"מעל בחובותיו" – עתירה נגד השר כחלון

התנועה לאיכות השלטון בעתירה לבג"ץ נגד השר כחלון: יש להורות לשר להדיח את דורון אוזן מתפקידו או להורות על פתיחה בחקירה פלילית נגדו "מעל בחובותיו המנהליות כלפי כלל אזרחי ישראל"

משה כחלון
משה כחלון
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

התנועה לאיכות השלטון טוענת: "לאחר הבחירות האחרונות דרש שר האוצר כחלון וקיבל תחת אחריותו את כלל הסמכויות להפעלת מנהל התכנון, "ארגז כלים" בעזרתו יוכל להיאבק במשבר הדיור בישראל. אך במרוצת הזמן הסתבר שהשר כחלון הפך את אותו ארגז כלים לארגז של מינויים פוליטיים, כשמינה בכירים בקמפיין הבחירות שלו, בעלי זיקה פוליטית ישירה אליו ואל מפלגתו, לתפקידי מפתח.

אם לא מספיק שאותם מינויים נעשו כמסע לחלוקת "צ'ופרים" למקורביו, מאוחר יותר התברר שחלק מאותם מקורבים שיקרו בתצהירם ולא דיווחו על הקשרים בינם לבין השר. בין אותם פעילים נמנה גם דורון אוזן, שמונה ליו"ר הוועדה המרחבית לתכנון ולבנייה שרונים. לאחר עתירה לבג"ץ שהגישה התנועה בעניין, הודיע אוזן במאי 2017 על התפטרותו, מה שהוביל לסיום ההליך בבג"ץ בטענה כי אין מקום להורות על פתיחה בחקירה פלילית משום שאוזן סיים את תפקידו.

והנה, מספר חודשים בלבד לאחר שהוסר ממנו האיום בחקירה פלילית, מונה שוב אוזן לאותו התפקיד בדיוק על ידי שר האוצר כחלון – זאת למרות הקביעה הברורה של בית המשפט כי ההליך הסתיים רק משום שאוזן אינו ממלא עוד את תפקידו. במקביל התגלה דבר מינויו הלא חוקי של מקורב נוסף לשר כחלון, מושון גבאי, שמונה לתפקיד יו"ר הועדה מרחבית לתכנון ובנייה מעלה גליל. נגד מינוי זה הוגשה עתירה על ידי מתמודד נוסף במכרז והתברר כי גם במקרה זה הסתיר יו"ר הוועדה את קשריו הפוליטיים עם השר. ניתן לראות כי מדובר ברעה חולה של ממש של מינויים של מקורביו הפוליטיים של השר כחלון לתפקידי מפתח במנהל התכנון – כשפעם אחר פעם מוסתרת זיקתם הפוליטית אליו.

התנהלותו של השר כחלון שמינה מחדש את אוזן, זמן קצר לאחר סיום ההליך המשפטי בעניינו ומתוך מניע פוליטי הינה בלתי סבירה בעליל, עולה כדי חריגה מסמכות ופוגעת באמון הציבור שרואה כיצד שר ממנה את מקורביו תוך עבירה על החוק ותוך פגיעה בעיקרון השוויון. המינוי מהווה אנטיתזה לחובת הגנה על טוהר המידות, היושר והיושרה של השירות הציבורי, ומהווה זלזול בממשלה, בהלכותיו של בית המשפט ובציבור כולו. אף חמור מכך, מינוי זה מעביר לכלל הציבור מסר של לגיטימציה לנורמות של נפוטיזם ושל התעלמות מרשויות החוק. המסר המועבר לציבור הוא מסר בעייתי ביותר, ולפיו אין כל פסול במינוי של מועמד בעל זיקה פוליטית, לאחר שהמועמד הצהיר תצהיר שקר על מנת לזכות בתפקיד, ותוך זלזול מוחלט בהליך שיפוטי שנעצר אך ורק בשל התפטרותו של המועמד שכעת מונה מחדש. כל אלה מחייבים את ביטול מינויו של אוזן או לחלופין – פתיחה בחקירה פלילית נגדו בגין תצהיר השקר שהגיש בהליך מינויו לתפקיד מלכתחילה."

השארת תגובה