עימות בין שר הבטחון לשר החינוך על ההסדרה בעזה

שר החינוך בנט תקף את שר הביטחון ליברמן: “הוא בחר בכניעה שתביא אותנו למלחמה” • בישראל ביתנו לא נשארו חייבים: “בנט מוכן להקריב את דם חייליינו על מזבח שיקולים פוליטיים” • ובינתיים בקהיר: הדיונים על הסדרה לא הבשילו – ויחודשו רק בשבוע הבא

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

המגעים המתקדמים להסדרה עם חמאס מגבירים את המתח בממשלה – ומביאים את היחסים בין השותפות הקואליציוניות אל סף רתיחה: יו”ר הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט, תקף אתמול את יו”ר ישראל ביתנו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, ואמר ש”כניעתו תביא על כולנו מלחמה”. בסביבת ליברמן לא נשארו חייבים ואמרו בתגובה כי “בנט מוכן להקריב בקלות דעת את דם חיילינו”.

“ליברמן בחר בכניעה שתביא למלחמה”, אמר בנט ל”ידיעות אחרונות”. “ההססנות שלו והתפיסה ההזויה, שלפיה דיבורים עם תושבי עזה יפילו את חמאס ויביאו ביטחון לתושבי עוטף עזה, הם קשקוש מוחלט וחוסר אחריות.

"אותו ליברמן שהצהיר שימוטט את חמאס ויחסל את הנייה מעניק להם עכשיו פרסים על חשבון הביטחון של מדינת ישראל. המדיניות הרופסת שהוא מנהיג תחת מעטה של אחריות ופרגמטיות, מאפשרת לחמאס לשרוף את הדרום במשך 140 ימים ולהכתיב לתושבים שם מתי לרדת למקלטים ומתי לצאת מהם. מי שנכנע לטרור, מביא טרור – וליברמן נכנע. הגישה שלו מסכנת את מדינת ישראל ותביא לעימות בלתי נמנע בתנאים שחמאס יכתיב ובעיתוי שנוח לו”.

בלשכת שר הביטחון העדיפו שלא להגיב, אולם דובר ישראל ביתנו מסר: “מדיניות ממשלת ישראל נקבעת על ידי הקבינט, לפחות על ידי אלו שנוכחים באותן ישיבות. מי שמוכן להקריב בקלות דעת את דם חיילינו על מזבח שיקולים פוליטיים אינו ראוי להתעסק בסוגיות ביטחון, ועדיף שיקדיש את זמנו לפתיחת שנת הלימודים שעליה הוא אחראי”.

    "תפיסה הזויה". שר החינוך נפתלי בנט

בנט בחר לתקוף את שר הביטחון ולא את ראש הממשלה נתניהו או את גופי הביטחון שתומכים בהסדרה. כך למשל, פתיחת מעבר כרם שלום נעשתה בהמלצה משותפת של כל גופי הביטחון. בסביבתו של ליברמן האשימו את בנט בשל כך בניהול מאבק פוליטי נגדו. “הוא לא תוקף את הקבינט, לא את ראש הממשלה, לא את צה”ל ולא אף אחד מגופי הבטחון”, אמרו, “זה נטו בחירות”.

בינתיים בקהיר, בניגוד להערכות המוקדמות הדיונים על הסדרה בין חמאס לישראל לא הבשילו בסוף השבוע – וכעת ההכרזה תידחה בשבוע לפחות, שכן בשבוע הקרוב מציינים המוסלמים את חג הקורבן.

סבב השיחות שנערך בימים האחרונים בקהיר עם נציגי הפלגים הפלסטיניים על רגיעה עם ישראל ועל חידוש הפיוס עם פת"ח הסתיים ללא תוצאות. עם זאת, בחמאס הביעו אופטימיות: "אנחנו נמצאים בישורת האחרונה", אמר בכיר חמאס מעזה, חליל אל־חיה, שהשתתף בשיחות.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו־מאזן, שמתנגד לכל הסדרה שלא תעבור דרכו, אמר אתמול כי "כל סיוע לעזה צריך להגיע דרך הרשות הפלסטינית – והיא זו שתעניק אותו. אנחנו מודים למצרים על המאמצים שלהם, אך הפיוס עבורנו אינו רגיעה או סיוע הומניטרי. הפיוס משמעותו שתחזור האחדות כפי שהייתה. לא נסכים למדינה נפרדת בעזה ולשלטון עצמי בגדה. לא נסכים לפצל את עזה. העם הפלסטיני יהיה מאוחד, גם באדמה".

    "נטו בחירות". שר הביטחון אביגדור ליברמן

ובשעה שבקהיר דנו הפלגים הפלסטינים בהסדרה, על הגדר בגבול עזה התחדשו הפגנות יום השישי בהשתתפות אלפי פלסטינים, שהשליכו לעבר הגדר בקבוקי תבערה ומטענים מאולתרים. במקביל, אחרי כמה ימים של שקט יחסי שוגרו מרצועת עזה בלוני תבערה שגרמו לשתי שריפות בעוטף עזה, אחת מהן ביער בארי.

צה"ל הגיב באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש, ובעימותים נהרגו שני צעירים פלסטינים. הלוויות השניים נערכו אתמול ברצועה ובמהלכן נשמעו קריאות לנקום בישראל.

פרופ' שמחה גולדין, אביו של סגן הדר גולדין ז"ל שנפל במבצע צוק איתן וגופתו מוחזקת מאז בידי חמאס, תקף בסוף השבוע את ראש הממשלה בנימין נתניהו על נכונותו להסכים להסדרה ללא השבת גופת בנו, וכינה אותו "צ'מברליין". "ביבי הוא לא צ'רצ'יל, ביבי הוא צ'מברליין", אמר. "כדי להיות צ'רצ'יל הוא צריך להכריח את האויב להבין מה המחיר שהוא ישלם על התנהגותו – ואנחנו לא עושים זאת. כל מה שנכנס עכשיו לעזה נכנס כדי לרצות את חמאס ואת יחיא סינוואר, שהולך לחגוג בשבוע הבא את הפראייריזם של ראש ממשלת ישראל.

"נתניהו הפך את כל הישראלים לפראיירים של המזרח התיכון – ואנחנו נשלם על זה בדם. סינוואר צריך להתייצב כאן ולהחזיר את הדר ואורון, ולפני זה לא יקבל שום דבר. אם זה לא יקרה, ממשלת ישראל, שמאכילה את המפלצת כבר ארבע שנים, תביא את המלחמה הבאה בדיוק כמו שצ'מברליין הביא על אנגליה את המלחמה".

השארת תגובה