כבל: החרדים שפוטים של הימין

מסכמים מושב – חלק שלישי • פולקמן: "בלי כחלון, רפורמת הסיעוד או הוזלת מחירי התח"צ לא היו עוברים" • מלכיאלי: "לולא העקשנות של דרעי הדברים הללו לא היו קורים" • כבל: "מעולם לא בניתי על החרדים, הם שפוטים של הימין"

איתן כבל | צילום: דוברות הכנסת
איתן כבל | צילום: דוברות הכנסת
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

פרויקט סיכום המושב מגיע לחלק שלישי ואחרון, וגם הפעם שוחחנו עם שלושה חברי כנסת מסיעות שונות, ושמענו מהם על סיכום המושב מנקודת מבטם, ההישגים הבולטים והיעדים למושב הבא.

תחילה שוחחנו עם יו"ר סיעת כולנו בכנסת, ח"כ רועי פולקמן, שפותח בסיקור הישגי הסיעה: "כמו בכל מושב בכנסת החולפת הבאנו הישגים משמעותיים לציבור, אך אני אצביע על שני הישגים מרשימים במיוחד – הרפורמה לרישוי עסקים בו מפלגת כולנו הייתה ולקחה חלק משמעותי בהעברת הרפורמה הזו, והרפורמה במשק החשמל אשר מכניסה גורמים נוספים למשק החשמל ויוצרת תחרות בענף ייצור החשמל כאן בישראל. עשרים שנה מדברים על העברת הרפורמה הזו ובכנס האחרון היא עברה בזכות סיעת כולנו".

• כיו"ר סיעת כולנו בכנסת וכמי שאחראי על המו"מ בין סיעות הקואליציה לבין סיעתך, איך הינך מסכם את מצבה של הממשלה כרגע?

"אני חושב שהקואליציה עובדת בסך הכל בצורה טובה, אבל ישנן כמה סוגיות על הפרק אשר מסוכנות לקואליציה, עם זאת, גם בסוגיות הנפיצות באם נעשית עבודה מסודרת ולא מתלהמת בתוך הקואליציה הממשלה וסיעות הקואליציה מצליחות להתגבר על כך, ולהמשיך בתפקודה של הקואליציה", פולקמן גם מביא דוגמה להתנהלות לא מסודרת ומזכיר את האולטימטום של הסיעות החרדיות בסוף כנס החורף בו הן דרשו להעביר את חוק הגיוס יחד עם התקציב, "כל פעם שהדברים נעשים באיומים הם לא קורים והמציאות היא שאז הדרישה של הסיעות החרדיות לא קרתה, ולכן אם עובדים באופן מסודר צולחים כל משבר".

• לדעתך סיעות הקואליציה יגיעו להבנות בחוק הגיוס והוא יעבור במהלך כנס החורף?

"אין סיבה שלא להגיע להסכמות, אך יהיה קשה להגיע להסכמות בשלב הזה של הקדנציה".

• מה החוקים המרכזיים אותם תרצו להעביר במהלך כנס החורף?

"לי יש חוק דגל מאוד חשוב שהוא גם באג'נדה של מפלגת כולנו שנקרא חוק עידוד השקעות הון שכרגע נמצא בועדת הכספים ומחכה להשלמה, החוק הזה יקדם את כל נושא הבנייה להשכרה במדינה ואני מצפה שיושלם בהקדם במהלך כנס החרף".

• לדעתך הממשלה תצלח את החורף?

"היינו קרובים כמה פעמים במהלך השנה האחרונה לפירוקה של הקואליציה, וההערכה הרווחת היא בחירות באזור פברואר מרץ ואני חושב כי זוהי הערכה ריאלית, אבל שבעים אחוז שייצאו לבחירות שלושים אחוזים שהם לא מעט שהממשלה הזו תמשיך ותצלח גם את כנס החורף".

• בסיעת כולנו מעוניינים בבחירות?

"בחירות במועד הזה הינן מצוינות בעבור מפלגת כולנו במובן הציבורי והממלכתי, אבל אנו נגד הקדמת בחירות כי זה מבזבז מיליארדים למשק, מבחינתנו היינו מעוניינים בבחירות מוקדמות".

• אתה יכול להצביע על ח"כ מסיעתך או מסיעה אחרת שהוא חבר כנסת מצטיין במיוחד?

"יש רבים, אבל אני רוצה לציין לחיוב את חברת הכנסת מירב בן ארי מהסיעה שלי שהינה חברת כנסת חרוצה שעובדת מאוד קשה עבור סטודנטים, נוער בסיכון ועוד, עוד אציין את ח"כ איציק שמולי מהמחנ"צ, מדובר בחבר כנסת מצטיין וחרוץ, וגם ח"כ איתן כבל יו"ר ועדת הכלכלה הינו חבר כנסת מהטובים שישנם".

• פרסמתם בשבוע שעבר בישראל היום 76 הישגים של סיעת כולנו, איך אתם יכולים לקחת נושא עליו נלחם סגן שר הבריאות ליצמן כמו הביטוח הסיעודי וטיפולי השיניים לקשישים ולזקוף את ההישגים הללו לזכות סיעת כולנו? או איך אתם אומרים כי ההנחה בתחבורה הציבורית, דבר ששר הפנים אריה דרעי הביא ואף נתן מהכספים הקואליציוניים של סיעת ש"ס, הוא הישג של כולנו, האם אין כאן גניבת דעת של הציבור?

"כל הדברים שרשמנו ברשימת ההישגים הינם חלק ממצע כולנו ונכון חלק מההישגים באו ממפלגות אחרות. ישנם הישגים שהם רק של סיעת כולנו, דברים שאנחנו דרשנו קידמנו ובלעדינו לא היו קורים ורוב ההישגים ברשימה הינם כאלה", בהתייחסותו להישגים אותם הביא סיעות אחרות ולא סיעת כולנו אומר פולקמן "הדוגמאות שהבאת על מחירי התח"ץ עליהם נלחם דרעי ורפורמת הסיעוד שהינה תכנית הדגל של ליצמן, הם מדברים על הדברים הללו לא מעט קדנציות, והעובדה היא שהשינויים בכל הדברים הללו קורים בתקופתו של כחלון ושר האוצר כחלון עבד בשביל להעביר את הדברים הללו ובלעדיו זה לא היה קורה, מכיוון שהאג'נדה של שר האוצר הינה אג'נדה חברתית אשר באה לעזור למוחלשים ולכן הוא סייע להם להעביר את החוקים החשובים הללו, ועובדה שהשינויים הללו לא קרו בתקופת שטייניץ לפיד וקודמיהם אלא רק בתקופת כחלון, ולכן כל מה שהרפורמות הללו עברו הם בגלל ששר האוצר הוא כחלון ולא מישהו אחר".

• מה היה קורה אם חברים אחרים בקואליציה היו משמשים בתפקיד שר האוצר?

"אם בנט היה שר אוצר אני מבטיח לך שלא היו עוברות הרפורמות הללו מכיוון שבנט חסיד של שוק חופשי קיצוני ומעורבות חברתית לא מעניינת אותו, ואם בנט היה שר אוצר הוא היה מתפקד בדיוק כמו לפיד ולא היו עוברות רפורמות הסיעוד, טיפולי השיניים ועוד".

• אז מחר יגיע ראה"מ ויפרסם על עמוד שלם את כל רשימת ההישגים מכיוון שהוא זה שעומד בראשות הממשלה שהעבירה הכל…

"אכן ראה"מ ושר האוצר הינם האנשים עם ההשפעה הרבה ביותר במשק ובהחלט כלל הרפורמות הללו עברו בזמן כהונתו, אבל ראש הממשלה כבר ארבע קדנציות בתפקידו ועובדה שהדברים הללו לא עברו בזמנו… באמת ראש הממשלה מקבל עמודים בישראל היום באופן תמידי ושם הוא מדבר על הישגיו".

• יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מנחם אליעזר מוזס תוקף בחריפות את שר האוצר על כך שמצוקת הדיור איננה נוגעת לליבו והוא עובד אך ורק בשביל הציבור הכללי, ואיננו נותן פתרונות למצוקת הדיור הקשה של הציבור החרדי…

"אני מאוד מעריך את ח"כ מוזס, הוא מרים את הדגל של מצוקת הדיור החרדי, אך בנושא המקצועי מוזס טועה לחלוטין. אחד אנחנו עושים מאמצים לפתרון משבר הדיור החרדי הרבה יותר מאשר קודמנו ולא לחינם הוקם במשרד השיכון אגף לדיור חרדי ולא סתם אנו עוסקים בהרחבה של הערים החרדיות באלעד בבית שמש ובביתר בכדי לייצר פתרונות דיור, את העיר בית שמש אנחנו מכפילים וזו בנייה מאסיבית עבור הציבור החרדי. אנו מודעים גם למצוקה האדירה של הציבור החרדי ועובדים בכל הכוח בעבורו".

ח"כ כבל: "מאמין בניסים"

גם ח"כ איתן כבל (מחנ"צ) מסכם את מושב הקיץ בשיחה עם 'קו עיתונות', ופותח בפירוט ההישג הגדול ביותר שלו במושב הקיץ של הכנסת: "חוק שש דקות, החוק הזה בעצם מחייב את כלל החברות המסחריות לענות ללקוח שמתקשר בתוך כ-שש דקות ולתת ללקוח מענה מקצועי ומכובד ובאם החברות לא יעמדו בכך יוטלו עליהן סנקציות כבדות מאוד. החוק הזה הוא חוק שמשנה את הכללים לעולם הצרכנות והוא בהחלט חוק חברתי וחשוב".

• איזה חוק דגל תרצה לקדם במושב הבא?

"החוק נגד העישון, חוק אשר מייקר את המחירים על הטבק ואוסר על מעשנים לעשן במקומות רבים אותו אני מוביל יחד עם ח"כ יהודה גליק ואני בטוח שהחוק יעבור בכנס הבא בקריאה שנייה ושלישית".

• לדעתך הממשלה תצלח את החורף?

"הממשלה לא רוצה לצלוח את כנס החורף והכוונה של הממשלה לצאת לבחירות במהלך הכנס הקרוב ולהערכתי היא תצא בחודש מרץ, זאת למרות שבשביל הסיעות החרדיות זוהי הממשלה הטובה ביותר בצורה יוצאת דופן ולכן אולי יקומו בסיעות החרדיות ויאמרו איזו סיבה יש לנו להקדים את הבחירות וינסו למנוע בחירות מוקדמות".

• שמעת דיבורים כאלו מצד החרדים?

"לא שמעתי אך אני כלל לא אופתע באם זה יקרה".

• לאחר הבחירות הסיעות החרדיות ילכו עם המחנ"צ באם זו תנצח?

"לצערי מעולם לא בניתי על החרדים, מכיוון שהם שפוטים של הימין, זאת למרות שרבים הדברים אותם אנו רואים עין בעין יחד עם החרדים".

• מי הח"כים אותם תרצה לציין לטובה מבחינת עבודה פרלמנטרית?

"קשה לי מאוד לענות על כך ואני מרגיש כמעט כמו במשפט שלמה כי ישנם מכל סיעה חברי כנסת טובים, אבל אם נלך לעולם החרדי אפשר לקחת את יו"ר יהדות התורה סגן השר ליצמן שאין אפשרות לאף אחד לזלזל ביכולותיו וכמו כן שלושת חברי הכנסת של דגל התורה, גפני מקלב ואשר, מדובר בפרלמנטרים מצטיינים ביותר מהשורה הראשונה שבכנסת".

• תצליחו בבחירות הקרובות לנצח ולחזור לשלטון?

"אנחנו כמפלגה שנמצאת באופוזיציה ורוצה לראות את עצמה אלטרנטיבה חייבים לחשוב במושגים הללו. אני אדם מאמין ואני מאמין בניסים ולכן תמיד יוכלו לקרות ניסים ואני מקווה שנצליח להחליף את השלטון".

"נכנסים למושב נפיץ"

דיברנו גם עם ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) לסיכום מושב הקיץ החולף מנקודת מבטו, ראוי לציין כי מלכיאלי הצעיר הצליח להעביר כמות חוקים חברתיים וחוקים אשר נוגעים בדת ומדינה ועוזרים לציבור בני התורה במהירות חריגה והוא נחשב כבר למחוקק מהשורה הראשונה.

• מה ההישג הגדול שלך במושב החולף?

"ישנם שני חוקים עליהם אני רוצה להצביע, האחד הוא חוק אשר יחייב את חברות התקשורת להודיע למנויים אשר ברשותם מכשיר טלפון כשר על הפסקת השירות ללקוח או כל עדכון מסוג כזה באמצעות שיחת טלפון ולא באמצעות הודעה לטלפון כמו שהיה עד היום ובעצם זה הדיר את כלל הציבור החרדי שומרי התורה. החוק השני הוא חוק העירוב שמכניס את מנהל התכנון להכרה בעירוב דבר שיחייב כל קבלן וחברה אשר מתכננים בנייה לקחת בחשבון את העירוב וליצור תשתיות לעירוב כשר עבור ציבור שומרי התורה".

• מה מצב הממשלה כעת?

"אנו נכנסים למושב מורכב ונפיץ ומקווים כי המפלגות החרדיות יצליחו להעביר את החוקים שבציפור נפשו של הציבור החרדי".

• איזה חוק מרכזי תרצה להעביר במושב הקרוב?

"להשלים את חקיקת חוק קנסות בתשלומים שכל אדם שקיבל דו"ח או קנס יוכל לפרוס את תשלום החוב בתשלומים ולא בפעם אחת, דבר אשר הזיק לרבים אשר נתקלו בדברים הללו ואין להם כסף לשלם את כל הדו"ח בפעם אחת. והחוק השני אותו ארצה לקדם הוא חוק צדק חלוקתי, החוק הנ"ל בעצם נותן לשר הפנים סמכויות להעביר כספים גם לערים גדולות מאוד אשר נמצאים מעבר לקו הירוק מהתקציב של הערים בתוך הקו הירוק".

• ציין בבקשה חברי כנסת אחרים לשבח…

"מהסיעה שלי זה השר אריה דרעי שהוא שר אשר עושה עבודה מדהימה עבור ציבור השקופים והינו השר המשפיע והחברתי ביותר שיש, ומחוץ לסיעה שלי אלו חברי הכנסת איתן כבל יו"ר ועדת הכלכלה אשר מעביר חוקים בועדה בצורה יוצאת מגדר הרגיל והינו באמת מחוקק אשר ראוי לכל מילת שבח ויו"ר ועדת הפנים יואב קיש אשר גם עבודתו בועדה היא מקצועית ומעוררת השראה עבור כל מחוקק וכל יו"ר ועדה".

• פולקמן אמר לנו כי כל ההישגים עליהם נטל כחלון קרדיטים לא היו עוברים בלעדיו…

"יש לי מילים טובות לשר כחלון אך האמת צריכה להיאמר, לולא העקשנות של השר דרעי להעביר כספים לצרכים חברתיים בהסכם הקואליציוני של ש"ס כמו הוזלת המחירים בתח"ץ, הוזלת מחירי המים ועוד, עברו רק בזכות עקשנותו של השר דרעי ולא בגלל השר כחלון".

השארת תגובה