תקיפה פיקטיבית: הנער שפאותיו לא נתלשו

ביום שישי נפוצה שמועה בעיר, על סיפור מטריד של תלישת פאות לנער בן 13 בשעה שעשה את הדרך לביתו • מחקירה אינטנסיבית של המשטרה התברר כי הנער לא הותקף וכי הסיפור הומצא על ידו

Portraitofayoungboywithpeyot
Portraitofayoungboywithpeyot

לקראת צהרי יום שישי האחרון, סיפור מטריד, לכאורה, שארע בעיר החל לתפוס תאוצה. נער בן 13, תושב העיר, הותקף בצורה מחרידה על ידי קבוצת נערים בני גילו, כשלטענתו אלו קרעו את חליפתו, תלשו את פאותיו ועוד מעשים מבזים שלא מביישים סיפור אנטישמי עסיסי. הסיפור פשט כמו אש בשדה קוצים, התקשורת פרסמה והמשטרה נכנסה לעובי הקורה על מנת לאתר נערים אלו, אך מהר מאוד התברר, כי הסיפור אינו אלא בדיה.

על פי גרסת האב, בראיונות לכלי תקשורת שונים, בנו בן ה-13 עשה את דרכו ביום חמישי בשעה תשע בערב מתפילת ערבית לביתו וכשצעד בפארק ברחוב רבי חייא בעיר, הוא נתקל בארבעה נערי שוליים שהחלו להתעלל בו. אלו ניסו לגזוז לו את הפאות וכשהוא התנגד, הם היכו אותו ותפסו בו בכוח. בסופו של דבר, הצליחו לגזוז את פאותיו ולקרוע את חליפתו. "הילד לא מוכן לצאת מהבית, הוא בהלם ומאד מבולבל", אמר האב. על פי גרסת הילד, הנערים בחרו לתקוף אותו דווקא בפארק זה, מאחר ואין שם מצלמות, שיוכלו לקשרם למעשה. לדברי האב, מיד עם היוודע דבר התקיפה פנה לראש העיר ישראל פרוש וזה עירב את כלל הגורמים.

היו בעיר כאלו שראו במקרה זה, כטיימינג לעלות את כאבם לגבי הטיפול הכושל, לדבריהם, בנוער הנושר, או לחילופין כאלו שניסו לצבור הון פוליטי על חשבון המעשה והחלו לתקוף את מחלקת הנוער, את העומד בראשה ואת ראש העיר, שלא עושים מספיק למען נוער זה, בכדי למנוע מקרים שכאלו.

"אחת מההבטחות המרכזיות של רה"ע במהלך הבחירות, לפעול ככל הנדרש לצמצם את תופעת הנוער הנושר רח"ל בעיר, כשאף הביא לשם כך גורם מקצועי בכיר שהיה אמור 'להביא תוצאות' ", כתב סגן רה"ע צוריאל קריספל. "בפועל, מצב הנשירה רק הוחמר. גם בנתונים הרשמיים הבודקים את פעילות העירייה נרשמה ירידה דרסטית בהצלחת הטיפול בנוער נושר. בפאנל שנערך לאחרונה בנושא, בו השתתפו גם גורמים מאלעד הפועלים בנושא, אמרה שופטת ביהמ"ש בפתח תקוה כי 21% ממקרי הנוער שבאים בפניה – הם מאלעד. 'מה אתם עושים שם', שאלה".

בהמשך מנה קריספל שורת טענות על התנהלות העירייה עם הנוער הנושר, כמו משאבים שעומדים לרשות העוסקים במלאכה, שלא מנותבים למקומות הנכונים; הפסקת פעילות ה'חונכים' בעיר בסיוע ארגון 'יד אליעזר', הקיימת כמעט בכל הריכוזים החרדיים ופועלת גדולות ונצורות בקידום צעירים ומתקשים ומונעת נשירה, כשהעירייה לא העמידה כלים חילופיים אפקטיביים כדי לענות על צורך זה, לפחות עד לתקופה האחרונה ולהשלמת התמונה הביא קריספל סקר בלתי תלוי של הלמ"ס, שנערך בעיר לפני כשנה וחצי, בו נרשמה ירידה תלולה בטיפול העירייה בנוער נושר – מה שבעצם מאשר את טענותיהם של כלל הגורמים המקצועיים הנ"ל.

לקינוח ציין קריספל, כי "לצערי, שני מיליון שקל שגייסתי מהאיחוד האירופי למען הנוער הנושר שוכבים בחשבון העירייה, רק מטעמי 'ביורוקרטיה'. כסף זה מיועד לפרויקט קהילתי כוללני, תוך שיתוף מנהלי מוסדות, מחנכים ורבנים, וכמובן בני הנוער עצמם. אין לי ספק שלו היו משחררים לנו את הכסף שתקוע כמעט חצי שני, מעשה נורא ואיום זה היה נמנע".

אך מסתבר שלא כולם רואים את הנעשה בעיר בשחור והיו שדווקא הביעו ספקנות לגבי אמינות המקרה. הראשון לזהות היה יוסי לזר (שאף מפרסם טור מיוחד בגיליון זה), שכתב: "קשה לי להאמין שזה נערים מהעיר. זכינו בעיר למחלקת טיפול בנוער מדהימה, שמצליחה לגעת ולטפל בכול הנערים".

כאמור, סיפור זה לא היה ולא נברא. פאותיו של הילד אכן נגזזו, אך לא היו אלו נערי השוליים אליהם כוונה האצבע המאשימה, כך עלה מחקירה אינטנסיבית אותה ביצעה המשטרה. שעה קלה טרם כניסת השבת, כתב יחיקם גמליאל, אחראי מחלקת הנוער בעיר: "כל המבינים והמתקפים והעושים עבודת קודש, הותר לפרסום כי המקרה לא היה ולא נברא, הילד גזר לעצמו את הפאות. על שאר הפרטים יש איסור פרסום. אנו במחלקת נוער נמשיך לתת את הלב והנשמה. שבת שלום. מי שרוצה ובאמת אכפת לו שיצטרף לסיירת הורים".

השארת תגובה