חיפה הראשונה בישראל עם רכבים אוטונומיים

חיפה צפויה להיות העיר הראשונה בישראל ומהראשונות בעולם שברחובותיה ינועו אוטובוסים ומוניות אוטונומיות – ראש העיר חיפה נפגש עם נציגי חברת "נאביה" הצרפתית, המפעילה כיום כ-70 אוטובוסים זעירים ומספר מוניות אוטונומיות ברחבי העולם

רכבים אוטונומיים של נאביה
רכבים אוטונומיים של נאביה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נציגי החברה הגיעו לחיפה, כדי לבחון אפשרות להפעיל אוטובוסים אוטונומיים גם בחיפה, חלקם במסגרת מתחם ההדמיה הייעודי שתקים בחיפה חברת "אוטוריטי", בראשות עופר שלזינגר ואלדר אגמי, וחלקם כרכבי הסעות בשאטלים, אשר יפעלו במתחמים סגורים בתוך העיר. רכבי חברת "נאביה" הינם רכבים חשמליים והם מסוגלים להסיע עד 15 איש. הרכבים מצויידים במצלמות, מערכת ג'י.פי.אס וחיישנים, המסייעים לרכב לזהות את מיקומו בסביבה.

ראש העיר, יונה יהב, אמר בפגישה, כי "עיריית חיפה שמה לה למטרה להיות העיר שמובילה את המעבר לעיר חכמה בישראל, ובכלל זה גם את המעבר לתחבורה חכמה ואוטונומית. המבנה האורבני הייחודי של חיפה מחייב מעבר לתחבורה ציבורית חכמה. בחיפה קיימים מוסדות מחקר וחברות טכנולוגיה מהמובילים בעולם, ובהשקעה נכונה נעמיד את חיפה בחזית החדשנות העירונית בתחום התחבורה, כמו גם בתחומים אחרים".

מנכ"ל "אוטוריטי", עופר שלזינגר: "נושא התחבורה האוטונומית בכלל והתחבורה הציבורית האוטונומית נמצא היום בחיתוליו. לכולם ברור כי כך תיראה התחבורה החל מאמצע העשור הבא. משרד התחבורה, כמו גם יצרנים רבים, מחפשים היום מתחמים ומעבדות, בהם יוכלו לבחון בצורה מבוקרת את טכנולוגיות העתיד לפני שניתן יהיה להעלות אותן לכביש, והמתחם שאנחנו מקימים כאן ייתן מענה מדויק לצורך הזה".

נציג חברת "נאביה", ויליאם בלס, סיפר בפגישה, כי אחד האתגרים, איתם מתמודדת החברה היא המורכבות האורבנית והטופוגרפית הייחודית לעיר חיפה. "ממה שראיתי, העיר שלכם מאוד מתאימה לאתגר שלנו, הן בגלל המבנה והן בגלל היכולת הטכנולוגית הסביבתית" אמר בלס.

"חיפה בהחלט מאתגרת נוכח המבנה הטופוגרפי שלה, ואתם יכולים להיות בטוחים שאנחנו נעשה את כל מה שנדרש כדי לאפשר לכם לפעול כאן, ולהתמודד עם האתגר. הצלחה שלכם כאן תאפשר לכם לפעול בהמשך בסן פרנציסקו ובהרבה ערים אחרות בעולם בעלות מבנה טופוגרפי דומה", השיב לו ראש העיר, יונה יהב.

על פי נתוני משרד הכלכלה, משרד הרישוי והרשות לחדשנות פועלים היום בישראל למעלה מארבע מאות מיזמי סטארט אפ בתחום התחבורה האוטונומית. הרשות לחדשנות פרסמה לאחרונה קול קורא לתקציבים בסך 30 מיליון ₪ המיועדים למיזמים בתחום וכן להקמת מתחמי הדמיה מהסוג שמוקם על ידי "אוטוריטי".

בעיריית חיפה מאמינים, כי הקמת מתחם ההדמיה, לצד מוסדות המחקר וחברות הטכנולוגיה שפועלות בעיר, ימשוך יזמים רבים לפעילות בתחום זה בעיר, דבר אשר יציב אותה בחזית הפיתוח בתחום התחבורה בשנים הקרובות.

השארת תגובה