בין נכה לנכה: הסעיף שמפלה נכים פיזית לרעה

תקנה 13 מאפשרת לנכים נפשית לקבל שירות ללא המתנה בתור, אך מונעת זאת דווקא מנכים בעלי מוגבלות פיזית • תחקירן 'ביזנס' התלווה ליצחק, קשיש עם נכות מלאה, וניסה להבין כיצד פועלים בממשלה להנגשת השירות עבורו • הפוליטיקאים מתחמקים או מיואשים

הפגנת הנכים בצפת, צילום דוד כהן (23)
הפגנת הנכים בצפת, צילום דוד כהן (23)

עד לפני מספר שנים התרגלנו שנכים הם אלו שיושבים על כסא גלגלים, הענקנו להם עזרה, פינינו עבורם מושב באוטובוס ואפילו ויתרנו על התור שלנו בדואר כדי שהם יסבלו כמה שפחות בהמתנה מורטת העצבים.

"הנכים השקופים", להם אחוזי נכות רגשית על סעיף פסיכיאטרי, מעולם לא קיבלו את אותם ויתורים מצדנו, כי בתפיסה המצומצמת שלנו אנו חושבים שאם אתה יכול לעמוד על הרגליים כנראה שאתה יכול להמתין כמו כולם, עד לפני מספר שנים או אז חל שינוי ו"השקופים האמיתיים" הם דווקא אלה הנכים פיזית…
על-פי תקנה 13 לתקנות שוויון זכויות, לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), ילד או בוגר עם מוגבלות שכלית, מוגבלות נפשית או אוטיזם, זכאי לקבל שירות בלא המתנה בתור כפי שהורחב בתקנה 13 – עד כאן נשמע הגיוני, עד שתכירו את המקרה של יצחק.

ליצחק נכות פיזית והוא מחזיק בתעודת נכה בינלאומית, כשיצחק מבלה בארצות הברית הוא מקבל שירות ללא עמידה בתור בכל אתר ובכל סוג של שירות. אבל כשיצחק מגיע לקבל שירות כאן בישראל, הוא נתקל בסירוב מצד הממונים שמפנים אותו לתקנה 13 והוא הופך לשקוף.

יצחק: "אני לא יכול לעמוד על הרגליים, כל דקה שלי מחוץ לבית היא סיוט אבל את אף אחד זה לא מעניין, אם אתה לא נכה נפשית אתה בעצם כמו כולם ואת אף אחד לא מעניין שהגוף שלך לא יכול לשאת את ההמתנה הזו".

יצחק ביקש לקבל תור ללא המתנה, אבל אז נתקל בסירוב של פקיד השירות ששלח אותו לעיין בתקנה 13. התקנה מורה לתת תור ללא המתנה לפגוע נפשית בלבד, מה שמעלה שאלות לגבי מטרת אותו "שוויון" שהתכוונו להעניק לנכים במשרד המשפטים.

לדברי יצחק, "נולדתי בקום המדינה, אני בן לניצולי שואה, אני בן 70 שנה ונכה 100%, אני מתבייש ומרגיש מושפל – המדינה הזו בגדה בי".

החוק המקביל בארצות הברית ל"חוק השוויון" הוא מהמורחבים שידעה האנושות, את ה"שירות העוקף" מקבלים הנכים לא רק במשרדים ממשלתיים אלא גם בפארקים למשל, בכניסה לכל מתקן, יש תור מיוחד לנכים, עם או בלי כיסא גלגלים, פשוט מראים את תעודת הנכה לפקיד בכניסה והוא יכוון אתכם לתור המיועד לנכים, או ינתב אתכם להיות ראשונים בתור הרגיל, נדגיש כי הכניסה המקוצרת לנכה היא יחד עם כל המבלים עמו.

פנינו לפקידה באותו משרד ממשלתי בו ניסה יצחק לקבל שירות, והיא הסבירה: "אני מבינה אותו אבל אין לי איך לעזור לו, אמא שלי נכה ואני משתגעת מזה"… המשכנו למנהלת של אותו מוסד, שהגיבה: "אנחנו פועלים ביתר שאת להנגשת השירותים לנכים, אי אפשר לבקש להיכנס ללא תור, אחרת זה לא ייגמר".

יצחק החליף תכתובות במשך כשנתיים עם שרים, חברי כנסת ואישי ציבור, אך התגובה שחוזרת על עצמה היא "אנחנו עמלים לתיקון התקנה אבל זה לוקח זמן".

בשלב הכנת הכתבה ביקשנו תגובת מספר חברי כנסת נכים ובכלל, עד שהגיעה תגובת חבר הכנסת אילן גילאון: ״כל אדם מוגבל במידה כזו או אחרת ועל כן הפתרון אינו יכול לבוא מתוך גישה של 'לפטור' אנשים מהמתנה בתור. הפתרון צריך להיות בהנגשת הליך ההמתנה, כך שכל אדם יוכל לקבל את השירות המגיע לו בצורה שוויונית ומכבדת. הזכאות לקבלת שירות ציבורי ללא המתנה בתור, ניתנת במקרים חריגים בהם אין אפשרות להנגיש את ההליך וכך אני מאמין שזה צריך להישאר״.

חברת הכנסת קארין אלהרר הגיבה לנו בקצרה אבל נקודתית: "מכירה את המצב הבעייתי, ניסו פעמים רבות לתקן את זה וזה נפל כמה פעמים".

לא נותר אלא לתהות, אם כולם מבינים שיש חור בתקנה, למה יצחק ועוד אלפי נכים פיזית סובלים יום יום בעמידה בתור במשרדים ממשלתיים עמוסי אדם ומועטי שירות גם כך? או לחילופין, מדוע לא מנגישים את השירות לנכים?

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "עליכם לפנות לדוברות משרד המשפטים. מדובר בתקנות משנת 2013 – תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), התשע"ג-2013. התקנות הותקנו על ידי שר המשפטים לאחר התייעצות עם נציב שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ועם ארגונים העוסקים בקידום זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות, בהסכמת שר האוצר לפי סעיף 19סז לחוק, ובאישור ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת".

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים הגיבה: "התקנות העוסקות בהתאמות נגישות השירות מפרטות את הכלים באמצעותם על נותן שירות ציבורי להנגיש את שירותיו לאנשים עם מוגבלות, באופן שיאפשר להם לקבל אותו באופן שוויוני, מכובד ויחד עם כל הציבור.

"התקנה שנחקקה בדבר קדימות בתור בוודאי לא נועדה להדיר אף אוכלוסייה מקבלת שירות כלשהו. ההנגשה מאפשרת לאנשים אשר עצם השהיה בתור מהווה עבורם חסם לקבל את השירות, כך לדוגמא נכללים בקבוצות הזכאיות על פי התקנות לפטור מתור אנשים על הספקטרום האוטיסטי, אנשים עם מוגבלות נפשית ואנשים עם מוגבלות שכלית. לאנשים עם מוגבלויות אחרות ניתן וצריך לתת התאמות אחרות, בהתאם למהות המוגבלות (כמו למשל מתן כיסא לאדם עם מוגבלות פיזית באזור המתנה). יחד עם זאת, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות פועלת על מנת לתקן את התקנות."

תגובה אחת
  1. שטויות. כאשר רוצים אז אפשר. כך למשל הצליחו בזמן שיא לפטור נשים בהריון מעמידה בתור.

השארת תגובה