שסע ב'דגל': "מזניחים את המועצה דתית"

טלטלה: איש 'דגל התורה' במועצה הדתית התפטר במפתיע, ברקע טענות על הזנחת המעוז הקריטי במו"מ מול אבוטבול • וגם: התרגיל שבלם את הניסיון להציג מועמד לצרכי מיקוח • כל הפרטים

אבוטבול ומונטג
אבוטבול ומונטג
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מאבק פנימי חדש בתוך 'דגל התורה' בשאלת סדרי העדיפויות בדרישות מול אבוטבול, מקשים על הקמת חזית אחידה ונוקשה במו"מ המקרטע בין הצדדים. הדברים מגיעים על רקע התפטרותו הדרמטית של איש 'דגל' מהמועצה הדתית, ברקע טענות על הזנחת המוסד החשוב לטובת תיק החינוך.

מי שכיהן בשנים האחרונות כנציג 'דגל התורה' במועצה הדתית הוא אברהם פיין, פעיל חרוץ, שקט ונמרץ, שהביא – בין היתר – להקמת חלקה חרדית בבית העלמין המקומי. בעבר היה עובד המועצה דתית במשכורת, אך לאחר שישראל סילברסטיין, חבר המועצה הדתית לשעבר, עבר לעירייה, התבקש פיין לוותר על משרתו ולעבור להיות חבר מועצה דתית, תפקיד שאינו נושא שכר.

בימים האחרונים – על רקע החלטתו של החשב המלווה לפטר את מוישי וייספיש, שמונה באחרונה להיות אחראי על החלקה החרדית – שלח פיין מכתב התפטרות. למרות שמדובר בשיקולים אישיים של עומס אחריות ועבודה ללא שכר, לפיטוריו יש משמעות נוספת והיא כעין מחאה נגד מה שגורמים רבים בעיר מכנים כהזנחה של הסיעה הליטאית את המועצה הדתית. "במו"מ מדברים כל הזמן על תיק החינוך, הפכו את זה לקודש הקדשים, זה לא הגיוני, בחינוך תמיד יהיה מישהו חרדי שידאג לנו, המועצה הדתית היא קריטית לחיי הדת בעיר, משום מה היא נשכחה מלב", אומר גורם מוכר בעיר.

במכתב ההתפטרות, מותח פיין ביקורת על החשב המלווה: "במקום לפעול בדברים המהותיים ולהימנע מבזבוז כספי ציבור והוצאות כספים במאות אלפי שקלים ללא אישורי וועדה מוסמכת ועוד דברים רבים וחמורים – בחרו להיטפל לחלקת אלוקים היחידה שיש בה מקום לרוב תושבי העיר והחליטו להפסיק את ההתקשרות עם הממונה על חלקת החרדים בבית העלמין ולהשאיר את המקום ללא אחראי. איך אשא פניי לעשרות המשפחות שקברו את יקיריהם על דעת שיש מי ששומר על המקום ומקפיד על מנהגיהם?" כתב בכאב.

צמרת הסיעה הליטאית התגייסה להשפיע על פיין שימשוך את פיטוריו, תוך הבטחה להתעקש במו"מ הקואליציוני עם אבוטבול גם על שליטה במועצה הדתית, אך נכון לכעת נראה שהמהלך בלתי הפיך וכי הציבור הליטאי בדרך לאבד מעוז כוח חשוב.

ובתוך כך, בשבוע שעבר נפגשו חברי המועצה של 'דגל' בית שמש עם חברי הכנסת של התנועה, על רקע המבוי הסתום אליו הגיעו המגעים מול אבוטבול. ממידע שהגיע ל'שטח מוניציפאלי' עולה כי מי שניסה להוביל קו תקיף היה ח"כ משה גפני, שביקש לגשת לגדולי ישראל ולהמליץ על יציאה לדרך עצמאית והצגת מועמדותו של שמואל גרינברג לראשות.

מי שהפתיע את גפני ואת הנוכחים היה משה מונטג – שמראה סימנים של חזרה לשגרה לאחר תקופת מעצרו – שאמר כי אכן צריך לשוב לגדולי ישראל שיכריעו ויתנו את ברכתם, כשהוא עצמו יהיה מועמד התנועה לראשות. הוא אף ביקש להכריז על כך מיידית.

מלכתחילה, ברור היה לכל הנוכחים כי הצגת מועמד 'דגל התורה' לראשות העיר היא בעיקר קלף מיקוח מול אבוטבול ותהפוך לרצינית רק במקרה חירום, אך עצם היענותו של מונטג לקחת על עצמו את התפקיד – מסמסה את הרעיון עוד לפני שיצא לדרך, מאחר ושוב התנועה נדרשה להכריע בין שני נציגיה, הכרעה שעמדה בבסיס הכשלת מהלכיה של 'דגל התורה' בבית שמש, כבר מימי ראשית המרוץ.

השארת תגובה