רחובות במקום הראשון לבעלי מוגבלות

מתברר: "עיריית רחובות עומדת באופן מלא ביעד הייצוג ההולם על פי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות" • רחובות ניצבת במקום שני בארץ בשיעור העסקת בני העדה האתיופית

עיריית רחובות 1
עיריית רחובות 1
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בשנים האחרונות פועלת הממשלה לקדם קבוצות שונות באוכלוסייה במטרה ליצור אפליה מתקנת בשירות הציבורי, לצורך כך הגדירה המדינה כלפי הרשויות המקומיות את חלות החובה להעסקת מגזרי מיעוטים בשיעורים שונים ועל פי מידת העניין.

אלא שהשבוע נרשמה הפתעה כאשר התברר, כי עיריית רחובות עומדת בכללי הייצוג ההולם ואף מעבר לכך.

מנתונים שהוצגו השבוע על ידי "מרכז המידע והמחקר של הכנסת" עולה, כי העיר רחובות היא השנייה בארץ בכל הקשור בשיעור העסקת יוצאי אתיופיה (אחרי עפולה).

את ההודעה המרנינה, קיבלו ראשי העירייה מ"נציבות שוויון לאנשים עם מוגבלויות" שאף טרחה לציין בהודעה שיצאה מטעמה, כי "עיריית רחובות עומדת בעמידה מלאה ביעד הייצוג ההולם".

יצוין, כי חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות תשנ"ח – 1998 קובע חובת ייצוג הולם בעירייה, שיעור העסקה של עובדים עם מוגבלות משמעותית מסך כל העובדים בעירייה.

מטרת החוק היא הגדלת שיעור העסקת אנשים עם מוגבלות על מנת לאפשר להם את מימוש יכולותיהם, קיום חיים בכבוד ויצירת חברה מגוונת משמעותית לעובד וגם למעסיק ולמשק כולו.

מידת העמידה ביעד נגזרת מנתונים שהביטוח הלאומי מספק לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים, האמונה על פיקוח ואכיפת החובות הנדרשות במסגרת החוק.

על פי חוק שירות המדינה (מינויים), התשי"ט -1959 והחוק להרחבת הייצוג ההולם של בני העדה האתיופית בשירות הציבורי (תיקוני חקיקה), התשע"א – 2011, רשויות מקומיות מחויבות בייצוג הולם של יוצאי אתיופיה. מהנתונים שהוצגו בשבוע שעבר בפני וועדת העלייה והקליטה בכנסת, עולה כי בניגוד לחוק: כ-70% מהרשויות המקומיות רחוקות מייצוג הולם של יוצאי אתיופיה. רק 17% מהרשויות המקומיות ביצעו את חובת הייצוג במלואו.

מנכ"ל העירייה דורון מילברג, הגיב בסיפוק לידיעה והבהיר, "אנו מעודדים ללא הפסקה שילוב של מגוון האוכלוסיות בקרב עובדי עיריית רחובות, בהתאם למדיניות הממשלה. בימים האחרונים שמחנו להיווכח כי המאמצים נשאו פרי, ועיריית רחובות עומדת בשורה הראשונה מבין הרשויות המקומיות בייצוג הולם לאוכלוסיות השונות."

גלית אנגל, סמנכ"ל משאבי אנוש בעיריית רחובות אמרה, "בשנים האחרונות השקענו בהסברה למנהלים על מנת להביא לייצוג הולם. אנו חותרים לשילוב אנשים עם מוגבלויות הן בעבודה משרדית והן בשטח. הנתונים שהובאו בפנינו גורמים לנו גאווה רבה על כך שהצלחנו לשלב אוכלוסיות אשר זקוקות לתשומת לב מיוחדת".

השארת תגובה