שוריין בש"ס, גילה את האמת ופתח מפלגה עצמאית

הקול הדתי מפוצל מאי פעם: יו"ר ש"ס תוקף את 'מאמינים בראשון', חבר המועצה שכבר שוריין במקום 2 בש"ס פתח מפלגה עצמאית ובבית היהודי מחפשים יורש לנציג שהתפטר ונפטר • הקרב מאחורי הקלעים: במי תומכים לראשות?

מלכיאלי בראשון לציון, צילום יעקב כהן (8)
מלכיאלי בראשון לציון, צילום יעקב כהן (8)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בוקה ומבולקה. צמד המילים התנ"כיות מבטאות במדויק את מצב הפוליטיקה הדתית בעיר ראשון לציון, המגיעה לבחירות עם לא פחות מארבע רשימות, לחלקן סיכוי קלוש לעבור את אחוז החסימה. לפני כחודשיים, סיכם חבר המועצה ואיש הציונות הדתית אוהד אוזן עם יו"ר ש"ס הרב אריה כהן, על ריצה משותפת תמורת המקום השני ברשימה. לדבריו, לאחר שהוגש לו ההסכם לחתימה, גילה הוא סדרת דרישות ותנאים שמכפיפים אותו לחלוטין לכהן ובשל כך ירד מהרעיון ופתח רשימה עצמאית בשם 'סרוגים'.

בכדי להבין את גודל המהומה בעיר ופיצול הכוחות, עשינו לכם סדר בתוך סבך המפלגות, המועמדים, האינטריגות והאינטרסים.

'הסרוגים' – חבר המועצה אוהד אוזן נכנס בבחירות האחרונות תחת רשימת 'התנועה החברתית הירוקה' אך עד מהרה הפך לעצמאי ולכתובת המרכזית של הציבור הדתי לאומי בעיר. לקראת הבחירות, ניסה הוא, כאמור, לסגור על ריצה משותפת עם ש"ס, אך העניינים הסתבכו.

לדברי אוזן, "היה רצון ללכת במשותף, אבל ההסכם שאריה כהן הביא לחתימה היה לא שוויוני ולא בידולי. אמרתי לו מתחילת הדרך, אני לא ש"סניק, יש לנו רצון ללכת למשהו גדול, לאחדות, למהלך שיביא 4 מנדטים, אבל הוא הביא לנו הסכם דרקוני, הוא דרש שאם לא נביא 2 מנדטים אצטרך לפנות את מקומי. על פי ההסכם, כל ההחלטות נמצאות בלעדיות בידיים שלו. הוא מחליט מי יהיה ראש העיר, מי יהיה רב העיר, הכל בידיים שלו".

לשאלת התמיכה בראשות/רבנות העיר, יש משקל רב בפוליטיקה הפנימית. שהלא, יו"ר ש"ס שואף להתמנות לרב הראשי של העיר ופועל לכרוך את תמיכת המפלגות הדתיות בראשות, בהתחייבות למנותו לתפקיד. מאידך, מרבית העסקנים הדתיים והחרדים פחות להוטים ובכלל, מביעים שביעות רצון מצור ומעוניינים לתמוך בו בלי קשר ל'דיל' כזה או אחר.

'הבית היהודי' – בבחירות האחרונות הוביל את הרשימה עו"ד אלי יבלון, אך במהלך הקדנציה האחרונה פרש לטובת תפקיד מנכ"ל משרד הרווחה ולפני כשנה הלך לעולמו. מי שנכנסה במקומו היא מיכל קלדרון, הנחשבת לליבראלית ביותר, דבר שלצנינים בעיני חלקים מהציבור הציוני-דתי בעיר.

במפלגה ניסו חודשים ארוכים להביא למהלך של איחוד כוחות יחד עם אוהד אוזן – צעד מתבקש של חיבור בין אנשי הציונות הדתית – אך לא הצליחו להתגבר על בעיה קטנה שהגיעה מחוקת המפלגה, בכך שאוזן אינו חבר בסניף. בין הצדדים עדיין מתנהלים מגעים לריצה משותפת.

ש"ס – יו"ר ש"ס אריה כהן נמצא באחת מתקופותיו הפחות טובות. בבחירות האחרונות הכניס 2 מנדטים, אך הנציג השני מאיר עקיבא, 'חתך' ממנו בשל סכסוכים שונים. עד כה, הוא לא מצליח לאגד סביבו קהלים נוספים ונגד עיניו צומחים מתחרים הנוגשים בקולות הפוטנציאליים של מפלגתו. האיום הישיר מגיע מצד מפלגת 'מאמינים בראשון', המשלבת את שמואל ג'מיל, איש ש"ס בעבר ואת עו"ד שרון גושן, איש חסידות חב"ד.

בראיון ל'שטח מוניציפאלי' הוא נשמע אופטימי ומבטיח כי "בבחירות הקרובות נביא שלושה מנדטים". כהן מאשים את אלי ישי, ש"הגיע לפה כדרכו שמחזיק במחלוקת. חרחר ריב ולקח את הנציג שלו שמואל ג'מיל ומנסה להריץ פה רשימה עם חב"ד. אני מאמין שכשם שבפעם קודמת לא עבר את אחוז החסימה, גם הפעם לא".

מאמינים בראשון – כאמור, המפלגה החדשה המורכבת מ'יחד' וחב"ד, מתמודדת למועצה ומכוונת לשני מנדטים. בשיחה עם 'שטח מוניציפאלי', מגיב ג'מיל לדברים שמטיח בו כהן ואומר: "בבחירות הקודמות לא עברנו כי היו לנו הרבה מלחמות מול ראש העיר ומול ש"ס, עכשיו אנחנו ביחסים טובים עם דב צור. גדול השלום". על הערכה של כהן לפיה ש"ס תשיג 3 מנדטים, מפרגן ג'מיל ברוחב לב ואומר: "אני מפרגן לו גם ארבעה, הלוואי שיהיו כמה שיותר נציגים דתיים במועצה". הוא מוסיף בציניות: "זה טוב לחשוב בגדול".

כשהוא שומע את האשמות שמוטחות בו על פילוג, מזכיר ג'מיל את החבר מועצה השני של ש"ס, מאיר עקיבא, שהסתכסך עם כהן ופרש מהסיעה כמו גם אחרים שהסתכסכו עמו בעבר. "הוא מנסה לעשות אחדות? בינתיים אף אחד לא מצטרך אליו. יש מישהו שהוא לא רב איתו? תבדקו אחורה את כל הנציגים".

'דגל התורה' – הסיעה הליטאית הפכה לכוח משמעותי בעיר, בעיקר בזכות פעילות קירוב ענפה ומוסדות חינוך הפועלים באוכלוסייה המקומית. נכון לכעת היא מחוזרת על ידי כל הסיעות ומנהלת מגעים מקבילים עם ש"ס, אוהד אוזן, ג'מיל וחב"ד. 'דגל' כבר הייתה קרובה לסגירה עם ש"ס, אך בדיוק כפי שקרה עם אוזן, ברגע שהבינה את ההתנהלות של הצד השני ואת רשימת הדרישות וההתחייבויות – נסוגה.

ל'דגל התורה' מוצע מקום שני בשתי הסיעות האמורות, ובמידה והדברים יסגרו, הנציג שלה במועצה יהיה שרגא אלפר, האיש שעומד משך עשרות שנים מאחורי העשייה החינוכית והמפלגתית בעיר, שבאחרונה אף עבר להתגורר בתחומיה.

לכל הגורמים, הנציגים והמושכים בחוטים ברור כי המצב הנוכחי חייב יהיה להשתנות ולו מהסיבה שאין כל היתכנות לארבע מפלגות דתיות בעיר החילונית. מי יוריד את הראש, מי יוותר מי יתאחד ומי ייפרד? ימים מועטים יגידו.

תגובה אחת
  1. מי נותן במה לאריה כהן בושה וחרפה

השארת תגובה