הבנות התלהבו וחתמו: תקנות החתונה

הפעילות להנחלת תקנות הנישואין בסאטמר, הכנסת ספר תורה לישיבת 'תורה בתפארתה', הגר"ד לנדו בירושלים ומרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי בקרית הרצוג

הגרח בקרית הרצוג
הגרח בקרית הרצוג
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

• בחסידות סאטמר ממשיכים במאמציהם להנחלת התקנות החדשות שמטרתן להביא לכך שהורים יחתנו את ילדיהם, תוך שהם מוציאים סכום כסף שלא עולה על 30 אלף דולר. עסקני החסידות הקימו תצוגה מיוחדת, בה צפה גם האדמו"ר מסאטמר, שפירטה את כל שלבי ההוצאות מהתשלום לשכן ועד השבע ברכות האחרון, כאשר בסופו של דבר סכום ההוצאות לא חצה את ה-30 אלף דולר.

הפעילות להנחלת התקנות עלתה שלב במוצאי השבת האחרונה, כאשר מעל 500 בנות הסמינר של החסידות חתמו על הצהרה והתחייבות כי יעמדו לימין ההורים במהלך השמחה.

בנוסח הקבלה נכתב: "מהלב היהודי הרחום שלנו שמענו את המצב הקשה כאשר כיום 80 אחוז מהמשפחות, ההורים עובדים קשה מאוד, ובהגיע עת משוש כאשר הם מחתנים את ילדיהם, בזמן שההוצאות מרובות מאוד, הם קורסים תחת העול הקשה, ולכן אנחנו מרגישות לשאת בעול וזה באחריותנו וזכות היא לנו לבא לקראתם לקבל על עצמינו לשמור על תקנות החתונה, שמיוסדות על הורדת המחיר האדיר שחתונה עולה".

כזכור, הפרויקט הוקם באולם 'בית רחל פרדייס' בקריית יואל וכלל 13 דוכנים. מצד אחד, מה שצד החתן אמור לשלם לאורך השמחה ומהצד השני מה שצד הכלה אמור לשלם, לצד ההוצאות המשותפות לשני הצדדים. הדוכנים היו: 1. דוכן של גמר השידוך לצד החתן; 2. דוכן של מתנות מצד החתן; 3. מלבושי החתן (כולל שטריימל וכובע); 4. הוצאות אחרות של צד החתן; 5. ימי השבע ברכות של צד החתן; 6. הוצאות הכנת ושכירת דירה לזוג – שני הצדדים; 7. רהיטים ומוצרי חשמל – שני הצדדים; 8. שמחת החתונה – שני הצדדים; 9. מתנות מצד הכלה; 10. מלבושי הכלה; 11. הוצאות אחרות לצד הכלה; 12. ימי המשתה של צד הכלה; 13. גמר השידוך לצד הכלה.

• במעמד מרגש והיסטורי נחנך השבוע בית המדרש במרכז קרית צאנז בטבריה, כשקודם למעמד קבע מזוזות בשערי בנין בית המדרש האדמו"ר מצאנז. בית המדרש הוקם במרכזה של קרית צאנז בטבריה ונבנה ברוב פאר והדר, כראוי לבית מקדש מעט שישמש את מאות התושבים המתגוררים בשיכון.

במהלך המעמד הופיע הגאון רבי אברהם דוב אויערבאך לרפו"ש, גאב"ד טבריה, ונתכבד לשאת דברי ברכה לרגל המעמד הגדול, בדברים שנשא התבטא שקדושת חסידות צאנז הידוע בתורתה ובקדושתה תמשיך להקרין על פני כל העיר הקדושה טבריה. בסיום דבריו העמיד יין שהביא מביתו על שולחן  האדמו"ר מצאנז. כמו כן נשא דברים רבה של טבריה הגאון רבי צבי בוחבוט.

• רבנים, אישי ציבור חברי מועצת העיר ובכירי עיריית בית שמש השתתפו השבוע בשמחת השבע ברכות לבנו של דובר העיריה הרב מתתיהו רוזנצווייג.

• שכונת קרית הרצוג בבני ברק זכתה למעמד היסטורי, מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי ניאות לבקשת רבני השכונה והגיע באורח נדיר לשכונה, לעמוד בראש עצרת חיזוק קהילות הקודש קרית הרצוג. קודם למעמד התקיימה הכנסת ספר תורה לקהילת "בית תפילה", שנתרם על ידי הרב יעקב ולנשטיין, חבר מועצת העיר מודיעין עילית, ועם סיום התהלוכה החל המעמד הגדול בהשתתפות כל רבני השכונה מכל העדות והחוגים.

המעמד התקיים ברחבה החדשה של בית הספר "מסורת ישראל" ברחוב נויפלד, כאשר בימים שקדמו למעמד עמלו עשרות פועלים להכשיר את השטח הענק כך שיוכל להכיל את אלפי המתכנסים, כאשר על הלוגיסטיקה האדירה פיקד מ"מ ראש עיריית בני ברק הרב אברהם רובינשטיין וצוות לשכתו. בשני צדדי הרחבה הוקמו טריבונות מיוחדות שהכילו כ-1500 ילדי ת"תים מכל העדות והחוגים בשכונה, שהגיעו לבושים בבגדי שבת לכבודה של תורה. מרכז הרחבה הכיל את אלפי האנשים שהגיעו מכל קצוות השכונה. במקביל, אלפי נשים התאספו במעלה רחוב נויפלד וצפו במהלך העצרת על גבי מסכי ענק שהוצבו במקום.

על בימת הכבוד המפוארת ישבו כל רבני הקהילות וראשי הישיבות בשכונה. כאשר ניתן האות והמנחה הכריז על התקרבותו של מרן שר התורה לרחבת המעמד, פצחה התזמורת בשירת "ימים על ימי מלך תוסיף", כשקהל האלפים אנשים וילדים פצח בשירה אדירה ובריקודים סוערים. כאשר נראתה דמותו של מרן על גבי המסכים, נעמדו האלפים על קצות רגליהם לחזות בזיו פניו, והקהל כולו שר במלוא גרונו "עוד ינובון בשיבה דשנים ורעננים יהיו".

לאחר כניסתו של מרן, ניגש למיקרופון הגאון רבי שמשון אלטמן, רב קהילת "אור הצפון" ובירך בקול רם בשם ומלכות ברכת "אשר חלק מחכמתו ליראיו", כאשר אלפי הילדים מצטרפים לברכה הייחודית. רגע מרגש במיוחד נרשם כאשר בשיאו של המעמד נשמע קולם של אלפי הילדים משני צדדי הרחבה ששרו מעומק ליבם את התחינה "אבינו אב הרחמן תן בליבנו בינה להבין ולהשכיל". במעמד נשאו דברים הגאונים רבי יהודה אריה שוורץ ורבי ישראל בונם שרייבר מרבני השכונה.

לאחריהם הוקראו דבריו של מרן שר התורה לקהל המתכנסים על ידי מקורבו רבי מרדכי בונים זילברברג, רבה של שיכון ה' הסמוכה. עם סיום המעמד האדיר פצחה התזמורת בשירת "משכני אחריך נרוצה".

לאחר העצרת התקיים מעמד קביעת מזוזה וחנוכת המבנה החדש של בית יעקב מסורת ישראל, שנבנה על ידי עיריית בני ברק, בנוכחות הרב אברהם רובינשטיין מ"מ ראש עיריית ב"ב וחבר הנהלת החינוך העצמאי יחד עם הרב אליעזר סורוצקין מנכ"ל החינוך העצמאי.

• השבוע הגיע הגאון רבי דב לנדו, ראש ישיבת סלבודקה, למסע חיזוק בירושלים לרגל זמן אלול שנפתח בישיבות הקדושות. תחילה הגיע הגר"ד לנדו למסור שיחת מוסר בישיבת 'נתיבות החכמה' – בראשות הגרד"ק וולפסון, שם חיזק את התלמידים להתעלות בתורה, יראת שמיים ובמידות טובות לקראת יום הדין. השיעור בוולפסון היה בראשות ראשי הישיבה הגאונים רבי דניאל וולפסון ורבי ברוך נויברט, רבני הישיבה ומאות תלמידים. בהמשך הגיע גם לישיבת הגרי"ש בראשות הגאון רבי שבתאי ויספיש, שם התפלל תפילת מעריב ובירך את בחורי הישיבה.

• בשבוע הבא ביום חמישי תתקיים אי"ה הכנסת ספר תורה  לישיבת תורה בתפארתה בעיר אלעד, ראשי הישיבה הגיעו עם ספר התורה לבתי גדולי הדור, מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי ומרן ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין לכתיבת אותיות.

השארת תגובה