מימין ומשמאל: לעצור את ההסתה

קמפיין השנאה של 'הבית היהודי' נבלם • דוגמאות מהעבר ומההווה – הסיעה התל אביבית שנאבקת בהדתה, המועמד מבית שמש שבא 'להציל' את העיר וקמפיין 'באנו חושך לגרש' של 'יש עתיד'

קמפיין ההסתה
קמפיין ההסתה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לאחר שבתחילת השבוע ספגו אש ומטח ביקורת חריף בעקבות קמפיין נגד החרדים, בו הוצגו שלושת המועמדים לראשות העיר ירושלים כשהם עטויים פאות וזקן ומתחת להם הכיתוב "בזמן שהם חרדים לגורלם, רק הבית היהודי יבלום את השפעת החרדים", נגנז הקמפיין, אך כפי שנחשף ב'קו עיתונות', הכינו אנשי הקמפיין 'סיבוב שני' של מודעות מתריסות עם אותו מסר, ורק בשל הדליפה המוקדמת והמתקפה המידית שהגיעה גם מחברי הכנסת של הבית היהודי – נבלם הפרסום.

בקמפיין המחודש, הוסרו הפאות והזקנים מהנציגים והכיתוב למעלה שאל בלגלוג האם "עכשיו זה טוב?" תוך שהמודעה ממשיכה עם הסלוגן הקודם בו נכתב כי "רק הבית היהודי יבלום את השפעת החרדים".

בסיעת מאוחדים של אריה קינג, יהונתן יוסף, דב קלמנוביץ' ואריה אורנג' מסרו בתגובה לקמפיין: "כפי שהזהרנו, המשך הקמפיין האנטישמי מוכיח שזו אמונתה ודרכה של חגית משה וכי לא מדובר בטעות אלא בהסתה מכוונת, וכל כיסוי או טיוח לא ישנו את העובדה הזו. כך פעלה בשנים האחרונות במועצת העיר, וכך תפעל בעתיד אם חלילה תיבחר.

"בסיעת 'מאוחדים', אנו רואים חשיבות גבוהה בחיבור של חרדים ודתיים לאומיים יחד, נשמור על היהדות ועל השבת בירושלים ומגנים באופן נחרץ את הקמפיין האנטישמי של הבית היהודי. על שר החינוך נפתלי בנט לפטר את הגב' משה ולהראות לה את הדלת החוצה. הבית היהודי והאיחוד הלאומי לא יכולים להמשיך ולהכשיר את השרץ. הציבור החרדי אינו האויב.

"אורי אריאל ובצלאל סמוטריץ', קיבלו הוכחה נוספת שחגית משה פשוט לא סופרת אותם. אם ככה קורה בקמפיין, ניתן לדמיין איך היא תתנהג אחרי שיתנו לה את הכיסא על מגש של כסף. עדיין לא מאוחר מדי ואנו קוראים להם להצטרף לחזית התורנית לאומית של רשימת 'מאוחדים'".

ראש הקמפיין

בכדי להבין את הסערה מראשיתה. נשוב לתחילת השבוע, עם הסיפור, הסערה, התגובות וחוסר ההתנצלות ועד לחשיפת קו עיתונות באשר להמשך הקמפיין: בתחילת השבוע נחשפה ב"ידיעות אחרונות" כרזת הבחירות מתוך הקמפיין של מפלגת "הבית היהודי" בירושלים, בראשה עומדת חגית משה.

בכרזה שעומדת במרכז הקמפיין נראים שלושת המתמודדים לראשות העיר עם פאות, חבושים במגבעות. "בזמן שהם חרדים לגורלם, רק בית יהודי מנצח יבלום את השפעת החרדים", אלה המילים בהם בחרו במפלגה דתית להשתמש כנגד המגזר החרדי. הדבר הלהיט את הרוחות במהרה, בעיקר בקרב המגזר החרדי שלא היה מוכן לספוג השפלה שכזו.

בסיעת הבית היהודי בעירייה אמרו בתגובה ל"ידיעות אחרונות": "זה אינטרס עליון של תושבי ירושלים והציונות הדתית שירושלים לא תהפוך לבני-ברק. אין לנו דבר וחצי דבר נגד החרדים אך מציאות החיים מוכיחה שהפיכת ירושלים ליותר ויותר חרדית מרחיקה ממנה את הציבור הציוני והחילוני".

מדובר בשינוי באסטרטגיה שכן בקדנציה האחרונה הצביע חבר הסיעה קלמנוביץ' עם החרדים בסוגיות שונות. בין היתר הצביע נגד פתיחת בתי עסק בשבת בעיר. בבית היהודי הדגישו כי המערכה מבחינתם איננה על ראשות העיר אלא על הרכב הקואליציה הבאה בעירייה, ולא משנה מי יעמוד בראשות העיר. "אלקין, ליאון או ברקוביץ', אסור שהם יעמדו לבד מול החרדים. ככל שהציונות הדתית תהיה גורם חזק וגדול יותר בקואליציה, נוכל להבטיח שירושלים תהיה עיר הבירה של כל החברה הישראלית ולא של סקטור מצומצם", אמרה חגית משה.

במקביל פורסם, כי היועץ המשפטי של עיריית ירושלים, עו"ד אלי מלכא, אסר לפרסם את קמפיין הבחירות של הבית היהודי בלוחות המודעות העירוניים. לדבריו, "מדובר בפגיעה בכבוד ובדימוי של האישים ובעיוות לא הולם שלהם". היועמ"ש התנה את הפרסום בהורדת תמונות המועמדים בדימוי חרדי.

גינויים מקיר לקיר

החל משעות הבוקר, עם פרסום הכתבה בידיעות אחרונות, החלו המועמדים לראשות העיר, שרים וחברי כנסת לגנות את הקמפיין המביש.

ח"כ מיכאל מלכיאלי שכיהן בעבר כחבר מועצת העיר ירושלים מטעם ש"ס אמר ל"קו עיתונות": "מפלגת הבית היהודי בירושלים המפולגת שקיבלה בבחירות אחרונות למועצת העיר ירושלים מנדט בודד ויחיד, חושבת שאם תצא לקמפיין כנגד המגזר החרדי תחת הכותרות "רק בית יהודי יבלום את השפעת החרדים", היא תרוויח משהו. חברי בבית היהודי, ממליץ לכם, להשקיע את זמנכם באיחודים הפנימיים שלכם בתוך הציונות הדתית בירושלים, שבמסגרתה כל בוקר יש הודעה על פילוג ואיחוד מחדש, ולעזוב אותנו. מלהתקיף את השני, לא מרוויחים".

‏גם יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט מיהר להתנער מהקמפיין: "הבית היהודי מגנה בתוקף את הקמפיין שפורסם הבוקר ע"י סניף המפלגה בבחירות המוניציפאליות בירושלים. הקמפיין לא נעשה על דעת ההנהגה הארצית של המפלגה, ולא מייצג את עמדתה כלפי הציבור החרדי. לא זו דרכנו. אנו מאמינים בחיבור והידברות בין החלקים השונים בחברה הישראלית, ולא בהגדלת הקיטוב", דברי השר בנט.

גם מפלגת האיחוד הלאומי, שעל פי הצפוי אמורה לחבור בבחירות הירושלמיות ל"בית היהודי", אמרו בתגובה: "מפלגת האיחוד הלאומי מתנערת מהמודעה החמורה והמכאיבה שפורסמה היום בידיעות אחרונות. ירושלים היא עיר של אחדות וכל פילוג ושיסוי בין אוכלוסיות אינו דרכינו. אנחנו בבדיקה מול שותפינו כדי להבין איך יצא דבר תקלה שכזה בקמפיין ולדאוג לגניזתה באופן מיידי. מודעה שכזו אינה מקובלת עלינו ואנו מתנצלים על הטעות הנוראית ומבקשים את סליחתם של כל מי שנפגעו".

ח"כ יואב בן צור מש"ס תקף אף הוא את הקמפיין האנטי חרדי ואמר: "מפלגת הבית היהודי בי-ם הוכיחה לציבור שמלבד שנאת אחים היא כלום ושום דבר. כך בדיוק נראה קמפיין אנטי יהודי, המבוסס על רדיפת חרדים ומנותק מתקווה ותכלית. אני קורא למנהיגי המפלגה לערוך בדק בית בסיעה המקומית".

יו"ר 'ש"ס ירושלים' סגן רה"ע צביקה כהן אמר: "הקמפיין המביש הבוקר של הבית היהודי, מוכיח על התנתקותם מהדרך היהודית. המודעה מזכירה פרסומים וקריקטורות אפלות, מהתקופות הקשות של עם ישראל בהם שיסו העמים בעם היהודי. לצערי זה מה שבחרו לעשות הבוקר הבית היהודי, אני מציע להם להתנצל ולהתעסק באיחוד ולא בפילוג".

יו"ר סיעת "יהדות התורה" בירושלים אליעזר ראוכברגר אמר בתגובה: "הבית היהודי כנראה במצב קשה בירושלים. בבחירות הקודמות הם קיבלו בקושי מנדט אחד, ובבחירות אלו גם זה מוטל בספק. המוצא האחרון שהם החליטו לנסות הוא להכות בחרדים וכך להתרומם. אני מציע להם לבדוק בהיסטוריה ולהיווכח שכל מי שעשה קמפיין על שנאה לחרדים, זה לא השתלם לו ובסוף התרסק. תתעניינו אצל יאיר לפיד אותו אתם מנסים לחקות".

גם ח"כ בצלאל סמוטריץ' כתב בתגובה: "קמפיין כואב ומביש שפורסם הבוקר מטעמנו בבחירות המוניציפאליות בירושלים, נעשה שלא על דעתנו ואנחנו מתנערים ממנו באופן מוחלט ודורשים את גניסתו. מבקש להתנצל באופן אישי ממי שנפגע".

הרצל יחזקאל, מבכירי הבית היהודי בירושלים, היה תקיף אף יותר בתגובתו: "זו בושה וחרפה. אני מזועזע עד עמקי נשמתי. כנראה שאין להם גבולות כשהם מבינים שאת אחוז החסימה הם יראו מלמטה".

המועמדים מגנים

גם המועמדים לראשות העיר, מיהרו לגנות בזה אחר זה את הקמפיין המביש. משה ליאון מיהר להגיב בשעות הבוקר ואמר: "הסתייגותו של בנט כיו"ר הבית היהודי אומרת הכל ואני מברך אותו על כך. כאיש דתי אני יודע שהציבור הציוני דתי אינו משקף את הקמפיין המשסע והמפלג הזה שראינו הבוקר. יצירת קריקטורות בדמויות יהודים מחזירה אותנו לימים אפלים – זה דבר שלא יכול לקרות בשום מקום/קמפיין במדינת ישראל כולה ועל אחת כמה וכמה בירושלים".

לדברי ליאון, "כראש עיריית ירושלים הבא, אני חורט על דגלי בדיוק ההפך – איחוד. איחוד והרמוניה בין תושבי ירושלים הוא גורם קריטי להצלחתה של העיר – וזוהי משימתנו העליונה. אני קורא מפה לכלל המועמדים לנהוג בכבוד האחד כלפי השני וכלפי הציבורים השונים, ולשמור על מערכת בחירות נקייה. לכל בחירות יש מוצאי בחירות".

גם סגן ראש העיר והמועמד לראשות העיר, יוסי דייטש, הגיב לקמפיין: "הלב נחמץ וכואב לראות הבוקר את הקמפיין המסית והמפלג של מפלגת הבית היהודי כלפי הציבור החרדי. אני מברך את שר החינוך ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, על הגינוי המהיר של הקמפיין המכוער.

"אנו יודעים כי הקמפיין אינו מאפיין ומשקף את דרכה של הציונות הדתית בעיר ונמשיך בשיתוף הפעולה הטוב והפורה שהיה לנו עם נציגיה לאורך השנים. בפתח ראש חודש אלול, חודש הרחמים והסליחות, אני קורא לכל המתמודדים ולכל המפלגות: אנא, שמרו על לשון נקיה וקמפיין מכבד כלפי כל אדם וכל מגזר", דברי דייטש.

גם השר זאב אלקין המתמודד על ראשות העיר התייחס לנושא ואמר בריאיון ל-ynet: "אני שומע שיש התרעמות גדולה בתוך הבית היהודי נגד המודעה הזאת, כי היא באמת מאוד לא חכמה. אגב, מי שיבדוק במציאות מה קרה יגלה שבהצבעות שונות שהיו בעירייה נציגי הבית היהודי – גם לשעבר וגם הנוכחיים – הלכו עם החרדים בהצבעות או שנמנעו. לכן מבחינה זאת, שאף אחד לא יטיף לי מוסר. לי יש ניסיון של ארבע שנים של ניהול קואליציה, שישבו בה חרדים ומפלגות אנטי דתיות, וידעתי לחבר את כולם ביחד וידעתי להעביר החלטות מאוד מורכבות. לא קל לסחוט אותי, אי אפשר להכניע אותי".

המועמדת ח"כ רחל עזריה אף היא מיהרה לגנות את הקמפיין: "בבית היהודי שלי לא מציירים אנשים חרדים כאקט של השפלה או פגיעה. מי שחי פה ואוהב את ירושלים רואה לנגד עיניו איך מחברים בין המתונים בכל הקבוצות ולא איך מקצינים מחלוקות. קמפיין כזה הוא חסר אחריות, ובחירה בנציגים שזאת תפיסת עולמם זה חוסר אחריות. אני יודעת שיש מקום לחיים משותפים שבהם אנחנו משתקפים לא רק כייצוג החיצוני שלנו אלא קודם כל כאנשים, כאזרחים וכתושבים. אני חוזרת לירושלים כדי למגר כל ניסיון של הסתה ופילוג, ומתחייבת שירושלים בראשותי תהיה מופת של סובלנות וחיים משותפים בין כל הקהילות והמגזרים. תאמינו. זה אפשרי".

גם תנועת 'התעוררות' בראשות עפר ברקוביץ שאף הוא מתמודד על ראשות העיר הגיבה לקמפיין השנאה: "קמפיין סיעת 'הבית היהודי' מעורר שאט נפש ותחושה קשה, על גבול האנטישמיות. גם בדיון הציבורי יש לשמור על התנהלות אחראית ולהימנע מביזוי אוכלוסיות שלמות. אירוני שסיעת הבית-היהודי שחתומה על העברת מוסדות חינוך ממ"ד לחינוך החרדי תחת הסכם השכונות הכושל שפגע בירושלים היא שיוצאת בקמפיין נגד התחרדות".

התגובה המאוחרת

אם בתגובה לידיעות אחרונות הסבירה יו"ר הבית היהודי בירושלים חגית משה מה עומד מאחורי הקמפיין, כאשר הסערה החלה להתגלגל פרסמה חגית משה תגובה ארוכה ומפורטת, שגם בה היא סירבה להתנצל.

"אז נכון, חלקכם "ממש מזועזעים" מהתמונה שהוצעה ללוות את הקמפיין", כתבה חגית. "מודה, גם אני לא אהבתי אותה ולכן הוריתי לגנוז אותה. אבל בואו נדבר על המהות. אין לנו דבר וחצי דבר נגד החרדים. אדרבה, בתפקידי כיו"ר ועדת הכספים לא קיפחתי אף מגזר וחברי החרדים יודעים זאת טוב מכולם".

"השאלה המרכזית של קמפיין הבחירות היא איך תראה מועצת העיר הבאה?", כתבה יו"ר הבית היהודי. "אני יודעת שרובכם אוהבים אותנו יושבים בצד ובשקט. זה בדרך כלל מגיע מאותם גורמים ששואלים אחר כך 'למה הציונות הדתית נגררת ולא תופסת פיקוד?!'.

"אז חברים, המערכה כרגע איננה על זהות ראש העיר הבא של ירושלים. המערכה האמיתית היא על הרכב הקואליציה הבאה. לא משנה מי יהיה ראש העיר – אלקין, ליאון או ברקוביץ' – כל אחד מהם יהיה נתון ללחצים הנובעים מהרכב המועצה. שלושתם כבר עכשיו מחזרים אחרי הקול החרדי".

בהמשך, חזרה על הצורך בקואליציה שלא נשענת רק על המפלגות החרדיות בעיר. "מתוך 31 חברי המועצה שיבחרו – יש חשיבות גדולה שיהיה קול מאוחד וברור של הציונות הדתית שיבין וייתן מענה לגודלו וצרכיו של הציבור הדתי לאומי בעיר. רק עם נציגות ציונות דתית חזקה וגדולה יותר בקואליציה נוכל להבטיח שירושלים תהיה עיר הבירה של כל החברה הישראלית ולא של סקטור מצומצם". בנוסף, בראיונות לתקשורת, סירבה להתנצל על הקמפיין ואמרה כי היא עדיין מאמינה בו.

השפעת הרשת

נושא נוסף ומהותי בהקשר הזה, הוא מהירות התגובה מצד החרדים. בעבר היה ניתן להסית נגד המגזר החרדי בצורה 'רגועה', אולם בעת האחרונה, עיתונאים והוגי דעות חרדים משיבים אש, מה שעובדתית הוכיח את עצמו כהליך יעיל שהוביל להתנצלויות ולשינוי מגמה.

שוחחנו עם יהודה רובינשטיין, יועץ אסטרטגי ומבעלי Rubinstein P.R. המייצגת גופים מסחריים ואישי ציבור בתקשורת ובדיגיטל ומייעץ למועמדים ברשויות המקומיות ובשלטון המרכזי ודעתו כי פשוט היועץ לא השכיל להבין כי ישתנו הזמנים: "רבים תהו מה הוביל קמפיינר ותיק ומנוסה, להשיק מודעה מלאת שנאה וארס כלפי ציבור שלם בישראל, ואיך הוא לא צפה מראש את התגובות הזועמות והגינויים מקיר לקיר שאולי אף יובילו לפיטוריו המיידים", פותח רובינשטיין את דבריו וממשיך כי "הפתרונים לקמפיינר עצמו, שרק הוא ידע להשיב עליהן כמובן אבל אי אפשר שלא לשים לב למאפיינים המיושנים והעתיקים וריח האבק העולה מסגנון הקמפיין. ואולי זה הסיפור בעצם".

"בשנות ה-90, מודעה כזאת הייתה מתקבלת בהבנה ואולי גם בחיבוק, אבל מה שהיה רלוונטי בניינטיז כבר לא עובד ב-2018. יש כאן עידן חדש. ויקם דור חדש אשר ידע גם ידע את יוסף. בשנת 2018, הציבור החרדי מחזיק בעמדות השפעה תקשורתיות ודיגיטליות, והוא חלק בלתי נפרד מהשיח הכללי בתקשורת הישראלית הכללית וברשתות החברתיות השונות", הוא מסביר וגם ממקד: מיכאל שמש ועקיבא וייס ב'כאן', עודד לוינסון ב'גל"צ', אהרן רבינוביץ ב'הארץ', מענדי גרוזמן ב'בשבע', אלי ביתאן ב'מקור ראשון', אלו רק כמה שמות של עיתונאים חרדים שהשתלבו בכלי תקשורת כלליים ומבלי שהזכרתי את הנוכחות הבולטת של מעצבי דעת הקהל החרדים ברשתות החברתיות השונות.

"ההשפעה העצומה שיש למובילי דעת הקהל החרדים בתקשורת ובמדיה, חלחלה גם לעיתונאים ומעצבי דעת הקהל מהמגזר הכללי, שהצטרפו אף הם לגינויים החריפים לקמפיין השנאה. אם בעבר הרחוק, יכולת להשתלח בחרדים להנאתך ולרכב על גלי השנאה בדרך לקלפי – בישראל של 2018 – כללי המשחק השתנו. קמפיין אנטי חרדי חוזר אליך כמו בומרנג. ואת זה הקמפיינר המיושן לא השכיל להבין".

ההסתה שהייתה

כמעט בכל מערכת בחירות, סופג המגזר החרדי הסתה קשה. המתמודדים רואים בו כמי שאפשר לפגוע בו, להרוויח קולות בזכות ההסתה – נדמה שהראש של אנשי הפרסום רץ במחשבה ראשונה לנגח במגזר החרדי, ובכך להשיג תמיכה מכל שונאי החרדים. זה הכי קל… אספנו עבורכם רשימת קמפיינים מסיתים מהבחירות הקודמות מטעם מועמדים ומפלגות.

ערד

הבולטת מכולם היא העיר ערד בנגב. ראש העיר מטעם מפלגתו של יאיר לפיד 'יש עתיד', רכב על גב החרדים בעיר, והוביל מערכת הסתה משומנת שבסיומה הוכתר לראשות העיר, בבחירות מיוחדות שנערכו בעיר בשנת 2015 – בעקבות עריקתה של ראש העיר טלי פלוסקוב לרשימתו של משה כחלון בכנסת ה-20.

לאורך השנים ידעו היחסים בין הציבור החרדי, המורכב רובו ככולו מחסידי גור לרמות שפל חסרות תקדים. השיאים נרשמו בשני מקרים ידועים, הראשונה בחורף תשע"ז, אז נטען כלפי הסניף המקומי של 'יש עתיד', כי היא משדלת את חבריה לבוא ולהפגין בערבי שבתות על יד בית הכנסת האשכנזי המרכזי שבעיר, כדי למחות על ההשתלטות החרדית, כביכול, על העיר. אחרי כמה חודשים רצופים של התנכלות, שידעה גם ביטויים נוספים שלא הגיעו לידיעת הציבור הרחב, יצאו בחסידות בקריאה לכלל היהדות החרדית להפגין ברחובה של עיר במחאה על פגיעה בקדושת בית כנסת, על ידי מפלגה פוליטית במדינת ישראל.

המחאות ההמוניות, בהם השתתפו רבבות מכלל היהדות החרדית, נערכו יום אחר יום, על פני רחוב חזון איש בבני ברק, שד' הרי"ם לוין באשדוד וציר ירמיהו-בר אילן בירושלים, שם השתתפו על פי ההערכות קרוב ל-30,000 איש, בראשות מרנן האדמו"רים חברי מועצת גדולי התורה של 'אגודת ישראל', מרן האדמו"ר מגור, מרן האדמו"ר מבעלזא, מרן האדמו"ר מויזניץ שהשתתף בבני ברק, ועוד רבנים ראשי ישיבות ואדמו"רים רבים שהצטרפו לקריאה.

המקרה השני והחמור עוד יותר, התרחש בחודש אלול תשע"ז, אז תלה אחד הפעילים האנטי-דתיים, שלט פוגעני כלפי החסידות. החסידים בעיר יצאו להפגנה סוערת כמוה לא ידעה ערד מעודה, מול הבית עליו נתלה השלט הפרובוקטיבי. האירוע גלש מהר מאוד לאלימות קשה בין הצדדים, כאשר מן העבר האחד ניצבים חסידי גור, אליהם הצטרף בהמשך גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שירד מיוחד מירושלים כדי לבחון מקרוב את המתרחש, ומן העבר השני תושבים חילונים יחד עם ראש העיר, ניסן בן חמו, שהתעמתו עם החסידים עד לשעות הקטנות של הלילה. כוחות משטרה גדולים, בהם יחידות יס"מ ומג"ב שהוזעקו לזירה מכל מרחב הנגב, חצצו בין הניצים, ועד שבשעה 4 לפנות בוקר הוסר השלט והשקט שב לשרור. בסיום האירוע נמנו שלושה עצורים מן הצד החילוני ועצור אחד מחסידות גור.

במשך כל התקופה עד לחודשים האחרונים, שקטה הארץ והיה נראה שהשד הדתי ירד למחתרת, אולם ניצני הבחירות המתקרבות שלפו אותו שוב מן הבקבוק, ולפני כחודש, בראיון שהעניק ראש העיר ניסן בן חמו, לתכנית הבוקר ב'רדיו דרום', תקף את הפרסומים על חיבור בין מפלגת 'הליכוד' לאגודת ישראל, בהרצת מועמד משותף לראשות העיר והדחתו מן התפקיד, והגדיל לעשות כאשר אמר שלעיר עם 40% חרדים אין זכות קיום כלכלית. אמירה שזכתה לתגובות רבות שגינו את האמירה הבעייתית הזו.

תל אביב

הכירו את החילונים הירוקים: מפלגה שחרטה על דגלה טיפול בעיר ירוקה ומטרתם לדאוג לחיות ולניקיון בעיר. באיזה שהוא שלב החלו לרכוב גם הם על גל השנאה והפכו את עצמם "לחילונים הירוקים". אותם חילונים ירוקים, מחזיקים בקמפיינים גדולים כנגד המגזר החרדי והדתי ובין השאר, מובילים קו מאוד לוחמני כנגד הדת בעיר תל אביב, כמו הקמפיין נגד סגירת חנויות בתשעה באב.

הציטוט בקמפיין שלהם הוא: "מפחיד לחשוב מה יכול להיות כאן". והנה טקסט שנכתב לצד הקמפיין המסית: "הכי גרוע זה להתרווח אחורה ולהגיב בביטול: בת"א זה לא יקרה. לנו זה לא יקרה. תל אביבים יקרים, תתעוררו! זה קורה וזה קורה עכשיו. הדתה היא תהליך שמתפשט, חודר ומשתלט. הדתה נדחפת ומונעת על ידי אנשים וגופים בעלי אינטרסים וחזון ברור. הם לא יוותרו ולא יעצרו. ת"א עוברת הדתה – ללא הפסקה.

"חייבים לשמור על ת"א חילונית, פתוחה וחופשית כמו שאנחנו התל אביבים החילונים אוהבים אותה. רשימת "חי – חילונים ירוקים" בראשות חבר מועצת העיר ראובן לדיאנסקי מובילה ותוביל את המאבק בהדתה בתל אביב. זה או אנחנו או ש"ס". קמפיין באמצעות הפחדה כבר אמרנו?

ירושלים

בבחירות הקודמות היו אלה מפלגות מרצ והעבודה שיצאו בקמפיין שכותרתו "לעצור את ההתחרדות". הקמפיין לווה במחאה ציבורית נמרצת, אשר סוקרה בכלי התקשורת השונים, ובעקבותיה הודיעה מפלגת העבודה כי היא מתנערת מהקמפיין אותו כינתה "לא בריא ולא צודק". מרצ, לעומתה, המשיכה בכל הכוח בקו המיליטנטי ומפיץ השנאה.

כרמיאל

למי שחשב שקמפיין ירושלים השבוע הוא הראשון של הבית היהודי, הנה תזכורת מהבחירות הקודמות בכרמיאל: בקמפיין שלהם הם ביקשו להדיר את המגזר החרדי מנציגות בעירייה. נציגות אשר לטעמם, נוגדת את הדמוקרטיה. "אנחנו לא נגד החרדים, אנחנו נגד הייצוג החרדי בעיר" אמרו, למותר לציין כי זכותה של כל קבוצת מיעוט לנציגות אשר תקדם את מטרותיה, וכי שלילת עיקרון זה היא חתירה תחת אושיות הדמוקרטיה וזכויות האזרח הבסיסיות ביותר.

טבריה

​רון קובי מטבריה, היה יכול להציג הישגים אישיים, התפתחות עליה הוא אחראי ודברים המקובלים מאוד בקרב קמפיינים מקומיים, אך קבלו את הסלוגן המחריד שהוא בחר להשתמש בו: "לא ניתן לחרדים להשתלט על טבריה – מרימים את טבריה".

פתח תקוה

נחזור לרגע לפוליטיקה הארצית, כמעט אף כלי תקשורת, לא פרסם את העובדה ששוב לפיד בחר להעלות השבוע מסרים אנטי חרדיים. לא פרסמו, כי פשוט היה ברור שלפיד עדיין לא אוהב אותנו, אבל בחירות הקודמות בפתח תקוה, הקמפיין של מפלגת יש עתיד, חצה את הגבולות המוכרים: "באנו חושך לגרש", הצהיר הקמפיין של יש עתיד בפתח תקווה כשהכוונה לחרדים כמובן.

גבעת זאב

בקמפיין לראשות גבעת זאב, התנוססה בראש כל חוצות הכותרת של אילנה גולדשטיין "די לחרדים! די למקורבים! די לשקרנים!" תוך השוואת החרדים לשחיתות, וכן הסיסמה "מחזירים את הגבעה לתושבים" כביכול התושבים החרדים הינם אזרחים סוג ב' אשר יש להציל את הגבעה מידיהם.

בית שמש

קשה לשכוח את הבחירות בבית שמש שם היה איחוד של מפלגות לא חרדיות, זאת תוך שימוש בסיסמאות מכוערות דוגמת "החזרת העיר לתושבים כנגד ההשתלטות החרדית" נדמה שחרדים לעולם לא "גרים" או "נמצאים", הם תמיד "כובשים" או "משתלטים".

בראיון לידיעות אחרונות, קרא אלי כהן המועמד "להציל את העיר מידי החרדים", הוא הקצין עוד יותר ואומר כי העיר נמצאת בפני צומת דרכים, או שהיא מתקדמת או שהחילונים מוותרים עליה.

אשדוד

המועמד לראשות עיריית אשדוד שמעון כצנלסון ביסס את קמפיין הבחירות שלו על "מאבק בהתחרדות" והצרת רגלי האזרחים החרדים תושבי אשדוד תחת סיסמאות גזעניות כדוגמת "אשדוד צריכה מקומות ישיבה באוניברסיטה ולא בישיבות".

היו קמפיינים נוספים ולצערנו רבים, קל להניח שגם בבחירות העתידות להיות בעוד פחות משלושה חודשים, יהיו קמפיינים רבים שיתאפיינו בשנאת האחר, ועלינו להיאבק בתופעה ולשרש אותה.

תגובה אחת
  1. דוקא אתם מסיתים כאן עם מידע שגוי ומטעה: בבית שמש אלי כהן, המועמד מלפני 5 שנים כבר אינו מועמד ומטעם הסיעות הציוניות רצה עליזה בלוך אשר הצהירה מעל כל במה שאין בקמפיין שלה כל מאבק על רקע דתי והיא דוקא זוכה להמון תמיכה מהציבור החרדי – יש לתקן בהקדם את המידע המוטעה בכתבה אודות הבחירות בבית שמש.

השארת תגובה