פייק! אף אחד לא רוצה בחירות

למרות הכותרות והבאזז התקשורתי, אין לאף מרכיב בקואליציה סיבה ללכת לבחירות, אפילו לא לנציגי אגודת ישראל שיסתפקו בפרישה הצהרתית אם חוק הגיוס יעבור בשלוש קריאות

éùéáú îîùìä ùáåòéúôåì éãéòåú àçøåðåú
éùéáú îîùìä ùáåòéúôåì éãéòåú àçøåðåú
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

סערת חוק-הלאום מאחורינו. השבוע התקיים דיון עקר, טפל ומיותר בכינוס מיוחד של הכנסת בפגרה, אליו ראש הממשלה לא טרח להגיע. היה זה מופע בכורה מתלהם של יו״ר האופוזיציה החדשה ח״כ ציפי ליבני. התקשורת ״התלהבה״ מהיכולת להחתים 25 ח"כים על בקשת הכינוס שלא מהמניין… וכי באופוזיציה של 54 ח"כים זו בעיה? שמחת עניים.

השר אלקין שייצג את הממשלה 'הזכיר' למתלהמת שהצעת החוק ביסודה, הוגשה על ידי 20 ח"כים מ'קדימה' ז״ל כשהגברת ליבני עמדה בראשה. בזה התקשורת לא מנפנפת. היא ממשיכה לעבוד בשרות אדוניה מהשמאל. ליבני קפצצה למחנה המתאים. המאותרג.

בתקשורת כבר הוחלט, נקבע וסוכם. הבחירות לכנסת ה21 יוקדמו למרץ 2019. סיעות הקואליציה עדיין לא החליטו להתפזר מרצון, לאחרונה רוה״מ התחייב, שהבחירות יתקיימו במועדן הקבוע בחוק,  נובמבר 2019. ״משאל סמוי״ בקרב חברי סיעות האופוזיציה, היה מגלה בוודאות, שרוב מוחלט של חברי הבית, מעוניינים להמשיך עד הרגע האחרון. הסיכוי של מרבית הח"כים מסיעות האופוזיציה העיקריות, המחנ״צ ויש עתיד, לחזור למשכן, שווה לסיכוי של סערת שלגים באוגוסט, בגבעת-רם.

הקואליציה הנוכחית, הומוגנית, מתואמת ומחוברת, למעט חילוקי הדעות והסערה סביב חקיקת חוק הגיוס החדש. איווט-ליברמן הזקוק ל״שרידות פוליטית״ מילכד עצמו מרצון, בשלל אמירות נוקשות, בכדי 'להתמצב' בקרב מאגר קולות פוטנציאלי. ביהדות התורה, לפחות האגף החסידי, על פי דעת רבותיו לא מקבל את הנוסח האחרון של הצעת חוק הגיוס החדש. סגן השר הרב ליצמן התחייב מפורשות על פרישה מיידית מהממשלה, באם הנוסח הנוכחי יתקבל. בש״ס ובדגל-התורה מאמינים, שחוק-יסוד שיכיר בערך לימוד התורה כ'ערך', יהיה הפתרון החוקי המתבקש. באגודת ישראל לא מסתפקים בכך.

רוה״מ בנימין נתניהו, יעשה יותר מכפי שביכולתו, בכדי לקיים את הבחירות בזמנם המתוכנן, נובמבר 2019. היועמ״ש לא מזדרז בפרסום ההחלטות בתיקיו השונים, אם בכלל. מתברר שעדויות ״עדי המדינה״ לא סיפקו את ה״אקדח המעשן״. העמדה לדין של ראש ממשלה מכהן, ללא הרשעה מובטחת – תגרום לעריפת ראשים ותזעזע את מוסדות שלטון החוק, עד כדי שינוי מהותי ומשמעותי.

יקיר השמאל הנוכחי, והאיש שהאופוזיציה והתקשורת הלעומתית כתרו לו כתרים בטרם עת, ד״ר אביחי מנדלבליט, בינתיים לא מספק להם את הסחורה המבוקשת, לאויבי נתניהו המובהקים. לא הייתי מאחל להיות במקומו, אם וכאשר יוחלט על סיום החקירות ללא כתב אישום. אשד ומבול החרפות, הגידופים והפרחת החשדות שיוטחו במנדלבליט, יהיו ללא אח ורע בהיסטוריה הקצרה של מדינת ישראל.

בנוסף לכך, לנתניהו סמנטיקה. כל הממשלות האחרונות התפרקו לפני סוף הקדנציה. רוה״מ בנימין נתניהו ישמח להראות יציבות שלטונית ושינוי אווירה. הבונוס, קדנציה מקסימלית פלוס, 4.5 שנים, בגין הקדמת הבחירות בקדנציה הקודמת. לבנימין נתניהו ניסיון מר, ״הוא האיש״, שהפסיד שלטון בשנת 2000, וסלל את הדרך לבחירתו של אריאל שרון לראשות הממשלה, בגין הקדמת בחירות יזומה לראשות ממשלה.

הכישרון של התקשורת הישראלית לצפות ו'לנבא' את העתיד הפוליטי על פי האג׳נדה האישית והציפיות המתבקשות, עומד לה לרועץ, במבחן התוצאה. תרבות ה״פייק-ניוז״ הורתה והולדתה בישראל מהעידן שאחרי המהפך ב1977. התקשורת הכתירה את שמעון פרס, ראש ממשלת הסקרים, הדיחה פעמיים את נתניהו בטרם עת, ולא מסקרת באובייקטיביות נדרשת את סיעות הימין ובראשן הליכוד. בכל תקופת טרום בחירות ובמהלכן, התקשורת מעצימה את מחנה המרכז-שמאל וממעטת בכוח הימין, מעשה שגרה, העיתונאים בישראל מנסים ליצור ״דעת-קהל״, לא לסקר ולשקף אותה. במוצאי כל יום בחירות, התקשורת מכריזה על ״עוד״ כישלון מהדהד.

החלטת בג״ץ מהשבוע, שהעניקה בדיעבד לממשלת הימין הארכת מועד וארכה של 3 חודשים בלבד, עד ה2 לדצמבר 2018 לתקן את חוק-הגיוס, ולא 7 חודשים כמבוקש, יצרה את העילה ל״חגיגה״ הנוכחית בתקשורת של הקדמת הבחירות. הממשלה ביקשה מבג״ץ הארכה בת 7 חודשים, לסיום חקיקת חוק גיוס מתוקן, עד ה2.4.19. החשבון היה, שגם באם באפריל 2019 תיפול הממשלה עקב פרישת כלל החרדים, עד שהכנסת תפזר את עצמה, בגלל פגרת הקיץ ותקופת החגים, התאריך הריאלי היחיד שיתאים לבחירות, המועד הקבוע בחוק. יום שלישי, בשבוע הראשון של נובמבר 2019.

שוב אג׳נדה אישית שיוצרת מאוויים, רצונות ומנסה לקבע וליצור ״עובדות״ בהתאם לציפיות והרצון האישי, בשונה מהמציאות והעובדות בשטח. הבג״ץ אכן לא נתן ״חבל״ לממשלה. ישנם שיאמרו, היה צפוי! ישנם ש״יאשימו״, הבג״ץ נאמן לשיטתו לנגח את הממשלה בכל הזדמנות ודרך. ה'קצר' המתעצם והמתמשך, בין ממשלות נתניהו, ממשלות הימין, לבין הבג״ץ הלעומתי, לא ניתן לאיחוי.

בפועל, בהפוך על הפוך, ההחלטה האחרונה של הבג״ץ בנושא ״חוק-הגיוס״ משחקת לידי הממשלה. הפוליטיקה היא אמנות האפשר, כשלכאורה אי-אפשר. ב2.12 תפקע ההארכה שנתן בג״ץ, גם באם לא תושג פשרת ניסוח, שתרבע את העיגול, ומרכיבי הקואליציה יתחפרו בעמדותיהם, הסצנריו הצפוי, סגני השרים מאגודת-ישראל, ליצמן ופרוש, יפרשו מתפקידם הפעיל בממשלה. אך הממשלה לא נופלת. יהדות התורה עדיין יכולה להישאר שותפה נאמנה ולויאלית בקואליציה, גם ללא תפקידים אישיים.

אין למרכיבי אגודת ישראל, שום סיבה להקדים את הבחירות ולהפיל בהצבעת ״אי אמון״ את הממשלה הידידותית ביותר למצביעיה. הפרישה תהיה דקלרטיבית! הצהרתית! בבחינת אזהרה לעתיד, קריאת כיוון לממשלה עתידית, ובהחלט לא נקמה בממשלה הנוכחית. הח-ן עם הבג״ץ מתקרב. חקיקת פסקת ההגבלה, ״משאת נפשם״ של רוה״מ נתניהו, ושרת המשפטים איילת שקד, יגיע במוקדם או במאוחר.

יתר על כן, כל מרכיבי הקואליציה יהיו נשכרים מההחלטה. איווט ליברמן יוכיח לבוחריו, איתנות ושמירה על עקרונותיו, יש לו עם מה לגשת לבחירות. ביהדות-התורה, ימשיכו ליהנות ולאכול את כופתאות הקואליציה עד סוף הקדנציה. באגודת ישראל יוכיחו ״כח-עמידה״, עצמאות אידיאולוגית ושמירה עיקשת על עקרונות יסוד, בעצם הוויתור על התפקיד האישי.

בנוסף ולא פחות חשוב, באגודת ישראל ימשיכו את הקשר המערכתי והפזילה לכיוון מאגר קולות 'הפלג הירושלמי' ביום פקודה. באם בדגל-התורה ימשיכו להתעקש על שינויים ברשימה לכנסת הבאה ו-או שינוי הסכמים חד צדדי, בבחירות המוניציפאליות הקרבות, לאגודת ישראל ״נולד״ מאגר קולות פוטנציאלי נוסף ומקורי. דגל-התורה ממשיכה להחזיק בתפקיד יו״ר וועדת הכספים, תפקיד פעיל וסופר חשוב, עד סוף הקדנציה. תקציבי עולם התורה, והחינוך העצמאי לא יפגעו. הממשלה ממשיכה והכלל הידוע, ״לעולם תדחה״, או שהפריץ ימות, או שהכלב ימות, יוכח שוב, כתואם נסיבות.

כל שאר מרכיבי הקואליציה ישמחו להשלמת הקדנציה. גם סיעת ״כולנו״ של שר האוצר משה כחלון שכבר מתכוננת לבחירות ועל פי הערכותיה הבחירות יהיו במרץ 2019, מעוניינת וצריכה מקסימום זמן להבשלת הפירות של מדיניות שר האוצר. השר כחלון אישית ובסיעת ״כולנו״ לא מעוניינים בהקדמת בחירות, וודאי לא בבחירות שהנושאים שעל הפרק לא יהיו כלכליים. מערכת בחירות שהנושא המרכזי בה הוא 'שוויון בנטל' וחקיקת חוק גיוס מתוקן, לא יעשו ל״כולנו״ טוב. המפלגה החברתית החדשה של ח״כ אורלי לוי, מכרסמת בבסיס המצביעים של ״כולנו״ המציגה משנה חברתית. עוד סיבה לתת לח״כ אורלי לוי להיכוות מאור הזרקורים שהודלקו מוקדם מדי.

״הבית היהודי״ לא מוכנה לבחירות. סיעת ה״איחוד הלאומי״ בראשות השר אריאל, נאלצת לשמור על השותפות האידיאולוגית, אך לא מרגישה בה נוח אישית . השר אריאל וחבריו ״יודעים״ מה זה לפרק ממשלת ימין, הם כבר היו בסיטואציה הזו. הם לא יזדרזו לחזור על הטראומה שנית. השר נפתלי בנט ״חושב״ שהוא והשרה שקד סוחבים את המפלגה על כתפיהם. הצמד בנט-שקד מתייחס לשותפות עם האיחוד-הלאומי כאל סרח מיותר, לכן הם מנסים לכרסם בכוחו הפרלמנטרי. אישית השר בנט מאמין שהפלטפורמה הנוכחית, ״מסכלת״ אידיאולוגית את האפשרות האישית שלו להיות מנהיג ברמה לאומית. להתכונן ליום שאחרי נתניהו. הזיהוי עם ״הארד קור״ של הימין ההתנחלותי, פוגע בסיכוייו. הקדמת בחירות משמעותה, הקדמת המלחמות הפנימיות שאין לו כרגע חפץ בהם.

גם בליכוד, מפחדים מבחירות על רקע ״חוק האי-גיוס״, כפי שהחוק החדש מכונה בשמאל. האשמה בכניעה טוטאלית לחרדים, לא מוסיפה מנדטים. דרישת ה״שוויון בנטל״, פצע כואב ומדמם ברקמת החיים בישראל, גם בקרב מצביעי הליכוד. התקשורת המוטה שמאל תבליט! תנפח! תתגרה! ותנצח על מקהלת הזאבים, רק לא ליכוד, לא לנתניהו!

לליכוד טוב בחירות בעתן. רגועות, חברתיות, כלכליות, הנושאים בהם הממשלה רשמה הצלחות יחסיות. זה משדר יציבות ויכולת שלטונית מוכחת. באם יושג הסדר עם החמאס או סיכום ביניים בגבול עם עזה! גם המשנה הביטחונית של הצמד נתניהו-ליברמן הצליחה. באם האזור יגלוש למבצע צבאי נוסף ברצועת עזה, וודאי כדאי להרחיק את הבחירות מערפל הקרב, הפגיעה בעורף שלא הוכן, התוצאות של המלחמה וועדות החקירה שיידרשו.

נפלאות הפוליטיקה בישראל כבר הוכיחו בעבר! גם כשכולם רוצים או כולם לא רוצים, התוצאה לא תמיד בהתאם. הדבר האחרון שבנימין נתניהו מעוניין בו, בחירות על רקע חוק הגיוס. מאידך, הסכמה שבשתיקה של המפלגות החרדיות שייעדרו מההצבעה על החוק או יימנעו, והעברתו בעזרת קולות 'יש-עתיד' כמו בקריאה הראשונה, מורידה את תפוח האדמה הלוהט משולחן הדיונים לשנים רבות. הקוסם נתניהו בקסם נוסף ענק ו….בעזרת קולות יש-עתיד שומר על איתנות הקואליציה העתידית. קוסם כבר אמרנו? האופוזיציה לא מעוניינת בבחירות מוקדמות, הקואליציה בוודאי שלא! לעיתים כוח האינרציה, מוביל ומכתיב מהלכים. הפעם באמת אין סיבה שלא. לפחות עד דצמבר הקרוב נמתין בסבלנות.

השארת תגובה