אריאל יורה: "החקלאות לא מעניינת את כחלון"

שר החקלאות אורי אריאל תוקף את שר האוצר על פתיחת ייבוא עגבניות ואי מימון רפורמה • "כחלון רוצה את תיק החקלאות בגלל בחירות, הוא ושר האוצר יריבים פוליטיים קשים"

אורי אריאל כל הזמן
אורי אריאל כל הזמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ביום שני השבוע הודיע שר האוצר כחלון כי מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל מאיר צור מצטרף למפלגת כולנו, עוד הודיע כחלון כי בקדנציה הבאה הוא ידרוש את תיק החקלאות למפלגתו.

בעקבות כך, שוחחנו עם שר החקלאות אורי אריאל ושאלנו אותו על הישגיו במשרד והאם ירצה להמשיך לקדנציה נוספת, וכמו גם, האם השר כחלון באמת עשה השתדלות למען חקלאי ישראל בקדנציה האחרונה. השיחה נסובה גם על המערכת הפוליטית הארצית והמערכה הפנים מפלגתית בתוך סיעתו של השר אריאל.

• תוכל לספר לנו על הישגים משמעותיים שלך במשרד החקלאות בשלוש וחצי השנים האחרונות?

"הורדנו את המס מעובדים זרים, מס שעמד על עשרה אחוזים שזה יצא הרבה מאוד כסף לכל חקלאי. הורדנו את מחירי המים ב 25 אחוז שזה דבר משמעותי מאוד עבור החקלאים ומכיוון שכך משפיע גם על מחירי הפירות והירקות לצרכנים וגם מוריד בצורה משמעותית את העול הכלכלי הכבד מעל כתפי החקלאים.

"דבר נוסף שעבר במשרד זוהי ההחלטה כי קרקע זמנית שמוחזקת בידי היישובים תהפוך להיות קבועה מה שישכנע את הקיבוצים והמושבים להשקיע ולהשביח את הקרקעות הללו, והדבר הרביעי זה עידוד החקלאות בקרב הצעירים, הצלחנו להביא בעבודה מאומצת את הצעירים לענף החקלאות וזה לאחר שהגיל הממוצע לחקלאי כיום הינו יחסית גבוה, אך משרד החקלאות הגיע עם האוצר והוציא תקציב של כמאה וחמישים מיליון שקל שבעצם נותנת תמריצים כספיים לחקלאים הצעירים.

"מלבד זאת, ישנה "החטיבה להתיישבות" שלראשונה החלה לפעול בקרב המושבים והקיבוצים ומביאה איתה תוספת תקציב לחקלאים לקיבוצים וליישובים, דבר שלא היה עד היום, וזה כולל חקיקה מיוחדת שהוביל בנושא ח"כ סמוטריץ'".

• יש לך רפורמות שתרצה להשלים?

"ישנן כמה, הראשונה היא הרפורמה בלולים שיש לה כבר תקציב של כ-400 מיליון שקל ובדומה לכך הרפורמה ברפתות שגם לה יש כ-400 מיליון שקלים ובעיקר אני רוצה לעבור לתמיכה ישירה בחקלאים ועידוד הצעירים להגיע לחקלאות. למשל, אם מורידים את מחיר המים אז אנו נותנים לחקלאים את היכולת לשווק בחו"ל, ובאם אנו משלמים את ההדברה הביולוגית שהינה הדברה ללא סכנה אזי ניתן לחקלאים בישראל מרחב נשימה גדול מאוד ותיווצר מכך הורדת מחירים דרסטית".

• כחלון הודיע כי בקדנציה הבאה מפלגתו תדרוש את תיק החקלאות, אחרי שמזכ"ל מועצת היישובים הארצית ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל מאיר צור הודיע על הצטרפותו למפלגת כולנו, אתה תדרוש את התיק גם?

"באם אקבל הצעה להיות שר אוצר או כל תיק בכיר אחר שאראה שאוכל להשפיע דרכו בצורה משמעותית יותר על אזרחי ישראל אזי אשקול האם לעזוב את משרד החקלאות, אך כל עוד לא תגיע הצעה כזו אדרוש להמשיך לכהן כשר החקלאות, מכיוון שמשרד החקלאות הוא משמעותי מאוד ובהחלט אני רוצה להמשיך ולעבוד למען עתיד ענף החקלאות בישראל".

"כחלון הודיע שהוא רוצה את תיק החקלאות בגלל בחירות, והכוונה שלו לא הייתה שאני לא מתפקד בצורה טובה או שהוא רוצה לעבוד למען החקלאים, אלא נגד יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי שהוא ושר האוצר יריבים פוליטיים קשים, ובכך שכחלון לוקח לגבאי את מאיר צור שהינו איש מפלגת 'העבודה' אשר גדל בתוך מפלגת העבודה ואף נבחר לתפקידו על ידי אנשי מפלגת העבודה, הרי שמדובר במכה קשה עבור גבאי".

• אז אין פה אג'נדה של כחלון?

"אין לשר האוצר אהבה מיוחדת לחקלאות בארץ ישראל ואם יש לו אהבה כזו, אז אדרבה שיבוא ויפתור את הבעיות של חקלאי ישראל, כי הוא שר האוצר ובידיים שלו הוא יכול לשחרר תקציבים למען חקלאי ישראל ולשפר את מצבם".

• הוא לא עזר לרפורמות שמנית קודם?

"שוחחנו על רפורמת התמיכה הישירה בחקלאים שהינה הרפורמה הרחבה ביותר והיא באמת תשנה את המציאות בכל ענף החקלאות בארץ והיא עולה למדינה סכום של כמיליארד וחצי שקל בהערכה גסה, הראינו נתונים למשרד האוצר שאומרים כי ברגע שהרפורמה תצא לדרך היא תחסוך למדינה בתוצאה הסופית ובדבר הזה שר האוצר בינתיים לא הודיע על תמיכתו".

• האם מאיר צור היה שותף במאבקים למען התמיכה הישירה בחקלאי ישראל?

"הוא גם היה שותף ואף הוציא מכתב קשה ביותר לשר האוצר כחלון ובמכתב ביקש לטפל בשבעה נושאים בוערים למשק החקלאי בישראל, אבל רק נושא אחד מתוך שבעה טופל…"

• אז יתכן שצור לא מאמין בכחלון ופשוט מעוניין להיות שר החקלאות?

"המקום בו הכריז כחלון כי מאיר צור מצטרף למפלגתו היה במועצה אזורית רמת נגב והמועצה הזו ביקשה במשך כשנה להקים יישוב חדש בשטח המועצה בשם נווה תמרים, אני זה שלחצתי במשך שנים להקים את המועצה הזו עד שהגענו להסכמה עם מועצת התכנון הארצית ועם כלל הגופים המקצועיים ומיד ביקשנו להעלות את זה לאישור בקבינט הדיור. ארבע פעמים הנושא של הקמת היישוב עלה להצבעה ובמהלך הדיון וההצבעה אמר כחלון כי הוא איננו יכול להצביע בעד, שאלתי אותו 'הרי זה לא עולה לאוצר כסף?' וכחלון ענה 'לא מתאים לי כל הסיפור הזה להקים עכשיו יישוב חדש בנגב'. ההחלטה עברה כי יתר השרים תמכו במהלך אבל השר כחלון נמנע".

ישנו נוהל מיוחד לקראת החגים בו שוקלים האם לפתוח מוצר מסוים לייבוא ללא מכסים, אריאל מספר כי ביקש משר האוצר שלא לפתוח ייבוא ללא מכס על ירקות מכיוון שיש עודף עגבניות והמחיר יישאר נמוך. "שלחתי מכתב לכחלון בו פירטתי את העניין וביקשתי שלא יפתחו את השוק לייבוא ללא מכסים לעגבניות, ובקשתי נדחתה. הדבר הזה יוצר נזק חמור מאוד לחקלאי ישראל, לכן אי אפשר לומר שאת שר האוצר מעניינת החקלאות בארץ, אולי בעקבות העלאת הנושא אצלכם שר האוצר יחזור בו מהחלטתו".

• מתי לדעתך ייערכו הבחירות?

"בחצי הראשון של 2019".

• מה דעתך על סאגת חוק הגיוס?

"אני ברמה האישית חושב שהחוק כפי שהוא היום טוב לחרדים ואני משער שיגיעו להסכמות על כך ולא ייצאו לבחירות אין מפלגה אחת בקואליציה שמעוניינת בבחירות, לא מפלגתו של השר כחלון ולא השר נפתלי בנט ובוודאי שלא ראשי הסיעות החרדיות, אבל כולם מתכוננים לבחירות מחשש שהם יגיעו בפתאומיות.

• האם בגלל החשש מסמוטריץ' הקדמת את הבחירות הפנימיות והאם קיים מתח בינך ובינו?

"עורבא פרח, לא היו דברים מעולם, ובנוסף עדיין לא נקבע תאריך לבחירות הפנימיות. דבר שני, בכל המפלגות בכנסת שמקיימות פריימריז כבר היו בחירות פנימיות חוץ ממפלגתי תקומה ולכן אנחנו פועלים לבחירות פנימיות בכדי שנוכל להתכונן גם לבחירות הכלליות. יחסיי עם סמוטריץ' מעולים ובעזרת השם אני מקווה כי גם בכנסת הבאה אשמש כיו"ר תקומה".

השארת תגובה