התמ"א של המדינה ראויה לשינוי מחשבתי

תוכנית התמ"א של המדינה ראויה לשינוי מחשבתי, ורעידות האדמה בפריפריה הן רק האות לכך שבמקום לרכז מאמצים באזור מרכז הארץ – צריך להחליף דיסקט ולהתרכז בפריפריה באמצעות תמריצים יעודיים ליזמים

בנייה
בנייה
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

גל רעידות האדמה שפקד את ישראל בשבועות האחרונים העלה מחדש את התחושה כי תוכנית המתאר הארצית לחיזוק המבנים קיימים – תמ"א 38 – פספסה את הייעוד שלה ונותרה כלואה בין אשדוד לחדרה, ואפילו, אם נדייק, בין ראשל"צ להרצליה. כלומר, תוכנית שמחזקת את המבנים הישנים באזורים בהם רמת הסיכון לרעשי אדמה קטן באופן משמעותי לעומת אזורי הפריפריה המועדים לרעשי אדמה בשל מיקומם הגיאוגרפי. גם מבקר המדינה קבע זאת בדו"ח מיוחד שפרסם ממש השבוע.

אני רוצה להזכיר שהתכנית הזו נולדה ביוזמה של האדריכל, יונה פיטלסון, שהביא לממשלת ישראל בשנת 2005 את התוכנית לאגד שורה של החלטות לקובץ תקנות שמטרתם היתה ליצור תנאים אטרקטיביים בדמות תמריצים כלכליים והענקת זכויות בניה לקבלנים ויזמים על מנת שיחזקו מבנים ישנים בכל הארץ כדי להתמודד טוב יותר עם רעידת אדמה כאשר זו תבוא.

מה שפיטלסון והממשלה לא השכילו להבין ב-2005, ובכל השנים שעברו מאז, שבסופו של דבר האטרקטיביות לחזק מבנה ברמת אביב ולקבל שתי קומות וחצי אינה דומה לאטרקטיביות לעשות זאת בטבריה או בצפת. היא אולי נותנת מענה מינימלי להגדלת היצע הדירות למגורים באזורי הביקוש – אבל זו בהחלט לא מטרתה. הממשלה היא זו שהיתה חייבת לשנות את המודל וליצור את התנאים הנכונים כך שבאזורים המסוכנים יותר, בפריפריה של מדינת ישראל שבה מחיר הקרקע אינו אטרקטיבי והביקוש לדירות נמוך, יהיה עדיין משתלם לבצע פרויקטים של תמ"א 38. ומי שלא יוצר את התנאים הללו לעולם לא יוכל להאשים את היזמים והקבלנים הפרטיים שלא התגייסו למשימה הלאומית לחזק מפני רעידות אדמה את המבנים בשכונות הישנות בפריפריה של ישראל.

גל הרעידות האחרון מחייב את משרד הבינוי והשיכון יחד עם מטה הדיור הממשלתי ורשויות התכנון להוציא לדרך תוכנית חדשה – תמ"א 2018 – שהבסיס שלה צריך להיות מורכב משורה של תוספות והקלות אשר יגרמו לכך שיווצרו תנאים אטרקטיביים בפריפריה לטובת יזמים וקבלנים המעוניינים לבצע פרויקטים של חיזוק מבנים תמורת זכויות בניה. הממשלה תצטרך להכניס את היד לכיס ולהעמיד תקציבים ראויים ואשראי כדי שיתחולל שינוי אמיתי. לשכונות הישנות בפריפריה יש עדיין יתרון והוא העובדה שהן מצויות בלב האזור האורבני בערים ובעיירות.
ממש כמו שהמדינה ידעה לקדם את תכנית "מחיר למשתכן" מתוך הקשבה למצוקת הדיור, כך עליה לקדם את תכנית תמ"א 2018 מתוך הקשבה לסדרת רעשי האדמה שפקדה את המדינה בציר הסורי-אפריקאי ולמחקרים המעידים שבכל 100 שנה בממוצע – שזה ממש עכשיו – עלולה לפקוד רעידת אדמה חזקה את ישראל. צריך לזכור שתכנית כזו כרוכה בבירוקרטיה לא קצרה, כך שיפה לקדם אותה כבר אתמול ועוד לפני האסון הבא וועדת החקירה הבאה.

הכותב הינו סמנכ"ל קבוצת ביתן יזמות

השארת תגובה