פעיל השמאל והח"כ לשעבר אורי אבנרי הלך לעולמו

אבנרי, שנולד בגרמניה ב-1923 ועלה עשור לאחר מכן לישראל, פעיל שמאל וחבר כנסת לשעבר, מו"ל ועורך עיתון. מותו נקבע לאחר שאושפז
 

 

IMG_20180820_080733
IMG_20180820_080733
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

פעיל השלום וחבר הכנסת לשעבר אורי אבנרי הלך לעולמו הלילה (שני), והוא בן 94. מוקדם יותר החודש, נמסר מבית החולים איכילוב בתל אביב כי הוא מאושפז במצב קשה מאוד, כשהוא מורדם ומונשם.

אבנרי היה נשוי לרחל במשך 58 שנים עד שמתה ב-2011. לשניים לא היו ילדים. הוא נולד בשנת 1923 בגרמניה ונקרא הלמוט אוסטרמן. בגיל 10 עלה עם משפחתו לישראל, מספר חודשים לאחר שאדולף היטלר תפס את השלטון בברלין. הוא נקלט למספר חודשים בקיבוץ נהלל ולאחר מכן עבר לתל אביב שם גר כל חייו.

בגיל 14 התנדב אבנרי לאצ"ל אך פרש ממנו לאחר שלוש שנים לאחר שלא הסכים עם דרכו. כבר מגיל צעיר פרסם מאמרים וחוברות במגוון תחומים פוליטיים ועסק רבות ברעיון המדינה הציונית והיהודית במרחב השמי.

עם תחילת מלחמת העצמאות הצטרף להגנה ושירת ב"שועלי שמשון" – הסיירת של חטיבת גבעתי. לקראת סיום המלחמה נפצע קשה בעודו מ"כ אך חייליו חילצו אותו. גרשום שוקן, מו"ל עיתון הארץ, הציע לו להצטרף לצוות הכותבים אך לאחר שנה בלבד וחיכוכים רבים בינהם אבנרי סיים את עבודתו במקום.

בשנת 1950 רכש אבנרי יחד עם שותפים את השבועון "העולם הזה". במשך 40 שנה היה עורכו הראשי של המגזין שססמתו היתה "בלי מורא ובלי משוא פנים". העיתון בעל הקו הביקורתי שינה את תחום העיתונות בארץ. לצד כתבות בנושא שירותי הביטחון, אפליית המזרחים וקיפוח הערבים עסק העיתון גם ברכילות ופרסם תמונות על סף האירוטיות.

השבועון עסק רבות במאבק בשחיתות שלטונית וצבר פופולריות רבה בקרב הקוראים ואף תמך בביטול הממשל הצבאי על ערביי ישראל. בשלב מסוים ממן השב"כ הוצאת עיתון מתחרה בשם "רימון" על מנת להפחית מהפופולריות של עיתונו של אבנרי אך המהלך כשל והעיתון נסגר לאחר שנתיים.

בשנת 1965, עת חוקק החוק לאיסור לשון הרע, החליט אבנרי להתמודד על מושב בכנסת ובכך להבטיח לעצמו חסינות פרלמנטרית וכן חופש ביטוי מלא. לרשימה שהקים -"העולם הזה – הכח החדש" – חברו גם עורך המשנה שלום כהן ועו"ד הדין והפעיל הפוליטי אמנון זיכרוני, אך אבנרי נבחר לבדו לכנסת. 

בבחירות 1992 אבנרי תמך ביצחק רבין אולם מחה נגד החלטתו לגרש 415 פעילים פלסטינים מחוץ לגבולות ישראל. לאחר חזרת המגורשים הקים את "גוש שלום" – תנועה התומכת בהקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל על בסיס הקו הירוק, עם תיקונים מוסכמים והפיכת ירושלים לבירת שתי המדינות.

אבנרי התנגד לתכנית ההתנתקות של אריאל שרון וראה בה תכנית שמטרתה להקפיא את המשא ומתן לשלום. הוא מחה נגד הקמת חומת ההפרדה שטען כי מספחת שטחים לישראל באופן חד צדדי. בשנת 2006 התנגד למלחמת לבנון השנייה. אבנרי זכה בפרסים רבים על פועלו וכן בתואר יקיר העיר תל אביב בשנת 2016.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, ספדה לאבנרי: "אורי אבנרי ז״ל היה עיתונאי אמיץ ואדם נדיר ופורץ דרך. עמד על עמדותיו למרות המתקפות ונטע בלב עם ישראל את רעיונות השלום והמתינות גם כשלא היו בלקסיקון, עם מבט צלול וחד ששמר עד יום מותו. ישראל תחסר אותו. יהי זכרו ברוך".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, מסר: "‏כואבים את מותו של אורי אבנרי, איש יקר שהקדיש את חייו לשלום, לעתיד טוב יותר לשני העמים ולהקמתה של מדינה פלסטינית. הקול שלו, רעיונותיו והשקפת עולמו ימשיכו להדהד גם אחרי לכתו".

טרם נמסר מועד הלוויתו.

השארת תגובה