ירושלים: קמיע חילוני, קמפיין שנאה וצ'ולנט

המתמודדים מזיעים – 'הבית היהודי' בקמפיין נוטף שנאה, איש העובדים וה'טריקים' תופס צד, אלקין מתחייב להישאר בצד המרוח של הפרוסה, המועמד החילוני פונה לחרדים, וגם: איפה התמקמו מטות הבחירות?

הומור 4
הומור 4

המרוץ לראשות העיר ירושלים מתלהט משבוע לשבוע. אמנם, אף מפלגה עדיין לא הצליחה ליצור סחף המוני לכיוונה, קודקודי הציבור החרדי טרם אמרו את דברם ושורת המתמודדים הכלליים נותרה צפופה מתמיד, מה בכל זאת קרה השבוע? הרבה רוח וספינים, שורת התכתשויות מתוזמנות ועוד אי אלו כותרות שמספקות שעות של שעשוע להמונים. כעת, קבלו את המיטב.

שנאת הנואשים

את שגרת בוקר יום שני, הצליחה סיעת 'הבית היהודי' לצבוע בגווני שנאה ופופוליזם. במודעה חדשה שיצאה מבית מדרשם, נראים המתמודדים עופר ברקוביץ', זאב אלקין ומשה ליאון כשהם עטויי פאות וזקן וחבושי מגבעת, ולצד זה התנוסס הכיתוב הבא: "בזמן שהם חרדים לגורלם – רק בית יהודי מנצח יבלום את השפעת החרדים".

את המניע לפרובוקציה הנחותה והשנאה היוקדת ניתן היה לפטור בניד ראש וברחמים על מצבה האומלל של הסיעה הדתית לאומית – המאבדת קולות לטובת רשימות מתחרות – אך מיטב הפוליטיקאים בחרו שלא לשתוק ויצאו בחוד ובחנית.

"ממליץ לכם להשקיע את זמנכם במצב הפנימי בתוך הציונות הדתית – שם כל בוקר יש הודעה על פילוג ואיחוד מחדש – ולעזוב אותנו", הגיב הח"כ וחבר המועצה לשעבר מיכאל מלכיאלי. "הבית היהודי במצב קשה בירושלים, בבחירות קודמות קיבלו בקושי מנדט ובבחירות האלו גם זה מוטל בספק. המוצא האחרון שלהם להכות בחרדים", כתב חבר המועצה אליעזר ראוכברגר, שאף שלח את הבית היהודי לשיעור היסטוריה אצל יאיר לפיד ש"בסוף התרסק". יו"ר ש"ס בבירה צביקה כהן טען כי הדבר מוכיח "על התנתקותם מהדרך היהודית".

המתמודדים לראשות העיר מיהרו אף הם לגנות את הקמפיין. "הקמפיין מעורר שאט נפש על גבול האנטישמיות", מסר עופר ברקוביץ'. "בבית היהודי שלי לא מציירים חרדים כאקט של השפלה או פגיעה", אמרה חה"כ רחל עזריה. משה ליאון אמר כי "יצירת קריקטורות בדמויות יהודים מחזירה אותנו לימים אפלים", ואילו ליבו של המתמודד החרדי יוסי דייטש "נחמץ לראות את הקמפיין המסית והמפלג".

גם בתוך חוגי הבית היהודי מיהרו להביע שאט נפש. יו"ר המפלגה השר נפתלי בנט כתב "הבית היהודי מגנה בתוקף את הקמפיין. הוא לא נעשה על דעת ההנהגה הארצית ולא מייצג את עמדתה כלפי הציבור החרדי". ח"כ בצלאל סמוטריץ' מ'האיחוד הלאומי' – המפלגה שרק באחרונה כרתה ברית שותפות עם הבית היהודי ירושלים – כתב בזעם: "זו מודעה מבישה ומכאיבה, אני דורש את גניזתה מיידית".

בקצוות שונים, בלטו תגובותיהם של שניים: המתמודד יוסי חביליו שתקף את המודעה שלטעמו היא שקרית, בשל כך ש"חגית משה והבית היהודי היו שותפים מלאים למדיניות ברקת של דחיקת הציבור הד"לי, המסורתי והחילוני משכונות רבות בעיר". מנגד, היה זה חבר המועצה פיני עזרא שהגיב ב"אין תגובה. הפרובוקציה לא ראויה ליחס, מגיע לנו שיח ענייני ולא אידיוטי. אני קורא לכל מי שנפגע – להתעלם".

חבר המועצה והמתמודד לראשות העיר משה ליאון לא עוצר לרגע ויוצר סדרת מהלכים בשטח, הבולט בהם נרשם השבוע בצירופו של יו"ר הסתדרות העובדים בירושלים, דני בונפיל, לשורותיו.

בסרטון חגיגי, ניצבים השניים זה לצד זה על רקע כיכר ספרא, שם אומר בונפיל: "אני מודיע לך משה, שנעשה הכל למענך כדי שתהיה ראש העיר שכל התושבים והעובדים ייהנו ממך. הוא איש משלנו שעשה הכל בשנים האחרונות למען תושבי ירושלים ובעיקר לעובדים".

דני בונפיל הוא אחד מאנשי הצללים היותר משפיעים על ירושלים. לטובה או לרעה? תחליטו אתם, רק נצייד אתכם במידע הבא: האיש גילה יצירתיות רבה במלחמה שניהל ראש העיר ברקת מול שר האוצר כחלון ועמד מאחורי הרעיון והביצוע של שפיכת הזבל בפתח משרד האוצר. לבונפיל מיוחסים לא מעט 'טריקים' במאבקים שונים שהוא מנהל מול משרדי הממשלה. הוא הורשע בשנת 2002 במעשי מרמה והפרת אמונים, ובמסגרת עסקת טיעון נגזרה עליו חצי שנת עבודות שירות, כמו גם קנס ומאסר על תנאי.

בונפיל נחשב ל'קמע החילוני' של מאיר פרוש, בבחירות בהן התמודד לראשות העיר לפני עשור. הוא תמך בפרוש וגייס לו קולות חילוניים, דבר שכידוע, לא הספיק בכדי להביא את הניצחון. עד כמה יש לבונפיל השפעה על 96,000 העובדים אותם הוא מייצג? קשה להעריך. בינתיים, ניתן לליאון ליהנות מהספק, ומהתמונה.

והיה אם לא תנצח בבחירות, תישאר בירושלים? את השאלה המתבקשת, העבירה אחת ממשתתפות אירוע 'מועמדים על הבר' בהנחיית פגי סידור ומורן שמואלוף, לשר זאב אלקין. התשובה הייתה סדורה ונפלה כפרי בשל לידי המתחרים.

"קודם כל אני הולך להיבחר, אז זו שאלה תיאורטית", הקדים אלקין והמשיך: "אני אהיה במקום ממנו אני יכול להשפיע הכי הרבה על ירושלים. אני יודע שראש עיר יכול להשפיע על עתידה של העיר הזאת יותר משר לענייני ירושלים ולכן אני מתמודד, אבל אני גם יודע ששר לענייני ירושלים משפיע על עתידה של העיר יותר מחבר מועצה. ולכן, אם ח"ו לא אבחר – אמשיך להיות השר לענייני ירושלים, להביא תקציבים לעיר הזו ולעזור למי שייבחר שהצעיד את העיר קדימה".

משה ליאון – שחרף כל הטענות נגדו נותר בבירה גם אחרי ההפסד בבחירות הקודמות ועשה 'שירות מלא' במועצת העיר – מיהר לתקוף את אלקין והגיב: "יצא המרצע מהשק. מי שלא מתכוון לשרת את תושבי ירושלים ולהישאר במועצת העיר – כפי שנהגתי בעצמי החמש השנים האחרונות – לא זכאי מוסרית להתמודד לראשות העיר".

הזמן הדוחק והבחירות הקרבות, מביאים את המתמודדים לסגור חוזי שכירות למקומות שישכנו את מטות הבחירות ואף לסגירת חוזי עבודה שמנים עם קמפיינרים, יועצי תקשורת ואסטרטגים.

מטה הבחירות של משה ליאון נחנך השבוע בקומה הראשונה של בניין ה'רב חן' בלב שכונת תלפיות. מטה הבחירות של חברת הכנסת רחל עזריה נחנך אף הוא בשכונת תלפיות, ברחוב יד חרוצים, ואילו מטה הבחירות של השר זאב אלקין יפעל מקניון רמות החרדי.

ומי הם האנשים שהולכים להתפרנס מהבחירות? הנה רשימה חלקית: המועמד החרדי יוסי דייטש שכר את שירותיו של היועץ האסטרטגי רוני רימון, שיהיה אחראי על תקשורת כללית, זאת לצד צוות חרדי נרחב. רחל עזריה הצטיידה ביועץ התקשורת נדב גלאון – בנה של יו"ר מר"צ לשעבר ומייצג גופים ציבוריים ואישים פרטיים רבים, וביועצת הפוליטית עדי טימור – 'חניכה' של האסטרטג טל זילברשטיין ומי שמעורבת בין היתר בקמפיינים פוליטיים באפריקה.

המצטרף האחרון לרשימת הקמפיינרים הוא יהושע מור יוסף, שנשכר על ידי 'הבית היהודי' והוא – כך לפחות הודאתו – אחראי לקמפיין אודותיו קראתיו בראשית הכתבה. בנוסף וכפי שפורסם במדור זה בעבר, בקמפיין הבית היהודי בירושלים נכרך שמם של שלמה (מומו) פילבר – עד המדינה המפורסם, ורמי סדן – כמעט יו"ר חדשות 10 ומי שש"ס קידשה מלחמה והודעות לעיתונות נגד מינויו.

על צלחת צ'ולנט: החרדים של ברקוביץ'

רוצים לכבוש את לב המצביעים? מה לכם יותר מצלחת צ'ולנט טובה בליל שישי, המסוגלת להרעיד נימים חבויים בנפש, שלא לדבר על איברים מוחשיים בגוף. יו"ר 'התעוררות' והמתמודד לראשות העיר עופר ברקוביץ', בילה את הליל-שישי האחרון בחברת צעירים חרדיים, שגם את קולותיהם מצפה הוא לקבל בדרך לקומה השישית בכיכר ספרא. בסיום הערב כתב ברקוביץ': "‏יום ארוך כל כך לא יכול להיגמר בלי ליהנות מצ׳ולנט והקוגעל של ליל שישי עם ציבור יקר וחשוב – חרדים-ממלכתיים ואוהבי ירושלים".

רגע של אחווה נדירה נרשם במהלך הקוקטייל השנתי של קבוצת 'בשבע', שם הגיעו להצדיע ולהתרועע המתמודדים יוסי דייטש, משה ליאון ועופר ברקוביץ'. ומי יודע, האם לשירו הנודע של גדול הזמר החסידי אברהם פריד – שנתן הופעה מרשימה בבריכת הסולטן, במסגרת האירוע – אין השלכה ישירה על רוחות השלום שנשבו במקום, שהלא "ירושלים אורו של עולם".

השארת תגובה