הגר"ח קנייבסקי: בקשת מחילה לא מועילה לנפטר

מרן הגר"ח פסק כי בקשת מחילה לא מועילה כלום לנפטר, ילדי טבריה אצל הגר"י זילברשטיין ברמת גן, בנו של העסקן הרפואי יוסי ערבליך התארס וזכה לפרוטקציה ויריד החתונות של סאטמאר

ווארט ערבליך
ווארט ערבליך
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

• הנהלת בית הקברות בבני ברק ביקרה במעונו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי בכדי להיוועץ בנושא מסוים, ובתוך דבריהם סיפרו על המתרחש במתחם בית הקברות. אחד הנוכחים סיפר: "כמעט מידי יום מגיעים אל קברו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן זצוק"ל אנשים מהרבה גוונים, ומשתטחים על קברו ומבקשים מחילה על שפגעו בו".

הוא הוסיף לספר כי פעמים רבות באים אנשים ומבקשים מהאנשים שבסביבה שיבואו כדי להשלים מנין אנשים, ובפניהם הם מבקשים מחילה, וכך הוא עצמו היה הרבה פעמים במעמדות שכאלה.

באחד הימים, סיפר הגורם, הוא השתתף במעמד מחילה שכזה. הוא תיאר את המעמד: "האיש פרץ בבכי וסיפר לנוכחים שהוא דיבר כמה פעמים שלא בכבוד על מרן זצוק"ל, והוא מרגיש היטב את יד ה' וכי נתקיים בו דברי חז"ל כל המבזה תלמיד חכם אין לו רפואה למכתו, והלוואי והקב"ה יאמר לצרותיו די".

בהמשך, "המספר שאל את מרן שר התורה האם אפשר לצרף למנין נשים, וענה מרן שלא, והסביר שבדרך כלל המנהג אחרי שנמצאים על הקבר שאומרים איזה פרק תהילים ואחר כך קדיש לע"נ ונשים לא יוכלו להצטרף לקדיש, לכן צריך עשרה גברים כדי שיוכלו לומר קדיש. והורה מרן שר התורה עוד, שבבקשת המחילה צריכים לומר בדיוק את השם המדויק בן אביו, של אותו שמבקשים ממנו מחילה, אבל אין צריך לומר תארי הכבוד, ואמר שזה אחת הסיבות שרושמים את כל השמות שיש לאדם על המצבה, כי מהדין מספיק לשים מציבה בעלמא, ומה שכותבים בדיוק שמו המלא ובן אביו כדי שיוכלו להזכיר שמו בתפילה כראוי. עוד שאל הנ"ל האם לנשמת מרן זצוק"ל בגנזי מרומים יש איזה הנאה שבא אדם לבקש מחילה, כי כידוע שיש לנשמה נחת רוח כשמתפללים על מקום הקבר. מרן השיב שלא, והתועלת היא רק למבקש". הדברים נכתבו ופורסמו השבוע בעלון דברי שי"ח.

• יו"ר החינוך העצמאי הרב אברהם יוסף לייזרזון נפגש השבוע בשמחת ברית עם גאב"ד "העדה החרדית" הגרי"ט וייס, ל"ארבעס" הגיע תיעוד של השיחה בין השניים שעסקה בענייני חינוך.

• ילדי תלמוד תורה "חמדת התורה" בטבריה בנשיאות הגאון הצדיק רבי דב הכהן קוק זכו לביקור מיוחד בבית חבר מועצת גדולי התורה הגאון רבי יצחק זילברשטיין ברמת גן, מתברר כי לבקשת הגאון הרב קוק למדו ילדי התלמוד תורה בכל יום מימי חופשת ה"הבין הזמנים" כשעתיים. כאשר סיימו יצאו לטיול בעיר רמת גן והגיעו לביתו של הגר"י זילברשטיין ששיבח אותם על "החזקת העולם בימים שאין חובה ללמוד מצד התלמוד תורה" והציג לפני הילדים שאלה הלכתית מרתקת כדרכו בקודש במתק שפתיו, ושאל בחביבות כל ילד מה דעתו ההלכתית. בסיום המפגש נפרד מהילדים וממנהל התלמוד תורה הרב רפאל קוק בברכה מיוחדת. בתוך כך הגיע השבוע עם פתיחת "זמן אלול" בתלמוד תורה הגאון רבי דב קוק לומר פרקי תהילים עם הילדים וחילק להם מיני מתיקה.

• ביום חמישי, ערב ראש חודש אלול, לקראת פתיחת הזמן לתלמידי הישיבות ואברכי הכוללים, יצאו חסידי קליוולנד למסע חיזוק והתעוררות בראשות רבם האדמו"ר. בשעות הבוקר המוקדמות התאספו החסידים בבית המדרש קליוולנד בביתר לתפילת שחרית בראשות האדמו"ר, לאחר התפילה עברו החסידים לקבלת שלום אצל הרבי. כשהוגש למשתתפי המסע פת שחרית, מנין ממשתתפי המסע לא הצטרף לפת שחרית בעקבות מנהגו של האדמו"ר לצום עם מנין בערב ראש חודש אלול.

האדמו"ר פתח את דברות קדשו והרחיב על משמעות שנה חדשה של לימוד בהיכלי הישיבות, אפילו שלא היה סיום של שנה קודמת. האדמו"ר הוסיף לדבר על ימי הרחמים והסליחות וחודש אלול, "כל חודש אלול הוא חודש הרחמים והסליחות, אחינו הספרדים אומרים סליחות כל החודש ואנחנו צריכים ללמוד מהם להפוך את כל חודש אלול לחודש הסליחות, מנהג אבותינו לא לומר סליחות כל החודש, אבל את ההתעוררות של חודש הסליחות אנחנו יכולים וצריכים לקחת מהם".

ראה"ע ביתר מאיר רובינשטיין נאם בשיחת החיזוק ואמר: "האדמו"ר מקליוולנד הגיע מרעננה לביתר להעיר את לב המתפללים לקראת ראש חודש אלול, לא תמיד צריכים לשמוע שיחה מהאדמו"ר בכדי להבין מה זה חודש אלול, מי שרואה תפילת שחרית של האדמו"ר בחודש אלול מרגיש את ההתעוררות גם בלי דיבורים".

• ביום רביעי התקיימה בחיפה שמחת האירוסין לבנו של עסקן הרפואה יוסי ערבליך, החתן מבחירי ישיבת בית מדרש עליון סיים בימים אלו שיעור ג' ועלה לקיבוץ. לפי הכללים בישיבת בית מדרש עליון, ראש הישיבה לא קורא תנאים באירוסין שהבחור צעיר כל כך. אלא שהפעם ראש הישיבה הגר"י אונגרישר חרג ממנהגו והגיע לקרוא תנאים באירוסין בגלל קרבת אביו של החתן לגדולי ישראל. יצוין כי שמחת הווארט התקיימה בבית מרן ראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין המשמש נשיא ישיבת בית מדרש עליון.

• בימים אלו עובדים העסקנים של קהילת סאטמר על הפרטים האחרונים לפני הצגת רשימת התקנות החדשות שתאפשר לחסידים לערוך חתונה לילדים ב-30 אלף דולרים בלבד – מהתשלום לשדכן ועד לעריכת השבע ברכות האחרון. על ידי קרן "לב אהרון" שתיתן הלוואה על הסכום הכולל תמורת החזר של 100 דולרים בחודש בלבד.

בימים האחרונים, כאשר התקיים הדינר השנתי לטובת קופת הצדקה של האדמו"ר מסאטמר, קופת 'אבני חסד' בקריית יואל שעוזרת להורים בימי השמחה, החליטו העסקנים להקים באולם פרויקט מיוחד שיציג את כל ההוצאות לחתונה – זאת לצד המחירים שישלמו החסידים לפי התקנון החדש. הפרויקט הוקם באולם 'בית רחל פרדייס' בקריית יואל וכלל 13 דוכנים. מצד אחד, מה שצד החתן אמור לשלם לאורך השמחה ומהצד השני מה שצד הכלה אמור לשלם, לצד ההוצאות המשותפות לשני הצדדים.

הדוכנים: 1. דוכן של גמר השידוך לצד החתן; 2. דוכן של מתנות מצד החתן; 3. מלבושי החתן (כולל שטריימל וכובע); 4. הוצאות אחרות של צד החתן; 5. ימי השבע ברכות של צד החתן; 6. הוצאות הכנת ושכירת דירה לזוג – שני הצדדים; 7. רהיטים ומוצרי חשמל – שני הצדדים; 8. שמחת החתונה – שני הצדדים; 9. מתנות מצד הכלה; 10. מלבושי הכלה; 11. הוצאות אחרות לצד הכלה; 12. ימי המשתה של צד הכלה; 13. גמר השידוך לצד הכלה.

לצד ציבור המשתתפים שעבר באולם כדי לחזות בפרויקט המיוחד, הגיע גם האדמו"ר מסאטמר עצמו לראות את עבודת העסקנים וכן להשתתף בדינר השנתי. ביום למחרת הגיעו אלפי נשות הקהילה לאולם כדי ללמוד כיצד אפשר לחתן את הילדים מבלי להיכנס לסחרחורת של הלוואות וחובות. בנוסף, גם בנות הסמינר הגיעו לראות במו עיניהן את תהליך ההוצאות של החתונה ושמעו דרשות על החובה לצמצם בהוצאות השמחות ולא לתת להורים לקרוס.

השארת תגובה