האדמו"רים נותחו, נשיא המועצת נופש

הניתוחים של האדמו"רים מויז'ניץ וסקווירא עברו בהצלחה, בחורי ישיבת חברון עברו מבחן מחודש, מרן חכם שלום כהן בטבריה והגר"ב רימר בכפר חב"ד

חכם שלום
חכם שלום
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

• בחורי ועד א' בישיבת חברון בגבעת מרדכי עברו השבוע באורח נדיר שלא זכור מאז קום הישיבה  – מבחן כניסה מחודש לישיבה וזאת בעקבות המרד הגדול שהתרחש בישיבה בסוף זמן הקיץ.  הבחורים עברו ראיון וחלקם לא ימשיכו ללמוד בזמן אלול בישיבת חברון. כזכור מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי שיגר מכתב להורים בכתב ידו המעניק גיבוי לראשי הישיבה.

• כ"ק האדמו"ר מסקווירא עבר השבוע ניתוח קטרקט באחת מעיניו על מנת לשפר את ראייתו. הניתוח התבצע בבית החולים קולומביה שבמנהטן על ידי רופא מומחה שמטפל בנושאי קררקט בעיניים. לפני תקופה עבר הרבי ניתוח בעין השנייה שהצליח, בסיעתא דשמיא, וכעת טופל הרבי בעינו השנייה. בהודעה שהוציאו חברי בית הדין נכתב: "הננו בזה להודיע לכל אנ"ש כי לאור הניתוח שעובר כ"ק מרן אדמו"ר שליט"א על העיניים למחר ביום הרביעי, על כן יאמרו כל המניינים אחר תפלת שחרית ספר רביעי שבתהלים והיהי רצון' שלאחריו, לרפואתו השלימה והמהירה של עטרת ראשינו כ"ק מרן אדמו"ר שליט"א. וה' ברחמיו יקבל ברחמים וברצון את תפלתנו, וישלח לנו רפואות וישועות בכלל ובפרט אכי"ר".

• מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן נשיא מועצת חכמי התורה שהה השבוע למנוחה בעיר טבריה. מאות מתושבי העיר וציבור הנופשים בה עלו להתברך. כמידי שנה בימי בין הזמנים מגיע מרן נשיא המועצת חכם שלום כהן בלוויית בני משפחתו לעיר טבריה ושוהה במשך מספר ימים לצורך מנוחה.

מרן הגר״ש כהן שהה בדירתו של הר״ר דוד דרלי בשיכון ד׳ בעיר שם הגה ועסק בתורה במשך כל היום, כאשר מאות מתושבי העיר וציבור הנופשים בעיר כמו גם בני ישיבות השוהים בקעמפים בגליל עלו להתפלל במחיצתו ולהתברך מפי קדשו. בין הנכנסים לברכה והתייעצות נצפו רב העיר הגרמ״צ בוחבוט, בכירי העיר ופרנסיה, ונציגי ש״ס בטבריה והסביבה. במהלך שהותו בצפון, יצא מרן חכם שלום כהן כמנהגו מידי שנה לציון התנאים הקדושים בגליל להעתיר בתפילה על כלל ישראל.

יצוין, כי ביום שישי יצא מרן ליישוב מירון שם ישהה למנוחה עד לאחר השבת. כמו כן שהה במירון בימים האחרונים הגאון הגדול רבי יהודה כהן ר"י יקירי ירושלים עם בני ישיבתו. אמש הגיע לקטוף הדסים לכבוד שבת במושב מירון.

• ביום שלישי הסתיים הטיפול הרפואי אותו עבר האדמו"ר מויז'ניץ בבית החולים במנצ’סטר. הטיפול בליבו של הרבי היה מתוכנן מראש והוא צפוי להישאר לתקופה קצרה של התאוששות והחלמה, כשלאחר מכן ימשיך למקום הנופש בעיירת הקיט חלדודנא שם הוא ישהה בשבועות הקרובים. לדברי הרופאים, הטיפול עבר ב"ה בהצלחה רבה. בשעת הטיפול הרפואי נשאו אלפים תפילות לצד אמירת פרקי תהילים לרפואת רבי ישראל בן אסתר לאה לרפו"ש.

• השבוע השמיעו העיתונאים מנדי גרוזמן ואלי ביתאן בתכניתם "מנדי ביתאן" בכאן מורשת הקלטה של הגאון רבי בנימין רימר, ראש ישיבת קרית מלך וחתנו של מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל, המספר על ההתוועדות עם הרבי מליובאוויטש בה נכח ועל קשריו עם הרבי. ההקלטה נלקחה מתוך שיחה שמסר אתמול הרב רימר בכפר חב"ד, באירוע 'ירחי כלה' שנערך בסמוך ליום היארצייט של אביו של הרבי, שחל בכ' אב.

‏הגאון רבי בנימין רימר הוא חתנו של מרן הרב אלישיב זצ"ל, גיסו לשעבר של מרן הגר"ח קנייבסקי וראש ישיבת 'קרית מלך'. הדברים שאמר חושפים את קשר ההערכה הרב בינו לבין הרבי, אך מצביעים לכאורה גם על שינוי במגמת ההתרחקות והפירוד בין הליטאים לחב"ד, שהייתה נהוגה עשרות שנים עקב המחלוקת העזה בימי חייו של הרב שך.

כאמור, הגר"ב רימר הגיע להשתתף במעמד התורני 'ירחי כלה' שנערך בהישיבה המרכזית בכפר חב"ד לכבוד יום ההילולא לאביו של הרבי מליובאוויטש, המקובל רבי לוי יצחק שניאורסון זי"ע ואמר ווארט ששמע מהרבי בשבת פרשת נח.

• אנחת רווחה בישיבת בית מדרש עליון בבני ברק: לאחר תקופה ארוכה של אי וודאות וחשש מפני ביטול היתר הבניה להיכל בית המדרש של הישיבה לאור תביעה קנטרנית של אחת מתושבות האזור דחו הערכאות השונות את התביעה והבנייה תימשך כסדרה.

מתברר כי לפני מספר שנים עתרה אחת התושבות בשכונה כנגד תכניות הבנייה וההרחבה של ישיבת בית מדרש עליון שהפכה לאחת הישיבות המובילות והידועות בעולם התורה ומאות תלמידים מתדפקים מידי שנה על פתחה. התביעה התנהלה בערכאות שונות בהם בית משפט המחוזי בתל אביב וכן בבית המשפט העליון ונדחתה, כאשר את הישיבה ייצגה עו"ד שושנה גלס.

לפני מספר ימים דחתה באופן סופי וועדת הערר המחוזית לתכנון ובנייה את התביעה הקנטרנית וכעת בית המדרש יבנה כפי המתוכנן. בתקופה האחרונה ניתן ההיתר הסופי לבניית בניין בן 3 קומות מעל קומץ מרתף ברחוב עוזיאל 68 בבני ברק עבור תלמידי הישיבה.

בוועדה המקומית מבהירים כי הערעור הוגש באיחור ובשיהוי ומכל מקום אין כל סטיה מהוראות התב"ע.  חברי הוועדה קבעו כי "נחה דעתינו כי אין המדובר בהיתר שנפלה בו אי חוקיות בולטת אשר מצדיקה את תוצאת מרחיקת לכת והפוגענית של ביטול היתר הבנייה עליו הסתמכו המשיבות בתום לב".

• מרן שר התורה רבי חיים קנייבסקי התבטא כי המשיח נולד בשבת לפני כשבועיים, בשבת ט' באב, וכי הגאולה עתידה להתרחש בכל רגע. דבריו של הגר"ח הפכו לשיחת היום בכלי התקשורת ברחבי העולם.

על פי הדיווח בעיתון דיילי סטאר הבריטי, הגר"ח קנייבסקי התייחס לגאולה ואמר כי היא עתידה להתרחש בכל רגע. הגאולה מוכנה ומזומנת והמשיח נמצא בפתח, עורר מרן שר התורה את מקורביו. הגר"ח ציטט את דברי הגמרא במסכת ברכות תלמוד ירושלמי וכן את מדרש רבה על מגילת איכה בהם נאמר כי ביום החורבן תשעה באב נולד המשיח.

"נראה שחז"ל רצו לומר בזה כי אף שנחרב המקדש, מכל מקום הגאולה קיימת והמשיח נמצא וחי בתוכינו ועובר לגוף אחר בכל דור ודור, מצוטט רבי חיים קנייבסקי בעיתון הידוע. "זו בשורה שאין להתייאש, כי הנה הגאולה מוכנה וכשנזכה, נגאל מייד בקרוב", הוסיף הגר"ח.

על פי הדיווח בדיילי סטאר שר התורה מסביר כי הרדיפות ללומדי התורה בדורנו הם סימן נוסף לביאת המשיח. לדברי רבי חיים, המשיח יבוא בהיסח הדעת כדברי הרמב"ם וכפי שכולנו מקווים שיקרה בקרוב ממש.

השארת תגובה