלול – ולרשימת 'העבודה' הרעננה עם נציגי 'הליכוד', מפלגת השלטון תראה נוכחות גם במפלגת סגן ראש העיר מתן דיל, זאת לאחר עריקת חבר המועצה אביב איטח לשורותיו. איטח, נשיא התאחדות הסטודנטים, הפך לחבר מועצה בולט שלא היסס להתעמת עם יו"ר מפלגתו מלול ואף הועף בשל כך מהקואליציה לתקופת-מה. כעת, בחר לחבור למתן דיל, לשעבר בן טיפוחיו של מלול וכיום יריב עיקש.

3 תגובות
  1. אני לא מבינה הציעו לקרעטשניף חצי קדנציה בטוח . לא עדיף ציפור ביד מ2 על העץ.

    ידוע שמי שלא תורם לאחדות תמיד מפסיד חבל

    כל הכבוד לשס על ניסיון האחדות

  2. ולמה דגל לא עושים אחדות בירושלים?

  3. האם לשיקול איך זה יראה, האם זה קידוש השם או חלילה חילול.. אין מקום בשיקולים?!

השארת תגובה