הראש ישיבה הורה: לא למכור לו 'מקום' בבית מדרש

כל בלטה נספרת ומנוצלת, עבור שלושה ימי עבודה פיזית זוכים במקום מכובד, המחיר לבוגרים מתחיל ב-250 שקל ומסתיים ב-2500, נגידים ישלמו גם עשרת אלפים דולר • הבקשות המיוחדות, מזרח צו"לים והבוגרים שראשי הישיבה מסרבים להעניק להם מקום

אילוסטרציה! פתיחת הזמן בפוניבז' (10)
אילוסטרציה! פתיחת הזמן בפוניבז' (10)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ההכנות לימים הנוראים הם פרויקט לוגיסטי אדיר ממדים, שעליו מפקדים כמה אחראים בכל ישיבה וישיבה, המערך הזה מצריך הקמת חפ"ק מיוחד באחד מחדרי הישיבה, בדרך כלל בחדר הת"ת (תומכי תורה). כל בלטה בבית המדרש מנוצלת היטב, משום שבית המדרש צפוי להכיל כפול מקומות ממספר המקומות הרגיל במהלך השנה.

הכתבה המלאה תפורסם בסוף השבוע ב'כל ישראל'

הפעילות סביב הכנת בתי המדרש של הישיבות לימים הנוראים מתחילה כבר עם תחילת זמן האלול אך באופן פומבי יעסקו בכך מהיום הראשון של אמירת הסליחות – שבוע לפני ראש השנה. לוחות המודעות בישיבות מתמלאות במודעות. תיבת בקשות נפתחת ובה מתבקשים הבחורים להניח פתקים עם הבקשות המיוחדות שלהם והגבאים מתחשבים בהם בעת הכנת מפת המקומות.

מלבד הפתקים יודע כל בן ישיבה שיש צורך בהפעלת קשרים, אינו דומה בחור צעיר שיש לו אחים מבוגרים בישיבה שדואגים לו למקום נוח, לבחור שלא זכה לקשרים אלו בחלונות הגבוהים. הפרוטקציות הללו פועלות גם כאשר הבחור הוא "בן של" אחד הר"מים או המשגיחים ולגבאים יש אינטרס לצ'פר אותו.

אפשרות נוספת לקבל מקום נח ומכובד היא להציע עזרה בסידור המקומות והמפות לימים נוראים, ישנם בחורים צעירים שיעבדו קשה כמה לילות ברצף בארגון בית המדרש והקמת הגלריות (קומה שנייה זמנית י.ק.) כדי לקבל מקום של כבוד בימים הנוראים. העבודה כוללת עבודה פיזית בעיקר מאחר ואת העבודה הלוגיסטית לוקחים על עצמם הגבאים. מדובר על התקנת מזגנים, טיפוס על סולמות לסידור תאורה, הבאת סטנדרים מבית כנסת סמוכים ועוד. הכל למען המטרה החשובה של מקום מכובד ונח יחסית בראש השנה וביום כיפור.

מסורבי כניסה

גבאי של ישיבה מדרום הארץ משתף את "קו עיתונות" בהכרעות רוחניות המתקבלות וגורמות אי נעימות גדולה לגבאים שמקבלים הוראות מראשי הישיבה. "יש מקרים שאחד הבוגרים הופך לבעל מנגן ידוע, זמר, מרצה בכיר, עיתונאי או אפילו בדחן", מסביר הגבאי, "ראשי הישיבה חוששים שהגעתו של אותו בוגר תגרום לרפיון בתפילות והוא יהפוך ל'שיחת היום' ב'יום הדין', במיוחד שמדובר ב'חזן' או זמר שמגיע לחדר אוכל ומתכבד בקידוש והופך לדמות מרכזית בעיצומו של יום ראש השנה. ראשי הישיבה מתערבים ונותנים הוראה לגבאים לסרב בתוקף ולומר לאותו בוגר שאין מקום עבורו, הדבר יוצר מתחים גדולים והגבאים לוקחים זאת על עצמם".

"היו שנים שהדבר הפך לדרמה פוליטית, לאחר שפעיל פוליטי מוכר מבוגרי הישיבה ביקש להגיע ואין דעת ראשי הישיבה נוחה ממעשיו הפוליטיים, ומנגד מצדו של הבוגר החלו איומים וגם הצעות לתשלום גבוה עבור המקום – אך שום דבר לא הועיל".

למקומות בהיכל בית המדרש יש מחיר קבוע והמקום נשמר רק לאחר שהתשלום מתבצע בכרטיס אשראי בלבד. החל מ-250 שקל למקום ועד ל-2500 שקל. יש גם נגידים נכבדים המסוגלים לכך ותורמים עבור מקום מכובד סכומי עתק של עד עשרת אלפים דולר. "התופעה קיימת, אבל צריך לדעת שגם הנגידים הנכבדים הללו מסתפקים במקום צר מאוד כשאר בני הישיבה ונדחקים בין ההמונים".

בקשות ייחודיות

הצצה לתיבת הבקשות מגלה עולם שלם של מושגים המלמדים הרבה על המערך הלוגיסטי הקשה. "מזרח צו"לים" – תפילת העמידה בימים נוראים נמשכת כמעט שעה, אך רבים מן הבחורים לא יסתפקו בכך. הבחורים הנחשבים לצדיקים מאריכים בתפילתם מעבר לכך גם שעתיים ויותר, הבעיה שעלולה להיות היא שאותם בחורים יוצרים פקק בבית המדרש.

בקשה מוכרת נוספת בתיבת הבקשות היא "צדדים", כלומר לשבת בצדי הספסל סמוך למעבר, מה שמאפשר יציאה וכניסה מבית המדרש בעת תפילת העמידה ומבלי להקים מתפללים אחרים ממקומם, הבחורים שדורשים לשבת בצדדי הספסל נדרשים להסביר מדוע המקום נחוץ להם, אם מסיבה בריאותית הסיכוי שבקשתם תתמלא עולה. בוגרי ישיבה הדורשים לשבת בצדדי הספסל יידרשו לשלם הרבה יותר כסף – כמעט כפול ממחיר מקום רגיל. הנוחות באה הרבה פעמים על חשבון השיקולים הרוחניים, יש שיעדיפו מקום נח בסוף בית המדרש ולשמוע פחות את החזן מלשבת בראש בית המדרש ב"אמצע ספסל", מקום המצריך עמידה על הרגליים פעמים שעות ארוכות.

מנגד, יש בתיבת הבקשות גם בקשות הפוכות מבחורים הדורשים לשבת דווקא במקומות הנחשבים לפחות טובים, "אמצע ספסל" הוא גם מעלה לאלו המתפללים ללא ההפסקה וסובלים מן העוברים ושבים המאלצים אותם לזוז באמצע התפילה.

מושג נוסף שנוסף בשנים האחרונות ללקסיקון של עוד ועוד ישיבות הוא ה'גלריות'. בגלל העומס העצום מקימים בישיבות מעין קומה שנייה מברזלים כתוספת של עשרות עד מאות מקומות להיכלי הישיבות. הבוגרים המתעקשים להגיע לישיבה ואורחים נוספים מן האזור יקבלו מקומות בגלריה, יש גם את אלו שיעדיפו מקום בגלריה משום שדווקא שם הרבה פחות צפוף.

השארת תגובה