חשש: חרדים חלו במחלת העכברת במי הגולן

שלושה מטיילים חרדים שרחצו במקור מים בגולן. סובלים מסימפטומים שונים המצביעים על היתכנות של הידבקות במחלת העכברת

בית החולים זיו. צילום: סוכנות ג'יני
בית החולים זיו. צילום: סוכנות ג'יני
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

למרכז הרפואי זיו בצפת הובהלו ביום חמישי שלושה מטיילים חרדים שרחצו במקור מים בגולן. השלושה סובלים מסימפטומים שונים המצביעים על היתכנות של הידבקות במחלת העכברת.

אחד המאושפזים, שחש עצמו בטו במהלך הבדיקות ביום חמישי, החליט לחתום על טופסי שחרור . אמש הגיע שוב לבית החולים והחל את מסלול הבדיקותלפיענו הסימפטומים.

ד"ר שמעון אדלשטיין יועץ לבקרת זיהומים ומחלות זיהומיות במרכז הרפואי זיו בצפת אומר כי הלפטוספירוזיס – עכברת, הינה מחלה זיהומית חיידקית הנגרמת על ידי חיידקים פתוגניים סלילוניים, המפושטת בכל העולם, הנגרמת מהפרשת החיידק דרך דרכי השתן של חיה – בעיקר עכברים , חולדות וכד'.

מחלה זואונוטית, מועברת לאנשים ובעלי חיים אחרים כמו כלבים ופרות באמצעות הפרשות למקורות מים. הדלקת מתקיימת בכליה של החיה הנגועה, כאשר החיה עצמה אינה חולה אלא רק נושאת את המחלה. אדם או חיה, הנחשפים למקורות מים נגועים על ידי הפרשות החיה הנגועה, באמצעות פצעים חשופים, שטיפת עיניים, או בליעת המים וכד'- עלולים להידבק במחלה.

הסימפטומים אצל האדם – כאבי ראש, חום, כאבי שרירים, בעיות במערכת העיכול ובהמשך עלולה להוביל לאי ספיקת כליות , דלקת קרום המוח ועד תמותה, במידה ולא מטפלים במחלה.

כאמור הזמן הדרוש לשם הופעת הסימנים הקליניים בבני אדם מרגע ההדבקה, נע בממוצע בין 3-10 ימים. לפטוספירוזיס מתאפיינת בקשת רחבה של סימנים שנעים מהיעדר מוחלט עד לתסמינים המעידים על מחלה חמורה. בבני אדם מופיעה המחלה לרוב בשני שלבים: השלב הראשון: סימפטומים של מחלה הדומה לשפעת – חום, התקררות, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי בטן, דלקת עיניים, הקאות שיעול וכד' שלב השני: עלייה שניה ומחודשת בחום הגוף, מלווה באותם סימנים אך עלול לגרום לפגיעה קשה בכבד, דלקת קרום המוח ואף מוות.

עוד מוסיף ד"ר אדלשטיין כי הטיפול בשלבים הראשונים של המחלה הנו פשוט- מתן אנטיביוטיקה באמצעות כדורים או דרך הוריד. בכל מקרה כל מי שמגלה סימפטומים אלו להגיע מידית לחדר המיון בבית החולים ולא להמתין, מאחר והאבחון אורך זמן, והשאיפה היא כי הטיפול יינתן מוקדם ככל האפשר לזמן גילוי המחלה.

השארת תגובה