הגר"ד קוק במאבק על צביון טבריה

כנס המשניות הגדול באצטדיון רמת גן, התבטאות מרן הגר"ח על רבי שריה זצ"ל, המזוודה שנעלמה, בעל פארק המים שסירב לסגור בשבת, הברית לנכד יו"ר ועד הישיבות והמופת של הגר"ש זצ"ל

הברית לנכד יור ועד הישיבות
הברית לנכד יור ועד הישיבות
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

• כינוס סיום משניות צפוי להתקיים בראשותו של מרן שר התורה הגאון רבי חיים קניבסקי, לזכר בתו הרבנית חנה שטיינמן ע"ה, באצטדיון רמת גן, ביוזמת ארגון המשניות 'זכרון חנה', במסגרתו לומדים תינוקות של בית רבן משניות לזכר הרבנית, כלתו של מרן ראש הישיבה זצ"ל, אשתו המנוחה של הגאון רבי שרגא שטיינמן ראש ישיבת אורחות תורה. המעמד האדיר יתקיים אי"ה ביום רביעי כ"ז אב, כשאלפי הילדים יגיעו בהסעות מכל רחבי הארץ. יצוין, כי תחילה תוכנן הכינוס להתקיים באצטדיון יד אליהו (היכל מנורה) בתל אביב, אך לבסוף הוא הועתק כאמור לרמת גן, בסמיכות לבני ברק.

• בסוף השבוע שעבר הסתלק לגנזי מרומים הגאון רבי שריה דבליצקי זצ"ל, כשהמונים ליוו את מיטתו והעניקו לו כבוד אחרון. רבי שריה היה גאון ההלכה ועמל על קוצו של יו"ד ללבן כל הלכה ומנהג. מפעם לפעם, היה נוהג לכתוב מכתבים בהלכה למרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי, והיה זוכה לקבל איגרת תשובה. בגיליון דברי שיח מובא כי האיגרת האחרונה שבהן הייתה לפני כארבע שנים, אז שלח מכתב עם מספר הערות בהלכה ומרן שר התורה השיב לו עליהם.

השבוע, כששמע מרן הגר"ח על פטירתו, הזכיר כי הוא "זוכר אותו עוד מהתקופה שהיה מגיע למרן החזון איש זצ"ל". לפי העלון, מרן הגר"ח "הזכיר בקיצור את הידוע שכשהיה רבי שריה זצ"ל בחור היה חולה בבית חולים ומרן החזון איש זצוק"ל נסע לבקר אותו ולדבר אתו שלא יחמיר על כשרות המאכלים שם".

"בעשרות שנים האחרונות היה פוגש אותו שר התורה בעיקר בשמחות שערך בנו הגאון רבי שלמה לשם הגיע רבי שריה שכיהן כרב בית הכנסת בבניין של ישיבת תפארת ציון העומד בראשות רבי שלמה. אחד מתלמידי ישיבת תפארת ציון, מספר שלפני כמה שנים הגיע מרן הגר״ח קנייבסקי לישיבה לשמש כסנדק בברית שנערכה שם, כשיצא הבחין בו רבי שריה שיצא גם הוא מבית הכנסת, ומיד בירך בקול רם את הברכה שחלק מחכמתו ליראיו".

העלון מציין כי "מי שמכיר את הגאון זצ"ל יודע כמה נחרד והיה ירא על כל ספק ואפילו ספק רחוק של שם שמים שלא לצורך או לבטלה. מנהג קבוע היה לו לרבי שריה, שכל חוברת או ספר שהיה מדפיס היה שולח מיד למרן שר התורה והספר האחרון שהוציא לפני כשלושה שבועות בענייני בין המצרים, שלח למרן הגר״ח שאף עיין בזה זמן רב. כמו כן, בכל בוקר כשמרן משכים קום לסדר הלימוד הוא אומר תחילה את תיקון חצות מתוך חוברת מיוחדת שהוציא הגאון רבי שריה לפני למעלה מיובל שנים. בפטירתו, טרח רבינו ויצא מביתו ללוות אותו ולכבד אותו בכבוד אחרון".

• השבוע התקיימה שמחת הברית לנכד הגאון רבי חיים אהרן קאופמן, יו"ר וועד הישיבות, בן לבנו הרב יצחק קאופמן. השמחה התקיימה בשכונת בית וגן בהשתתפות האדמו"ר מאמשינוב, סגן שר החינוך מאיר פרוש, אבי אבוחצירא עוזרו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, נאמן ביתו של הגר"ש כהן הרב דוד בן שמעון ובנו הרב יעקב כהן. העסקן הרב אליהו ארנד ועורך 'קו עיתונות' אבי גרינצייג.

• הגאון רבי ירחמיאל אונגרישר, ראש ישיבת בית מדרש עליון, יצא ביום חמישי לפנמה לגיוס כספים לטובת הישיבה. ל'כל ישראל' נודע כי בשל תקלה טכנית, המזוודה ובה כל החפצים האישיים של ראש הישיבה נותרה בארץ. למרות כל המאמצים לא הצליחו להטיס את המזוודה לפנמה. עוד נודע, כי סיבת הטיסה הדחופה לפנמה היא בשל התקדמות בניית בניין הישיבה החדש. השבוע, המנוף הגדול שנראה לעין כל מכביש גהה, עזב את אתר הבנייה והחלו בעבודות פנים בבניין. בנוסף נודע כי בימים אלו סדר הלימוד בישיבה הוא סדר "קניינים" הנהוג בישיבה בכל סוף זמן, אז נוהגים הבחורים לחזור על המסכת שנלמדה במהלך הזמן. הבחורים נבחנים ורוכשים "קניינים" וזוכים למאה שקל לכל בחור מתנת הישיבה, כאשר חלק מהתרומות שישיג ראש הישיבה הגר"י אונגרישר בפנמה הם עבור הפרויקט הזה.

• שמחה גדולה בעיר טבריה: נכד נולד ביום ראשון בשעות הערב לראב"ד טבריה הגאון רבי אברהם דב אוירבעך, בן לחתנו הרב אריה פישר. מדובר בשמחה גדולה בעיר, משום שהרך הנולד להוריו אחרי 11 שנות ציפייה ותפילה. יודעי דבר מספרים כי הזוג קיבל לפני כשנה את ברכתו של מרן ראש הישיבה הגר"ש אוירבעך זצ"ל, שבירכם כי באם יפעלו להקמת מוסדות לבנים על טהרת הקודש בטבריה, יזכו לזרע קודש של קיימא. המוסדות הוקמו והברכה התקיימה. סעודת ה"שלום זכר" בשבת תתקיים בבית משפחת פישר ברחוב טבור הארץ בעיר. הברית תתקיים ביום שני למחרת צום תשעה באב בשטיבלאך המרכזי ברחוב ורנר בעיר בשעה 12:00 בצהרים.

• סיפור מחזק מחדרו של הגאון המקובל רבי דב הכהן קוק: יהודי מתחזק הגיע השבוע לקבל את ברכתו, ותוך כדי סיפר לרב שהוא לומד את בימים אלה את אגדות החורבן. אחד מהתיאורים הוא שדם ישראל נשפך אז כמים, ונחלים של דם היו ברחובות. היהודי אמר לרב כי לדעתו אלו תיאורים של גוזמאות. הגר"ד קוק נחרד לשמוע את זאת, ואמר מתוך כאב על צער החורבן, כי כך באמת היה ואין אלו תיאורי גוזמאות כלל וכלל.

מחמת שראה כי יש כאלה שעדיין חושבים שתיאורי חז"ל על אגדות החורבן הם גוזמאות, כתב מכתב לכלל הציבור ובו הרב מפרט איך אין אנו יכולים לתאר כלל וכלל את מאורות החורבן. "וכמו שכבש אינו מבין מהו צער הבושה והעלבון, כך אין אנו מבינים מה היו ייסורי החורבן, וכמו שאמרו חז"ל 'אם הראשונים כבני אדם אנו כחמורים'. וכל מאורעות השואה הקשה היא כאין וכאפס לעומת פורענות החורבן".

בתוך כך, השבוע הגיע הגר"ד קוק לפארק המים "חוף גיא" שעל שפת הכינרת וביקש מהנהלת הפארק שלכל הפחות בשבת הקרובה לא יפתחו בשבת. אך מנהל הפארק סירב לשמוע לבקשת הרב. כשחזר לביתו כתב מכתב חריף שמעורר סערה בעיר טבריה: "טרחתי והתבזיתי לבקש מבעל מלון גיא שלא לפתוח את החוף לפחות בשבת זו שהיא תשעה באב ממש. נעניתי בשלילה. פונה אני אליכם מלב כואב לא להשתמש בחוף זה גם בימים הנפרדים – הרי זה פגיעה נוראה לסרב בפועל לבקשה אישית לסגור לפחות ביום תשעה באב בעצמו. החותם בדמעות" מסיים הגר"ד את מכתבו.

• בירושלים נערך השבוע כנס יסוד לתלמוד תורה כלל חסידי "זרע קודש" על טהרת הקודש. במעמד נשא דברים המשפיע הרה"צ רבי יצחק אלעזר מאסקאוויטש משאץ מאנסי, ועד החינוך של הת"ת הרה"ג אליהו חיים שטרנבוך, דומ"ץ באבוב-45 י-ם; הרה"צ רבי אהרן טווערסקי בן האדמו"ר מטשערנוביל, הרה"ג נפתלי מונדרר והמנהל הרה"ג יצחק ישעי גראס.

ביום ראשון השבוע, נאספו עשרות אברכים הצועדים מסלתה ושמנה של ירושלים, למעמד פתיחת יסוד לתלמוד תורה כלל חסידי "זרע קודש" על טהרת הקודש בירושלים עיה"ק,  במעמד נשא דברים תחילה המשפיע הרה"צ ר' יצחק אלעזר מאסקאוויטש משאץ, אשר הרחיב על הצורה והדרך איך הצדיקים קדושי עליון ניגשו לכל הנושא של "חינוך ילדי ישראל" בכזו חרדת קודש, זהירות ונקיות, שלא יהיה חלילה וחלילה השפעה זרה על טהרת חינוכם, בדבריו אף הביא דברים מבהילים בשם מרנא החתם סופר זי"ע אשר אמר כי במקרה ויש חשש שלמלמד יש עקמומיות בחינוך, עדיף להשאיר את הילד בבית מאשר ילמד אצל מלמד כזה. בדבריו אף האריך בדוגמאות מהמצב הקשה כיום בשדה החינוך והפרצות השונות.

השארת תגובה