הבד"צ קיימו 'ישיבה' בבית האדמו"ר

הישיבה החודשית של העדה החרדית בבית היו"ר החולה, תלמידי שיעור א' בחברון יעברו מבחן מחודש, האדמו"ר מגור בתל אביב וגדולי ישראל בניחום אבלים אצל משפחת הרבנית דיסקין ע"ה

כינוס העדה החרדית באולמי תמיר צילום שמואל דריי (11)
כינוס העדה החרדית באולמי תמיר צילום שמואל דריי (11)

• באורח נדיר ישיבת הבד"צ החודשית של "העדה החרדית" התקיימה בביתו של האדמו"ר מטשאקווא, אשר בגלל חולשתו נמנע ממנו להגיע ללשכת הביד"צ, שעה ארוכה דנו חברי הביד"צ בענייני כשרות העומדים על הפרק ובהכנות לקראת חג הפסח תשע"ט הבעל"ט, הרבי מטשאקווא משמש כיו"ר וועד הכשרות של העדה החרדית.

• מאות השתתפו ביום שני בברית לנכד ראב"ד טבריה הגרא"ד אוירבך בן בכור לחתנו הרב אריה פישר. השמחה התקיימה בבית הכנסת "אור תורה" בהשתתפות קהל רב מטבריה ומחוצה לה. בסנדקאות כובד הסבא הגאון רבי אברהם דב אוירבעך, בכיסא של אליהו ואמירת י"ג מידות כובד הגאון הצדיק רבי דב הכהן קוק, בברכות כובד הגאון הרב וורנר. הסעודה התקיימה באולמי קונטיננטל. בשמחה השתתפו באורח נדיר מאות רבות ובין ההיתר נצפו רבה של טבריה הגר"צ בוחבוט ורבה של יבנאל הגרס"מ פרנקל. לרך הנולד אם שאלתם קראו: שמואל, על שם הדוד מרן הגר"ש זצ"ל.

• מסר מיוחד לנופשים בטבריה: הרב רפאל כהן יו"ר מחלקת כשרות בטבריה מבקש להעביר מסר למשפחות החרדיות המגיעות לנפוש בימים אלו בטבריה, "מדובר על ציבור גדול שמגיע וקונה. להשאיר פתק בחנויות ובו דרישה כי הצוות בחנות יהיו לבושות בלבוש צנוע. תקופת הקיץ מצריכה זהירות בעניינים אלו. בנוסף יש להיכנס רק לחנויות שבכשרות מהדרין ולא לסמוך על שלטים של "כשר" ללא תעודות. כמו כן גם בבילויים לא להשתמש בשירות של מחללי שבת. לברר עם המוכר או בעל הדוכן האם הוא שומר שבת. בכך נקדש שם שמים" אומר הרב רפאל כהן.

• בעקבות המרד בישיבת חברון שהחל בעקבות כתבה שפרסם העיתונאי עקיבא וייס בכאן 11 על בחורי ישיבה המתאמנים בחדר כושר, הסאגה הסתיימה כמו שדווח ב"כל ישראל" בכך שהבחורים שסולקו הוחזרו. שלשום (רביעי) שלחו ראשי הישיבה לכל בחורי וועד א׳ מכתב מיוחד, בו הם קוראים להם להיבחן מחדש – כאשר ללא מבחן וראיון מחודש, לא יוכלו לשוב לספסל הלימודים לשנה הבאה לוועד שני.

"כאשר ראינו בבלע את הקודש כשלהוותנו הורמה יד בבית מדרשנו בנוראות ביטול תורה דברים וביטול בית המדרש ובחילול השם נורא ואיום. ברי לנו כי רק מיעוט שהסיתו גררו את הציבור אך חילול ה׳ ובפגיעה בישיבה הקדושה ובצורתה כיסודות שהנחילו לנו רבותינו מצוקי ארץ מחייבים אותנו להביע את כאבנו וצערנו חובה על כל אחד ואחד לתקן את אשר עוות ולדאוג לקידוש שם שמיים ולהרמת כבוד התורה אשר חולל וכבוד הישיבה אשר נרמס. וביותר דווה לבנו על כי בחורים אשר נכנסו זה מכבר לישיבה ומרדו ברבותיהם וביטלו תורה דרבים דבר אשר מזעזע כל לב".

"לפיכך", כתבו ראשי הישיבה, "הננו להודיע כי כל בני וועד א׳ המתעתדים לעלות לוועד שני עליהם לעבור תהליך קבלה מחודשת לישיבה ובלי להתקבל מחדש לא יוכלו לשוב לישיבה. והננו מצרפים את דברי מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי על הדברים החמורים שנעשו בישיבה".
בסיום המכתב באופן נדיר הוסיף מרן הגר"ח קנייבסקי בכתב ידו: "הדברים חמורים מאד והרבה גופי תורה חיללו רח"ל וצריך תיקון גדול וכבר אמרו חז"ל החולק על ישיבתו של רבו גורם לשכינה שתסתלק מישראל יה"ר שנזכה לתקן את אשר עוותו ולראות בבניין בית הבחירה בב"א".
על המכתב חתמו פה אחד ראשי הישיבה הגאונים הגדולים רבי דוד כהן, רבי משה מרדכי פרבשטיין, רבי שלמה כץ והרב יוסף חברוני.

• דאגה בעולם התורה בארצות הברית: בשעות הלילה של יום שני נפצעו הגאון רבי ראובן פיינשטיין ראש ישיבת סטטן איילנד ובנו של מרן הגאון הגדול רבי משה פיינשטיין זצ"ל ורעייתו הרבנית בתאונת דרכים. השניים היו ברכב שנפגע קשות בתאונה ופונו על ידי כוחות ההצלה לבית חולים סמוך. הרב ורעייתו סבלו מדימומים פנימיים ומחבלות קשות. בשעות הלילה דיווחו בני המשפחה כי בחסדי שמיים, לאחר טיפול רפואי מוצלח, שוחרר ראש הישיבה מבית החולים וישהה להמשך מנוחה והחלמה בביתו. אך הרבנית עדיין מאושפזת לאחר שעברה בשעות הלילה ניתוח מורכב ומסובך. שמה לתפילה הרבנית חוה שרה בת איטה דבורה תליט"א.

• השבוע ביום שלישי הגיעו יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני ויו"ר ועדת המדע ח"כ אורי מקלב לביקור מיוחד בקייטנת "עזר מציון" בקרית נוער בירושלים. גפני שיבח בדבריו את הרב חנניה צ'ולק, יו"ר הארגון, וכן את מנהלת הקייטנות הגברת קוסובר על פעילות החסד למען הילדים המיוחדים. "אני מביע את הערכתי הגדולה למתנדבות שעושות מלאכת קודש ולרבנית קוסובר. אנחנו נמצאים בימים שבהם אנשים ככה דואגים לעצמם, נוסעים לחופש. בכלל, החיים היום מתנהלים שכל אחד דואג לעצמו וכאן הכל מתבסס על נתינה לאחרים".

• בימים אלו, שוהה מרן האדמו"ר מגור למנוחה בביתו של חבר הכנסת לשעבר הרה"ח אברהם יוסף (מוניה) שפירא ז"ל, בבית המפורסם ברחוב שטריקר בתל אביב. וזאת בסמיכות למקום אשפוזה של הרבנית תליט"א המאושפזת באיכילוב לאחר ניתוח. באחד הימים השבוע, הגיע הרבי מגור לשמחת בר המצווה לנכדו של הנגיד ר' יצחק שפירא, שהתקיימה בבית המדרש סאדיגורא ברח' פנקס בת"א. בתוך כך השבוע נולד נכד לאדמו"ר מגור, בן לבנו הרב דוד אלתר.

• בסוף השבוע שעבר התקיימה בשכונת בית וגן בירושלים שמחת הברית לבנו של יועץ שר הדתות ומקורבו של הראש"ל הגר"י יוסף הרב דוד עמר. בשמחה השתתפו עשרות רבני ערים מכל הארץ, בברכות כובד הגאון רבי ראובן אלבז חבר מועצת חכמי התורה. הרך הנולד נקרא יצחק על שמו של הראשון לציון הגר"י יוסף שהשתתף בשמחה. עוד נצפו בין היתר: יו"ר ש"ס אריה דרעי, וחברי הכנסת של התנועה, המועמדים לראשות עיריית ירושלים משה ליאון ויוסי דייטש, ראש עיריית בית שמש משה אבוטבול, אבי אבוחצירא רל"ש שר הביטחון, ועשרות אנשי תקשורת ומשפיעים.

• ביום שישי ערב שבת פרשת דברים ערב תשעה באב, נפטרה ונטמנה למנוחת עולמים הרבנית שולמית דיסקין ע"ה, אשת חבר להגאון הגדול רבי שמעון משה דיסקין זצ"ל, מראשי ישיבת קול תורה ובעל ה'משאת המלך' על הש"ס והרמב"ם. בהוראת גיסה, מרן ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין, נערכה ההלוויה לפני שבת בשעה 18:45, מבית ההלוויות שמגר להר המנוחות, שם נטמנה לצד בעלה הגדול זצ"ל.

הרבנית נולדה לפני 83 שנה לאביה הרב אברהם פולק ז"ל ולאמה מרת יענטא זלדה (לבית פינס), נצר להגר"א זיע"א. התייתמה בגיל צעיר מהוריה וגדלה אצל הגאון רבי מיכל שלפוברסקי ואצל דודה הגאון רבי שמחה שפירא זצ"ל.

בימים האחרונים הגיעו לניחום האבלים מרן ראש הגר"ג אדלשטיין, הגרב"ד פוברסקי, הגר"נ זוכובסקי, הגרמ"י שלזינגר, הגרמ"מ פרבשטיין, הגר"א גרבוז, הגר"י שרייבר, הגרג"י לוי, הגר"ש פוברסקי, הגרב"ש דויטש, הגרא"נ גרבוז, הגרב"צ בורודיאנסקי, הגר"י ולדנברג, הראב"ד הגר"מ שטרנבוך, הגר"א חדש, הגר"י אזרחי, הגר"ב ויסבקר, הגר"י הקר, הגר"ז ברלין, הגר"י אפרתי והאדמו"ר מקופיטשניץ. כמו גם אישי הציבור ח"כ מקלב, חברי המועצה יצחק פינדרוס וישראל קלרמן ויהושע פולק.

השארת תגובה