בית הדין אסר על העובדים להתחיל לשבות

חילוקי דעות בין העיריה לעובדי 'החברה העירונית' הביאה את נציגי החברה להודיע על שביתה פתאומית שאיימה בין היתר לבטל את קיומן של קייטנות הקיץ • עתירה בהולה לבית הדין לעבודה הביא להקפאת העיצומים

עיריית רחובות 1
עיריית רחובות 1
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ביום ראשון בלילה הודיעו עובדי החברה העירונית במפתיע כי החליטו לשבות בשל אי התקדמות במשא ומתן עם ההסתדרות על תנאי העבודה.

בהנהלת העיריה הביעו זעם על ההחלטה המפתיעה והמקוממת האשימו כי השבתה חד צדדית של העובדים משמעותה פגיעה בעשרות אלפי משפחות בעיר והחזקתם כבני ערובה של נציגי העובדים.

בהודעה שפרסמה העירייה נכתב, כי "מזה מספר חודשים שאנו נמצאים בתהליך מורכב של גיבוש הסכם קיבוצי מול עובדי החברה העירונית, כאשר משרד האוצר הורה לעירייה ולחברה העירונית שלא לחתום על ההסכם הקיבוצי עד לקבלת אישור משרדי האוצר והפנים".

"לפני שעה קלה הודיעו נציגי העובדים כי החל ממחר בבוקר ועד להודעה חדשה הם ישביתו את כל הפעילות בחברה העירונית – מדובר בהודעה חד צדדית ופתאומית, ובהתנהלות פרועה ולא חוקית שמטרתה לפגוע בהורים ובילדים ברחובות".

בעירייה האשימו, כי "נקיטת הצעדים על ידי העובדים משמעותה בין היתר פגיעה בילדים ובהוריהם על לא עוול בכפם בכך שההשבתה כוללת גם את שלל פעילויות הקיץ והקייטנות החל מיום המחרת בבוקר. ההתנהלות הזו פוגעת במאות משפחות, הורים וילדים, באמצע חופשת הקיץ ותקופת הקייטנות, ללא כל הצדקה". נאמר בהודעה.

יצוין, כי ראש העיר ויו״ר החברה העירונית, רחמים מלול הודיע לנציג ההסתדרות כי הוא רואה בהודעה המפתיעה, התנהלות בוטה וחסרת אחריות, והורה לחברה העירונית לפנות לאלתר לבית הדין לעבודה בבקשה לצו מניעה. זאת על מנת לנסות ולמנוע את הפגיעה הקשה בילדי העיר ובמשפחות.

בעתירה שהוגשה לבית הדין האזורי לעבודה דרשה החברה לאסור על העובדים לשבות כשהיא מנמקת את מניעי השביתה ב"חוסר תום לב שנועד אך ורק להסב נזק", כשהוא מציין את העובדה, כי "למעלה מ2000 ילדים וסטודנטים צפויים להיפגש מהשביתה הפתאומית".

בית הדין הוציא צו ביניים ונקבע דיון למחרת בבוקר. ביום שני בבוקר כאמור נערך דיון בבית הדין לעבודה בתל אביב בפני כבוד השופט ירון ספיבק, כאשר בדיון נכחו מנכ״ל עיריית רחובות, דורון מילברג ומנכ״ל החברה העירונית, יוספה חליבה. בין הצדדים התקיימה שיחה מחוץ לפרוטוקול והצדדים הגיעו להסכמות, בהתאם להנחיית בית הדין.

הצדדים הסכימו להאיץ את המו״מ ביניהם, לרבות פגישה במשרדי הממונה על השכר באוצר, אשר נקבעה מראש לאותו יום. בית הדין נתן ארכה של שבוע לצדדים לשוב עם הסכמות והבהיר, כי באם לא יגיעו להסכמות – הרי שעליהם להגיש לביה״ד מסמך עמדה מטעם כל צד, עד ליום שני הקרוב.

עוד סוכם כי ההסתדרות ונציגי העובדים לא ינקטו בצעדים ארגוניים כלשהם עד ליום שלישי הבא.

"ככל שההסתדרות תבקש להתחיל בצעדים ארגוניים ביום ג הבא, היא תמסור על כך הודעה לחברה העירונית ולבית הדין מראש, עד ליום ראשון הבא ה 5 לאוגוסט – ובמקרה כזה יתקיים דיון בביה״ד ביום שני הבא, ה- 6 לאוגוסט ב 9 בבוקר", נאמר בהחלטה.

השארת תגובה