באר שבע: חבר המועצה שמעון טובול מחפש אלטרנטיבות

מאבק חצרות ושליטה או חילוקי דעות לשם שמים? כך או אחרת, חבר המועצה שמעון טובול מחפש אלטרנטיבות • הראיון שמוכחש חלקית, הלבטים של 'דגל' והטענות להתעלמות מ"המוסד התורני הגדול בעיר"

באר שבע
באר שבע

מאבק פנימי בין חצרות ונציגים בבאר שבע, עומד לשנות את מפת המפלגות החרדיות בבחירות הקרובות. חבר המועצה שמעון טובול, מספר 2 בש"ס ונציג הרב יוסף חיים בצרי, העביר ליו"ר ש"ס אריה דרעי רשימת דרישות, שאם לא ייענו עד לישיבת המועצה שתתקיים בשבוע הבא, יצא הוא לדרך עצמאית. מנגד, בש"ס המקומית מסרבים להתרגש וטוענים כי לא ינהלו מו"מ על דרישות ושדרוגים, כאשר ברקע מרחף איום פרישה מהמפלגה.
מפלגת ש"ס בבאר שבע מונה 3 מנדטים ועומדת מזה כשני עשורים בראשות עופר כרדי, המקובל על מרבית החצרות והרבנים המקומיים, בהם רבני משפחת אברג'יל, הרב פנחס אבוחצירא, ובאופן לא רשמי גם על רב העיר הרב יהודה דרעי.

בקדנציה האחרונה, נכנס לעירייה שמעון טובול, נציג חצר הרב בצרי ומוסדות 'בית יוסף', שקיבל את המקום השני. בין כרדי לטובול פעורה תהום של חילוקי דעות, על פי תיאורם ענייניים ולשם שמים אך לפי תיאור גורמים בעיר, נובעים יותר ממניעים אישיים.

בראיון שפורסם השבוע באתר 'שבע' צוטט טובול כמי שמכריז על יציאה לדרך עצמאית וחבירה למפלגת 'דגל התורה'. על פי הנכתב, המפלגה החדשה אף תישא את האות ג'.
בשיחה עם 'שטח מוניציפאלי', טוען טובול כי הדברים שנכתבו לא חד משמעיים, ו"הכתב דיבר איתי בישיבת מועצה, אמרתי לו שאנחנו שוקלים, הוא עשה שקלול של כל מיני ראיונות מהעבר".
ומה לגופם של דברים? טובול לא מכחיש שהוא שוקל את האפשרות לפרוש מש"ס, אך עדיין 'הכל פתוח'. הוא שוטח סדרה של טענות מרומזות כלפי עופר כרדי, כאשר לדבריו, המוסדות התורניים של הרב בצרי לא מקבלים אך לא פרוטה שחוקה מתקציבים מקומיים.

"יש לנו דרישות וצרכים בסיסיים של הציבור החרדי בעיר", הוא אומר. "אנחנו נחשבים למוסד התורני הגדול ביותר בבאר שבע. אם הייתי בא וטוען שמתוך 300 שקל קיבלנו 50, ניחא, היית אומר שאתם חושבים שמגיע לכם יותר, הם חושבים שפחות, ויכוח לגיטימי, אבל אנחנו לא מקבלים שקל, אפס, אנחנו פשוט לא נחשבים. וזה לא שאין תקציב, יאמר לשבחו של ראש העיר שלא מפלה בין ילד חרדי לחילוני, אבל אנחנו לא מקבלים כלום. קח את השטיבל'ך המרכזיים, מתפללים שם 1,500 איש ביום, המקום נראה כמו סג'עיה, הת"ת נראה כמו 'חירבה'". כשאנחנו שואלים מי כן מקבל את הכסף, עונה טובול: "מי שיושב על השיבר".
מנגד, גורם בכיר בש"ס המקומית מכחיש את דבריו של טובול ואומר כי מוסדות הרב בצרי קיבלו תקציבים כפי שכולם מקבלים, ואף מעבר לכך. "אנחנו כמובן מצפים להכרת הטוב על כל העזרה למוסדות בית יוסף. אבל אנחנו לא קושרים אף אחד, אם הוא מאיים בריצה עצמאית, שיצא ויראה שהוא שווה כמה עשרות קולות. אנחנו נשמעים אך ורק למועצת חכמי התורה בנשיאות מרן חכם שלום כהן, ונציגו יו"ר התנועה הרב אריה דרעי, ולא לאיומים כאלו ואחרים בתקשורת".
טובול העביר באחרונה לאריה דרעי מכתב ובו רשימת דרישות של מוסדותיו, וממתין לתשובה, לפיה יוחלט על המשך דרכו. ויש גם דד-ליין. טובול מצפה לתשובה שתגיע עד ישיבת המועצה שתיערך בשבוע הבא, ישיבה בה כל חבר מועצה צריך להצהיר לאיזה מפלגה הוא משתייך, לצורך מימון בחירות.

אך מסתבר שגם במידה ויחפוץ לחבור ל'דגל התורה', כלל לא בטוח שהתנועה תקבל אותו בזרועות פשוטות. בשיחות עם גורמים בכירים במפלגה, מכחישים אף הם את החיבור לטובול ואומרים כי הכל עדיין פתוח. אם תצרפו לכך את הציר הארצי ההולך ונרקם בין חלקים ב'דגל' לבין ש"ס, קשה לתאר סיטואציה בה 'דגל' תתמוך באופוזיציונר של ש"ס. בש"ס המקומית היו מעדיפים לסגור את העניינים בדרכי שלום, אך לא מקבלים את גישתו של טובול וכבר שולפים נגדו את הביטוי המקובל בז'רגון המפלגתי: "אנחנו מעדיפים סולת נקייה".
יצוין כי 'דגל התורה' הריצה בבחירות האחרונות מפלגה בראשות נחום קרליץ (אחיו של ראש עיריית ב"ב לשעבר מוט'לה) אך היא סיימה הרחק מאחוז החסימה עם 487 קולות בלבד.

השארת תגובה