לא רואה מהלוח: פתרונות ועזרים לילדים כבדי ראיה

ילדים עם בעיות ראיה המשתלבים בכיתות הלימוד יכולים למצוא את עצמם לא בקצב הלימודי אם לא יערכו מראש ויצטיידו בעזרים חשובים לראיה טובה • תשר געש – מכון לראיה ירודה ממליץ 

אני לא רואה מהלוח - תשר געש | צילום: ניר עצמון
אני לא רואה מהלוח - תשר געש | צילום: ניר עצמון
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הציפייה לראשון בספטמבר גוברת מיום ליום אצל התלמידים. וגם קצת להורים… תחילת שנת הלימודים קרבה וכולם מתחילים להצטייד בספרי לימוד, מכשירי כתיבה, גאדג'טים מדליקים וילקוטים. תלמידים בעלי לקות ראיה מצטיידים בעזרים אופטיים ואלקטרוניים על מנת שיוכלו להשתלב במערך השיעורים הרגיל.

בישראל ישנם כ-250,000 ילדים בעלי לקות ראיה ברמות שונות. 'חוק השילוב' קובע כי: ילדים עיוורים ולקויי הראייה זכאים להשתלב בבתי ספר ובתיכונים רגילים באזור מגוריהם וזכאים לסיוע של מורה תומכת מטעם הפיקוח הארצי על חינוך תלמידים עם לקות ראייה או עיוורון, שהוכשרה לכך. המורה התומכת מסייעת בהנגשה ובעזרה לתלמיד. בתוכם נכללים גם ילדים לבקנים וילדים הסובלים ממחלות עיניים.

התלמידים נעזרים באמצעים אופטיים ואלקטרונים המסייעים בקריאה מן הלוח וכתיבה במחברות וספרי הלימוד. עד כיתה ג' התלמידים משתמשים בטמ"ס שולחני הכולל מצלמה ומסך שמצלמת את הלוח ובלחיצת כפתור מצלמת את המחברת והספר באופן מוגדל. זאת ועוד, ניתן לשנות את הצבע – קונטרסט בטמ"ס על מנת לפתור בעיות ראיה נוספות. הסיבה העיקרית לבחירה בטמ"ס כאמצעי לפתרון לקות ראיה בגילאים אלו, היא מפני חשיבות הקניית מיומנויות נרכשות ומשמעותיות של כתיבה וקריאה. ישנם עזרים נוספים כגון: משקפיים מיקרוסקופיים וטלסקופיים, זכוכית מגדלת ועוד.

ככל שהילדים בוגרים יותר הם עוברים להשתמש במחשבים הכוללים תוכנות הגדלה והקראה מובנות לשימוש בכיתה. תלמידים עיוורים נעזרים בצגי ברייל.

ההמלצה היא לגשת לבדיקת ראיה מעמיקה לכל ילד העולה לכיתה א' בכדי לוודא את תקינות הראיה ובמקרה של קושי בראיה לפתור אותה כבר בהתחלה. על מנת שלא יגרם נזק לימודי והתפתחותי בעקבות ראיה לקויה.

שנת לימודים מוצלחת!

תשר געש היא החברה היחידה בארץ (ובין הבודדות בעולם) המעניקה פתרונות אופטיים ואלקטרוניים מתקדמים לכבדי ראייה, תחת קורת גג אחת, ומציעה מגוון ציוד ותוכנות המאפשרים לעיוורים לקרוא, לכתוב ולגלוש באינטרנט באמצעות מחשב. החברה הוקמה ב-1977 בקיבוץ געש והידע והניסיון שנצבר בה הוא בסיס למקצועיות במתן הפתרונות לכל עיוור וכבד ראייה.

http://www.tsr-gaash.co.il/

השארת תגובה