מרוסיה עד כפר שמריהו: מימון הקמפיין של אלקין

מי זכה לתרומה משגריר לוקסמברג, למה משה ליאון לא מגייס פרוטה? החסיד שתורם לאלקין ואיזו פוליטיקאית תרמה לרשימה מתחרה? • ערבות הענק מבעלה של הח"כית, הבנק מכפר שמריהו שמזרים מיליון שקלים ולמה 'ירושלמים' מחזיקה שני חשבונות?

הקמפיין של אלקין
הקמפיין של אלקין

חוץ מהרבה אידיאולוגיה, תחושת שליחות ומילים גבוהות – את המרוץ לראשות העיר ירושלים מזין כסף והרבה. על מנת לכבוש את כס ראש העיר או בכדי להכניס נציגות נכבדה למועצה, עליך לגייס סכומי כסף גבוהים, שיעניקו לך נוכחות בשלטי חוצות, ידרבנו את הפעילים ויממנו את כל האופרציה שכרוכה בהתמודדות.

למרות מימון מפלגות נדיב שמביאה המדינה, על המתמודדים והרשימות לגייס סכומי כסף רבים מראש ובכדי למנוע השפעה לא חוקית של בעלי הון, ישנה בחוק שורת הגבלות על קבלת תרומות. כך למשל, הסכום המקסימאלי לקבלת תרומה הינו 5,000 ₪ מכל בית אב, ועל כל תרומה להיות מדווחת תוך 3 ימים מעת קבלתה.

הצצה לרשימת התורמים ומעמידי הערבויות, מספקת נקודת מבט מעניינת על החיבורים בין בעלי אינטרס ואנשי עסקים לבין הפוליטיקאים המקומיים, מעלה תהיות שונות וגם, בוא נודה, מספקת את יצר הסקרנות הטבעי בו ניחנו. ובכן, הבה נסקור את נתיב הכסף הירושלמי.

זאב אלקין

השר והמתמודד גייס עד כה סך סכום לא גבוה של 15,000 ₪ לטובת המרוץ. התרומות ניתנו משלשה אנשים: קובי שליסל – איש עסקים דתי לאומי מרעננה, המוכר בין היתר משבתות חזנות שהוא מארגן לאצולת ההון המגזרית. בעבר הוזכר כאחד מחברי הכוורת המצומצמת שפעלה לבחירת הרב הראשי דוד לאו; חנוך מיכאל צימרינג – ממייסדי 'נפקא מינה', ארגון של צעירים דתיים ירושלמיים; יוסף חיים שלסר – איש עסקים חסידי שניהל בעבר תביעה משפטית נגד משרד רו"ח של המתמודד המתחרה משה ליאון.

לעומת התרומות הצנועות, אלקין גייס ערבויות שמנות ביותר: חצי מיליון שקלים מלב קנגו, אדם שקשה למצוא פעילות כלשהי שלו בישראל, ומיליון שקלים מיורי זלבנסקי, אוליגרך רוסי המתגורר בקיסריה. זלבנסקי נמנה על מייסדי עמותת 'מעלות' – המרכז למורשת יהדות ברית המועצות, שם הוא מתואר כיו"ר מועצת הקהילה של יהודי טומסק. אגב, באתר העמותה אף מצוין כי היא קיבלה את ברכת השר זאב אלקין.

בנוסף, מיליון שקלים טבין ותקילין העמיד סניף בנק לאומי בכפר שמריהו כערבות לאלקין. ביקשנו להבין על סמך מה העמיד הבנק ערבות עתק, האם היא ניתנה ישירות לשר או על ידי גורם שלישי, ובכלל, איך מגיע סניף בכפר שמריהו למרוץ הירושלמי? דוברת השר הבטיחה לבדוק ולחזור עם תשובות. הבטיחה בבוקר, הבטיחה בצהריים והבטיחה בערב, בין לבין ניסתה להרשים בכך שהשר היה עסוק בישיבת קבינט, אך עד כה, תגובה לא התקבלה.

בהתייחס לאיש העסקים האלמוני לב קנגו, קיבלנו את התגובה שניתנה ל'שקוף': "מדובר באיש עסקים, אזרח ישראלי עולה מרוסיה, שמכיר את השר זאב אלקין ופועלו. השניים נפגשו באירועים של הקונגרס היהודי רוסי".

'התעוררות' – עופר ברקוביץ'

למרות שהיא מנהלת קמפיין מושקע ומצוידת באנשי קמפיין יקרים במיוחד, הסיעה שראשה עופר ברקוביץ' נחשב למועמד חזק לראשות העיר, גייסה עד כה, כך על פי דיווחיה, רק 44,900 ₪ שהתקבלו מ-13 תורמים.

בין תורמיה ניתן למצוא את איסמעיל ושאחי – קבלן ירושלמי עתיר נכסים, שתרם את הסכום המקסימלי 5,000 ₪; עו"ד גלעד חריש – תושב רמת השרון ומנכ"ל עמותת 'לשובע', תרם 1,000 ₪; מירון איזקסון – משורר, איש עסקים וקונסול כבוד של לוקסמבורג בישראל, שתרם 5,000 ₪.

משה ליאון

הוא אולי המתמודד בעל הכיסים היותר עמוקים – בזכות אימפריית ראיית החשבון שהקים ושממנה פרש רק באחרונה – אך כמקובל, גם הוא אמור לגייס מימון לטובת המרוץ. למרות זאת, ליאון לא דיווח כלל על מאומה, לא על תורמים ולא על ערבויות.

ממטה ליאון נמסר בתגובה: "בשלב זה, הקמפיין של משה ליאון ממומן ממקורות עצמיים. כל תרומה שתתקבל בהמשך תדווח ע"פ חוק למבקר המדינה".

יוסי חביליו

אביר שלטון החוק ומי שהיה היועץ המשפטי של עיריית ירושלים, דיווח עד כה על שלשה תורמים, בסך כולל של 11,250 ₪. אגב, ברשומות, מופיעה רשימתו של חביליו בכיתוב הבא: "מצילים את ירושלים (לא סופי)".

'ירושלמים' – רחל עזריה

רק לפני מעט יותר מחודש, הודיעה חה"כ עזריה על התמודדותה לראשות העיר וכבר הספיקה לגייס ערבויות 'כבדות', מה שעשוי ללמד על רצינות כוונותיה. התמיכה הראשונה הגיעה מבית, הלא הוא אישה, אלישיב פרנקל, שהעמיד ערבות על סך 280,000 ₪. ערבות נוספת על סך 300,000 ₪, קיבלה עזריה מאדם העונה לשם 'אדם ג'ואל'.

במקביל לסיעת 'ירושלמים בראשות רחל עזריה', קיים רישום נפרד לסיעת 'ירושלמים', שהיא למעשה קופת המפלגה עד לעידן כניסתה המחודשת של עזריה. הסיעה גייסה סכומים זניחים לחלוטין, סך הכל 14,500 ₪ מ-144 תורמות ותורמים, לאמור, ממוצע של כ-100 ₪ לתורם.

ימים ספורים לאחר שהכריזה על התמודדותה, תרמה רחל עזריה, ובכן …100 ₪ לטובת הרשימה. מי ש'נפלה בפח' היא היו"רית המודחת פלר חסן-נחום, שעדיין הספיקה 'להעשיר' את קופת המפלגה ב-100 ₪, טרם נדדה למפלגתו של השר זאב אלקין.

ממטה רחל עזריה נמסר בתגובה: "אדם ג'ואל פרנק הוא אזרח ישראלי, ירושלמי שאכפת לו מעתיד העיר, ומזדהה עם ערכי תנועת ירושלמים. בשלב זה העמידה עזריה ערבות אישית לקמפיין מאתיים ושמונים אלף שקלים.

"לעניין מימון הסיעה, בחצי השנה שבה סיעת ירושלמים הובלה על ידי הגברת פלר חסן נחום צברה הסיעה חוב עליו היא מסרבת לקחת את האחריות הנדרשת לאחר שלא כיבדה את ההכרעה הדמוקרטית ונטשה את התנועה. בהמלצת יועציהם המשפטיים, החליטו עזריה וחבריה בירושלמים כי עד שיתבהרו הדברים בעניין כיסוי החוב, גיוס המשאבים לקמפיין הנוכחי יהיה באמצעות סיעה חדשה".

'מאוחדים' – אריה קינג

הרשימה החדשה בראשות אריה קינג דיווחה על שתי תרומות, אחת על סך 5,000 ₪ מאברהם צימרינג ו-364 ₪ מאשה העונה לשם IRA A MOSENCHUK.

רשימות לא נתרמות

ברשומות מופיעות שלוש רשימות חדשות שטרם דיווחו על כל תרומה או ערבות. מדובר בשתי רשימות המתחרות על קולות תושבי פסגת זאב; 'פסגת זאב על המפה', בראשות סגנית ראש העיר יעל ענתבי ו'ירושלים בדרך לפסגה' בראשות נחמיה אסף, בנוסף לרשימה בשם 'ירושלמים לירושלים'.

השארת תגובה