סוף השכרה במחשבה תחילה

מתכננים לשכור רכב לימי 'בין הזמנים'? אל תשכחו לחשב את מצב הדלק, קחו בחשבון את היתרונות ב'ביטול השתתפות עצמית', והקפידו להחזיר את הרכב נקי • האם עדיף לשכור מחברה קטנה או גדולה? היכן ניתן לזרז את התהליך? ומה נדרש במסגרת האשראי?

מגרש רכבים
מגרש רכבים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בין הזמנים היא תקופה בה נאסוף את המשפחה ונצא לטייל, אלו שלא מחזיקים רכב וירצו לשדרג את נוחות הבילוי שלהם, ישכרו רכב באחת מחברות ההשכרה. כמובן שפונקציית המחיר תילקח בחשבון, אך לצד התחרות בין חברות ההשכרה והמחיר היומי שתשלמו, ישנן נקודות שכדאי שנתעכב עליהן, אחרת תרגישו את זה עמוק בכיס.

דלק הוא דבר יקר. התדלוק במהלך החופשה הוא הוצאה משמעותית שכמעט תמיד יותר יקרה מהשכרת הרכב עצמו וצריך לקחת אותה בחשבון, עת אתם מתקצבים את הטיול המשפחתי לימי בין הזמנים, במיוחד במקרה של השכרת רכבים גדולים או רכבי יוקרה זוללי בנזין.

כשאנו מקבלים רכב מחברת השכרה אנו אמורים לקבל את הרכב מתודלק "מלא" וכן להחזיר אותו "מלא". כל זה קורה בימים כתיקונם, בהם חברות ההשכרה עובדות במתכונת שגרה. בימי בין הזמנים חברות ההשכרה משנעות כמות עצומה של רכבים לסניפיהן שבאזורי האוכלוסייה החרדית מה שיוצר עומס חריג בסניפים, משכך, כשאתם באים לקחת את הרכב שהזמנתם מבעוד מועד, חשוב לשים לב, שטנק הדלק יהיה מלא, כי אם החזרתם דלק עודף במיכל מעבר למה שקיבלתם, לא תקבלו את כספכם בחזרה.

יוסי ויצמן, מומחה לליסינג והשכרות רכב במגזר החרדי, מדגיש בשיחה עם 'ביזנס': "יש להתעקש על קבלת רכב עם טנק דלק מלא".

היה וחברת ההשכרה מסרה לכם רכב עם שמינית טנק או כל כמות אחרת שאינה טנק מלא, כשאתם משיבים את הרכב תעשו מאמצים שנועדו לכישלון אם תנסו למלא את המכל בדיוק במידה שקיבלתם. אם תדלקתם יותר, החברה לא תחזיר לכם את יתרת התדלוק, אם תדלקתם פחות, החברה תחייב אתכם בתעריף גבוה בכ30-60% ממחיר הדלק ללקוחות פרטיים.

עד כמה החברות נערכות עם כוח אדם בהתאם לתקופת בין הזמנים בריכוזים החרדיים? ויצמן מסביר: "חברות מוסיפות כוח אדם בימים אלו בריכוזי האוכלוסייה החרדית, אך כמה שנוסיף כוח אדם, עדיין קיים לחץ מטבע הדברים, לכן מומלץ להגיע עם טיפת סבלנות".

אין אפשרות לקצר את התורים, כמו שאין אפשרות להזמין את הרכב הביתה בתקופות העומס, אבל הנה לכם רעיון – כדי להתמודד עם העומס הרב שנוצר בסניפים בימי בין הזמנים, הזמינו את הרכב מהסניף שתבחרו, או מהסוכן האישי שלכם, אבל את משיכת הרכב בצעו מסניפי החברה שמחוץ לרחבי האוכלוסייה החרדית – כך תמתינו פחות.

יוסי ויצמן, שמכיר את המגזר החרדי ואת נקודות החולשה שלו מול חברות ההשכרה, מוסיף: "לפני שאתם מחזירים את הרכב פתחו שקית אשפה והוציאו את האשפה, אל תחזירו את האוטו בלוי ומלא באשפה שצברתם במשך שבוע החופשה, שימו לב שבמידה והרכב חוזר עם במבה מרוחה על המושב ישנן חברות שמחייבות ב'שטיפה מיוחדת' שמחירה נע בין 400-500 שקלים".

ביטול השתתפות עצמית

דבר נוסף וחשוב שויצמן ממליץ, בעיקר לנהגים צעירים: "מטבע הדברים רוב שוכרי הרכב במגזר החרדי אינם מיומנים כנהגים ביומיום, כך שייתכן ובלי כוונה הרכב יחזור עם שריטות קלות, מה גם שהטיולים של המגזר החרדי הם לא לגינה הסמוכה או נסיעה להורים, ברוב המקרים הרכבים מגיעים לצפון ולמקומות בהם ייתכנו שריטות או מכות בפח הרכב – במקרה הטוב, לכן אל תהססו ושדרגו את הביטוח ל'ביטול השתתפות עצמית', כך תהיו רגועים יותר בעלות שנעה בין 50-70 שקלים ביום".

• ואם החלטנו שלא לשלם על ביטוח להשתתפות עצמית?

ויצמן: "חשוב לעבור על הרכב ולצלם מבפנים ומבחוץ, לא לסמוך על אף אחד, ייתכנו מקרים שלא ישימו אליהם לב בחברת ההשכרה ואז תצטרכו להוכיח אחרת וכן להיפך. עשו את המרב כדי להוכיח את צדקתכם שחור על גבי לבן שלא תצטרכו לשלם הוצאות מיותרות".

• מה אנחנו יכולים לעשות מול חברה שכרטיס האשראי שלנו אצלה, והנציג טוען לנזק מצידנו כשאנחנו יודעים בבירור שהדבר לא קרה במשמרת שלנו?

ויצמן: "במידה ובחברה מחייבים אותך על נזק שאתה יודע בבירור שלא אתה עשית, תתעקש על צדקתך, אל תקבל את טענות החברה ככתבם וכלשונם, לך עם צדקתך עד הסוף. לכן חשוב לשכור מסוכן שמכיר אותך, ויילחם בשבילך איפה שצריך". ויצמן נותן לנו דוגמא חיה, "ביום ראשון התקשר אלי לקוח שנכנס ללחץ כי המראה ברכב נשרטה, שאלתי אותו אם הוא עשה ביטול השתתפות עצמית, הוא אמר לי כן, אמרתי לו סע לשלום תמשיך ליהנות. תבין, מראה כזו זה השתתפות של 2000 שקלים בלי לשאול שאלות בכלל".

במגזר החרדי קיימות חברות השכרה קטנות, כאלו שהמדבקה שעל דלת הרכב נראית כמו אחרי מלחמה במקרה הטוב, החברות הללו ישכירו רכבים לכל מי שישלוף ארנק, לנהגים צעירים, לכאלו שאין להם אשראי ולאלו שחושבים שאצלם יותר זול.

אתם, תחשבו על איכות הרכב, תחשבו על איכות הטיול שלכם. שלא נדבר על מצב בו אתם נתקעים בצד הכביש עם רכב תקול, בטמפרטורה של קיץ, מסכנים את עצמכם ואת הנוסעים, תוך כמה זמן יגיע חילוץ והאם בכלל תקבלו רכב חליפי? אלו שאלות שכדאי שיעלו טרם ביצעתם את ההשכרה.

גדול או מקומי

חברות גדולות או חברות מקומיות – מה ולמה כדאי?

חברות קטנות ומקומיות לא מחזיקות מוסכים ואינן מתחזקות את צי הרכבים שלהן במטרה לשמור עליהם סחירים, מכיוון שהרכבים סופם לגריטה. מאידך, בחברות ההשכרה הגדולות עושים מאמצים עילאיים כדי לשמור על הרכב מכיוון שסופו למכירה, וברוב המקרים גם תקבלו רכב חליפי בתוך מספר שעות בשל הפריסה הארצית של החברה.

אם אנחנו משדרגים את הביטוח לביטול השתתפות עצמית, ראוי שהחברה תוריד את סכום הפיקדון שהיא סוגרת באשראי שנע סביב ה5000 שקלים. כאן יוסי מסביר לנו שזה משתנה מחברה לחברה "בעקרון מתחשבים בשוכרים שביטלו את ההשתתפות העצמית אבל לא מדובר בנוהל מוסדר, ובתקופת הקיץ שהיא העונה החמה, לא הייתי ממליץ לשוכרים לבנות על זה".

לטענתו, חייב שיהיו ערבויות לחברה, מכיוון שעל נזק שנעשה במזיד התשלום יהיה "השתתפות עצמית מלאה" לדוגמא: "מי שהחליט לרקוד על גג הרכב ויעשה נזק לפח, ישלם השתתפות עצמית מלאה, גם אם שילם תוספת לביטול השתתפות עצמית".

משה יצחקי, מנכ"ל ובעלים של אביב השכרת רכב, אומר לנו כי "ברוב החברות בעקרון גובים את אותו הסכום לפיקדון מבלי להוזיל אותו, עת אנו משלמים על ביטול השתתפות עצמית", אך הוא מציין גם כי "יתכן והסכום ירד בהתאם לאשראי הלקוח".

לסיכום, סוף מעשה במחשבה תחילה, אל תמהרו לחתום על עסקה בטרם קראתם את השורות הקטנות, בחנתם היטב את מצב הרכב והדלק, וידאתם מה העלויות המלאות שלכם ולקחתם בחשבון מה הנזקים שעשויים להיגרם.

2 תגובות
  1. צודק, כמה שאתה צודק,
    אני נפלתי עם חברת הגנבים בסט טולס ברחוב יפו, ירושלים
    מלאתי מיכל עד היכן היה לפני כן ב3/4 והמד לא עלה הגנבים האלו חייבו אותי וגם אחרי שנסעתי עם נציגנב מטעמם לתחנת דלק ומלאתי עוד 1/4 מיכל עד שלא היה מקום, עדין המד לא עלה, והם לא זיכו אותי, כשהשירות לקוחות שלהם מסביר לי שזה בעיה שלי, כאילו שחשבתי שזו בעיה של חמותו,
    חברה של גנבים עלובים שמתבססים על לקוחות פרייארים חד פעמים, שנופלים אצלם בטעות אחת לכל החיים

  2. בכדי לקבל מחיר הכי נמוך, כולל כל הביטוחים ובלי הפתעות לא נעימות מומלץ להעביר את אישור ההזמנה לפאפם פאפם והם כבר ידאגו להוזיל את המחיר ולהדגיש לכם איזה הפתעות מחכות לכם בחוזה הנוכחי..
    חפשו בגוגל PaapmPaapm

השארת תגובה