הולכים לקלפי? הכל תלוי בחברי הכנסת של אגודת ישראל

בעוד שבועיים יוכרע האם ישראל שוב הולכת לבחירות מוקדמות, והאם הסיבה הרשמית תהיה חוק הגיוס • ארבעת האפשרויות כפי שחושפים עמיחי אתאלי ואיתמר אייכנר

%d7%a0%d7%aa%d7%a0%d7%99%d7%94%d7%95-%d7%95%d7%9c%d7%99%d7%a6%d7%9e%d7%9f-%d7%a6%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%9d-%d7%a7%d7%95%d7%91%d7%99-%d7%92%d7%93%d7%a2%d7%95%d7%9f-%d7%9c%d7%a2%d7%9e
%d7%a0%d7%aa%d7%a0%d7%99%d7%94%d7%95-%d7%95%d7%9c%d7%99%d7%a6%d7%9e%d7%9f-%d7%a6%d7%99%d7%9c%d7%95%d7%9d-%d7%a7%d7%95%d7%91%d7%99-%d7%92%d7%93%d7%a2%d7%95%d7%9f-%d7%9c%d7%a2%d7%9e
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

חברי הכנסת נמצאים בימים אלה בפגרת הקיץ, שממנה ישובו רק בחודש אוקטובר, אך מסתמן כי מהפגרה הזאת הם יעברו היישר למערכת בחירות. בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה שהתקיימה אתמול סוכם כי אם עד תחילת חודש ספטמבר לא יהיו הסכמות עם אנשי הפלג החסידי ביהדות התורה בנוגע לחוק הגיוס, ייקבע מועד לבחירות, וישראל תלך לקלפיות.

בידיעות" נכתב הבוקר כי "הרבנים המנחים את הפלג החסידי, שבראשו עומד סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן, יצטרכו להכריע אם הם תומכים במתווה החוק. החוק כבר עבר בקריאה ראשונה, והוא מקובל גם על הצבא, אך בין הצדדים ישנם חילוקי דעות בנוגע לפרטיו. למרות שגם ללא סגן השר ליצמן וחבריו לפלג החסידי לנתניהו עדיין יש קואליציה, מסתמן כי במקרה שהחוק לא יאושר על ידי רבני הפלג החסידי ככל הנראה לא יהיה מנוס מבחירות. "אם לא נמצא פתרון לחוק הגיוס, נקבע בתוך שבועיים תאריך לבחירות", אמר נתניהו אתמול"

בשבוע שעבר בג"ץ הקציב למערכת הפוליטית ארבעה חודשים לפתרון המשבר, מהלך שנתפס על ידי השחקנים במגרש הפוליטי כלוח זמנים קצר ודחוק שמגביר את האפשרות להקדמת הבחירות ועריכתן בין ינואר למארס 2019. יש לציין כי התאריך המקורי לגיבוש חוק שלא יהיה מפלה היה ספטמבר.

השפעה נוספת על לוח הזמנים מגיעה מצד הבחירות לרשויות המקומיות, שייערכו ביום האחרון של חודש אוקטובר. לכאורה, ניתן היה לדחות את הבחירות המוניציפליות בשבועיים, לאחד את ימי ההצבעה ולחסוך מיליארדי שקלים לקופת המדינה. אלא שההערכה במערכת הפוליטית קובעת שנתניהו יעשה הכל כדי לא לאחד את ימי הבחירות. הסיבה: הבחירות לרשויות המקומיות מוציאות את ערביי ישראל לקלפיות באחוזים גבוהים יותר מהבחירות לכנסת. איחוד ימי הבחירה יגרום לאחוזי הצבעה ערביים גבוהים ולהגדלת כוחם הפוליטי.

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, ניסה היום לאתגר את נתניהו והודיע בפתח לשכת הגיוס תל השומר כי הוא ועשרת חבריו לסיעת יש עתיד יתמכו בחוק הגיוס הנוכחי, כך שנתניהו לא צריך לדאוג לגבי סיכויי הצעת החוק הזו.

בתוך כך, גורמים בממשלה מעריכים בשיחה עם "ידיעות" שנתניהו נסמך על משבר חוק הגיוס כדי להקדים את הבחירות לתחילת שנת 2019. בכיר בסביבת נתניהו אמר כבר לפני כמה ימים שיהיו בחירות בינואר־פברואר. הגורמים ציינו כי נתניהו יכול לכאורה לשמור על קואליציה גם ללא ליצמן, מה שמוכיח כי חוק הגיוס הוא למעשה תירוץ להקדמת הבחירות.

האם הולכים לבחירות? ארבעת התרחישים:

1. התרחיש: פיזור הכנסת בעוד שבועיים

בעוד שבועיים, בהתאם לתשובת ליצמן, נתניהו יפזר את הכנסת. פיזורה של הכנסת, שנמצאת בפגרת קיץ, דורש העברת חוק בשלוש קריאות באמצע הפגרה.

הסבירות: אפשרית אך לא גבוהה.

2. התרחיש: הממשלה ממשיכה

ליצמן יודיע שהרבנים לא מקבלים את נוסח החוק, אך מבקשים להמשיך לקיים את הממשלה בלעדיהם. הח"כים החסידים יפרשו מהממשלה ויישאר לה רוב של כ-62 ח"כים.

סבירות: בינונית. נתניהו לא מעוניין בקואליציה צרה.

3. התרחיש: בחירות לא מיידיות

נתניהו וראשי המפלגות יחליטו יחד בתוך שבועיים על תאריך מוסכם לפיזור הכנסת לא באופן מיידי. לדוגמה, יחליטו על בחירות בטווח של 3-5 חודשים מהחזרה מהפגרה באוקטובר, כך שהבחירות ייערכו בתחילת 2019

סבירות: גבוהה .

4. התרחיש: בחירות במועדן

הרבנים החסידיים יקבלו את עמדת הזרם הליטאי לפיה חוק הגיוס הנוכחי הוא הטוב ביותר שהחברה החרדית תוכל לקבל בכל מציאות פוליטית שהיא ומאשרים לליצמן להמשיך את חקיקתו. הממשלה תמשיך לפעול עד נובמבר 2019, מועד הבחירות המקורי.

סבירות: בינונית. ייתכן כי הבחירות יוקדמו גם מטעמים אחרים

הפרשן הפוליטי יוסי ורטר כותב הבוקר ב"הארץ": "חוק הגיוס החדש יהיה אחד הנושאים הראשונים והדחופים ביותר במשא ומתן הקואליציוני. בג"ץ לא יסכים שימרחו אותו עד אין קץ. החרדים לא יפגשו עסקה חלומית יותר והצעה מיטיבה יותר מזו שמונחת היום על השולחן. האם אגודת ישראל תודיע כי היא דנה את עצמה לחיי אופוזיציה למשך קדנציה שלמה בגלל "השמירה על מעמדם של בחורי הישיבה"? בבקשה. נראה אותה. לקראת סוף המסלול, כולם גיבורים.

עם חוק הגיוס או בלעדיו, במושב החורף האחרון של הכנסת ה-20, הבחירות הקרבות יורגשו במלוא כובדן. הממשלה הזו סיימה למעשה את סדר יומה. חוק יסוד: הלאום היה אקורד הסיום, צורם ומכוער כמו הקונצרט כולו. עכשיו, נותר רק לחרוש בתלם ולזרוע סחרירים מלוא החופן" כותב ורטר.

השארת תגובה