חשש ב'ידיעות': מוזס מול החופש העיתונאי

בכירים בעיתון מאשימים כי המו"ל נוני מוזס הוא שעומד מאחורי התפטרותו המפתיעה של העורך רון ירון, "העיתונאים חוששים כי תחת העורך החדש תהיה הצרה משמעותית עוד יותר של החופש העיתונאי"

נוני מוזס
נוני מוזס

עוד ועוד עיתונאים במערכת 'ידיעות' מגיבים על התפטרותו המפתיעה של העורך הראשי בשמונה השנים האחרונות רון ירון, כאשר הצד השווה שבכולם הוא הביטחון והוודאות שהמו"ל נוני מוזס הוא שעומד מאחורי המהלך וגרם לכך.

לדבריהם, העובדה שירון גילה עצמאות יתר בעבודתו מה שמתבקש מכל עיתונאי, היא שהובילה להצרת צעדיו במערכת ובסופו של דבר להתפטרותו.

'דה מרקר' מצטט בכירים במערכת, אחד מהם הוא הפרשן הכלכלי הוותיק, סבר פלוצקר שבפורום סגור של עיתונאים ב"ידיעות" הביע דאגה מההתפטרות המפתיעה.

"בעיני זהו אירוע שדגל שחור מתנוסס מעליו. אף חברה חפצת חיים אינה מוותרת מרצונה על הנכס היצרני העיקרי שלה, כפי שירון היה ועודנו עבור 'ידיעות אחרונות'. זהו שיבוש מקומם בקבלת החלטות על ידי ההנהלה. ליקוי מאורות".

העיתון מצטט בכיר הקשור למערכת העיתון, "העיתונאים מבינים כי נעשה פה הליך הדחה לירון, רק מפני שבשנים האחרונות מאז תיק 2000 הוא ניסה להוביל עצמאות מערכתית. נוני מוזס ביצע פה אונס של המערכת. הוא הולך להציב בתפקיד העורך מישהו שיעשה את דברו".

עורך מוסף "ממון" לשעבר, עידן מוטולה. העלה פוסט בפייסבוק על הענין וחשף את עמדתו, "העזיבה של ירון את כס עורך ידיעות אחרונות מעציבה אותי פעמיים. פעם אחת בשביל רון, שבאמת הקדיש את חייו לעיתון ושם את כל הנשמה שלו בתוך עמודיו. הסיבה השנייה צריכה להדיר שינה מכל מי שתקשורת חופשית יקרה ללבו. העזיבה של רון מסתמנת כמו הדחה של עורך ראשי אך ורק מפני ששמר על עצמאות המערכת מאז התפוצצה פרשה 2000. אני לא מצליח לחשוב על סיבה אחרת, לא מקצועית, לא בין אישית. כלום. על העצמאות הזו, מה שאמור להיות כל כך מובן בכל עיתון, רון שילם כנראה בראשו. עצוב".

העורך המיועד של ידיעות אחרונות הוא נטע ליבנה, כיום ראש מערכת החדשות בעיתון. חלק מהעיתונאים חוששים כי המצב כעת, תחת ליבנה, יהיה בעייתי יותר ותהיה הצרה משמעותית עוד יותר של החופש העיתונאי.

השארת תגובה