לב האריה: הסלונימע'ר שהקים את ש"ס

בן של הרבי מסלונים, אחיין של האדמו"ר מגור, אח של ראש העיר והמייסד האלמוני של תנועת ש"ס • חייו הסודיים של הגאון רבי אריה וינברג ראש מוסדות 'לב בנים' נחשפים

ראש ישיבת לב בנים הגר''א וינברג זצ''ל
ראש ישיבת לב בנים הגר''א וינברג זצ''ל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"הכרת אותו?" שאל מרן הגאון רבי דוב לנדו ראש ישיבת סלבדוקא, את יו"ר ש"ס שר הפנים אריה דרעי, בהלווייתו החפוזה של הגאון רבי אריה וינברג שנערכה עם דמדומי חמה של שבת פ' ואתחנן, בשיפולי רחוב חזון איש בבני ברק. "אתה ממקימי 'לב בנים'?" הוא תמה. "הוא היה ממקימי ש"ס", באה התשובה הלא צפויה. את זה אף אחד לא ידע. עד השבוע. עם פטירתו נמוגו ערפילי הטשטוש שפיזר הגאון הנסתר סביב דמותו. והאיש, שהיה הראשון לזהות ולחולל את מהפכת עולם התשובה ותנועת ש"ס העולמית, נגלה במלוא הדרו.

המנוח זצ"ל, נולד בפולין בט"ז חשון תרצ"ב לאביו רבי אברהם יהושע העשיל וינברג האדמו"ר מסלונים – תל אביב זצ"ל שחיבר את ספר האנציקלופדיה 'באהלי יששכר'. והיה גיסו של האדמו"ר מרן בעל ה'בית ישראל' מגור זצ"ל, ומצאצאי האדמו"ר בעל ה'דברי שמואל' מסלונים זצ"ל. אחיו היה רבי שמואל וינברג ז"ל לשעבר ראש עיריית ב"ב מטעם תנועת 'פועלי אגודת ישראל'.

בהגיעו לפרקו, נישא לרעייתו שתחי' בתו של הרב הלל ליברמן ז"ל מייסד בית הספר 'בית יעקב' הראשון בירושלים. בחייו הקים את ישיבת 'לב בנים' בירושלים לבעלי תשובה, והיה מראשי תנועת התשובה ואף שימש כראש ישיבה באופקים. הוא נודע כגאון גדול וחיבר ספרים רבים. ורבים שיחרו לשמוע את דרשותיו המפורסמות.

היה מקורב לגדולי ישראל בין היתר למרן הגר"ע יוסף זצ"ל בזמן הקמתה של תנועת ש"ס, שהעריצו וחיבבו מאוד, ונמנה על מקימי התנועה, ומאלו שדחפו את אריה דרעי להקמתה. ההכרות בין השניים התחילה בימיו של דרעי כאברך צעיר, שמסר שיעורים בכולל 'לב בנים', מתוך היכרות עם הרב משה וינברג, בנו של הגאון רבי אריה זצ"ל, שהציע לידידו אריה דרעי את המשרה במוסדותיו של אביו.

הותיר אחריו דור ישרים מבורך: שני בניו ר' משה וינברג ור' שמואל דוד וינברג. וחתניו: רבי אלי ויכלדר מרבני חסידות סטריקוב, רבי יצחק זאב הורביץ ורבי מיכאל פריינד.

מסע הלווייתו נערך ביום שישי ערב שבת קודש ואתחנן – נחמו, בשעה 17:30 בבית החיים 'שומרי שבת' זכרון מאיר בבני ברק, שם ייטמן לצד קברו של אביו, האדמו"ר מסלונים תל אביב זצ"ל, הטמון סמוך למרן בעל ה'חזון איש' זצ"ל ומרן בעל ה'שבט הלוי' זצ"ל.

השארת תגובה