בג"צ ידון מחר: לשלב נשים ב'יהדות התורה'

לקראת הדיון מחר בבג"צ בעתירה נגד אגודת ישראל ורשם המפלגות אודות ה'איסור' על נשים להיות חברות במפלגה, מפרסמת חדו"ש סקר ממנו עולה כי 16% ממצביעי יהדוה"ת רוצים שילוב נשים במפלגה

כינוס ניצחון יהדות התורה צילום משה גולדשטיין (5)
כינוס ניצחון יהדות התורה צילום משה גולדשטיין (5)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

80% מהציבור היהודי הבוגר בדעה שיש לחייב את כל המפלגות המתמודדות לכנסת, לרבות המפלגות החרדיות, לאפשר לנשים להיות חברות מפלגה ולהציב נשים במקומות ריאליים ברשימת המועמדים שלהן לכנסת.

לקראת הדיון הצפוי בבג"צ ביום ג' בעתירה נגד אגודת ישראל ורשם המפלגות בענין ה'איסור' על נשים להיות חברות מפלגה.

תמיכה רחבה קיימת בקרב מצביעי כל מפלגות הקואליציה הלא-חרדיות [73%-98%] ואף בקרב 28% ממצביעי ש"ס ו16% ממצביעי יהדות התורה.

כך עולה מסקר שערכה החודש עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון באמצעות מכון סמית למחקר

עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש, הדגיש כי "התמיכה הגבוהה של הציבור היהודי בזכותן של נשים לשוויון במערכת הפוליטית, לרבות במפלגות החרדיות, ממחישה עד כמה צינית ומנותקת גישתה של המנהיגות הפוליטית, המוכנה לכרות ברית עם המפלגות החרדיות ולקנות את קולותיהן בניגוד לערכי היסוד של מדינת ישראל ותוך התעלמות מרצונם של בוחריהם להבטיח שוויון מגדרי." עוד הדגיש רגב כי חדו"ש פועלת בשיתוף עם ארגונים של החברה האזרחית לשנות מציאות זו במגוון תחומים בהם טען בעבר הממסד הדתי כי מתחייבת הדרת נשים, כגון חברות במועצות הדתיות ובגוף הבוחר את הרבנים הראשיים. מה שבעבר נתפס כאסור ובלתי אפשרי, הפך להיות אפשרי ומובן מאליו לאחר שבג"צ חייב זאת. כך יקרה גם בנושא חברותן של נשים במפלגות החרדיות וברשימותיהן לכנסת, וכך תיעצר האפליה רבת השנים נגד נשים בפוליטיקה הדתית. רגב טוען בדבריו כי הדבר ממחיש עד כמה חיונית השמירה על עצמאותו וסמכותו של הבג"צ והגנה עליו מפני ההתקפה של המפלגות החרדיות ושותפיהן."

פרוט הממצאים

הסקר הטלפוני בוצע ב – ביולי 2018 בקרב 800 איש/ה כמדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (גילאי 18 ומעלה). טעות הדגימה – ±3.5%‏

לשאלה : " האם אתה תומך או מתנגד לעמדה לפיה יש לתקן את חוק המפלגות באופן שייחיב את כל המפלגות, לרבות המפלגות החרדיות, לאפשר לנשים להיות חברות במפלגה ולכלול נשים במקומות ריאליים ברשימת המועמדים לכנסת", ענו:

80% תומכים (56% מאוד תומכים ו 24% די תומכים) ,ורק 20% מתנגדים (9% די מתנגדים ו – 11% מאוד מתנגדים)

ניתוח על פי משתני מגדר ומידת הדתיות עולה כי:

לפי מגדר – רוב בקרב הן הגברים והן הנשים תומך בדרישה, אך בולטת העובדה כי תמיכתן של נשים בדרישה לאפשר להן להיות חברות מפלגה בכל המפלגות גבוהה מזו של הגברים. בעוד ש-85% מהנשים תומכות, רק 76% מהגברים תומכים בדרישה.

לפי השקפה פוליטית והצבעה [בבחירות 2015] : תמיכה רחבה בדרישה נמדדה בקרב מצביעי כל מפלגות הקואליציה הלא-חרדיות, ובקרב המפלגות מכל גווני הקשת הפוליטית מימין ומשמאל. מצביעי הליכוד – 81%, כולנו – 96%, ישראל ביתנו – 98% והבית היהודי – 73%. התמיכה גבוהה כצפוי בקרב מפלגות האופוזיציה: המחנה הציוני – 97%, יש עתיד – 91% ומרצ – 96%. יצויין כי אף בקרב מצביעי המפלגות החרדיות יש תמיכה בדרישה: 28% בקרב מצביעי ש"ס ו16% בקרב מצביעי יהדות התורה [אגודת ישראל, המשיבה בעתירה, ודגל התורה].

תגובה אחת
  1. לפנות לבג"ץ כדי לשלב חרדים במפלגת מרצ, מדוע מדירים חרדים במרצ ולא משלבים אותם במועמדות לחברי כנסת של המפלגה.

השארת תגובה