אז איך מתחילים הליכי גרושין?

שאלתם? העורך דין משיב, והפעם: איך מתחילים הליכי גירושין? מהי יחידת הסיוע על יד בית המשפט? מה ההבדל בין עורך דין לנוטריון – ומהו 'משפט מסחרי'?

נועם קוריס
נועם קוריס
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

שאלה: איך פותחים בהליך גירושין ומה זה יחידת הסיוע?

תשובה: לפני זמן לא רב חוקק החוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה. לפי החוק החדש, לפני שיהיה ניתן להגיש תביעה משפטית בענייני משפחה, בבית המשפט או בבית דין, יש להגיש בקשה ליישוב סכסוך. לאחר הגשת הבקשה מוזמנות המשפחות ליחידות הסיוע לפגישות מידע והערכת המצב המשפחתי. פגישות המהו"ת מתקיימות ביחידות הסיוע של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, הפועלות לצד כל בית משפט למשפחה ובית דין. ביחידות הסיוע צוות הכולל עובדים סוציאליים בעלי הכשרה בטיפול ובגישור במשפחה, עורכי דין ופסיכולוג/פסיכיאטר מייעץ. יחידות הסיוע הן יחידות טיפוליות שתפקידן המרכזי, הוא לתת מענה טיפולי ומידע למשפחות הנמצאות במשבר פרידה וגירושין, כאשר הצוות ביחידות פורש בפני בני הזוג מידע על הדרכים העומדות בפניהם ליישוב הסכסוך. נכון להיום, רק לאחר קיום הליך ביחידת הסיוע ניתן להגיש לבית המשפט או לבית הדין הרבני תביעה לגירושין.

שאלה: מה זה נוטריון ומה ההבדל בינו ובין עורך דין רגיל?

תשובה: נוטריון הוא עורך דין בעל וותק של 10 שנים לפחות, שהוסמך לאמת, לאשר ולערוך מסמכים משפטיים מסוימים הדורשים פעולות אלה מצד נוטריון בלבד, חתימתו של הנוטריון, במקרים המוסדרים בחוק, מהווה אישור למקוריותו של המסמך, לזהותו של החותם עליו או לעובדה כי המסמך נחתם מרצונו הטוב והחופשי של החותם.

מסמכי הנוטריון מיועדים לשמש כראיה בפני הרשויות בישראל וגם בפני רשויות זרות. עיסוקו של הנוטריון מוסדר בחוק הנוטריונים (התשל"ו 1976). הנוטריון כפוף לכללים בדבר אתיקה בעסקים הקבועים בחוק, שעיקרם שמירה על כבוד המקצוע, נאמנות ללקוחותיו, איסור פרסום, איסור שידול לקבלת עבודה, שמירת סודיות מקצועית, ניהול ארכיון לשמירת מסמכים, טיפול בהם ועיון בהם, ומגבלות נוספות. הנוטריון כפוף לשיפוט משמעתי של בית הדין המשמעתי המחוזי של לשכת עורכי הדין, המוסמך אף לשלול את רישיונו אם ביצע עבירה חמורה על כללי האתיקה של הנוטריון. לנוטריון אסור לעבוד בשותפות עם מי שאיננו נוטריון, או לחלוק עם אדם אחר בשכר שקיבל, למעט עם נוטריון, אלמנתו של נוטריון שותף או ילדיו הקטינים של נוטריון שותף שמת. בישראל קיימת שותפות אחת של נוטריון המשתף פעולה עם שותפים נוטריונים רבים אחרים, דוברי שפות שונות, בביצוע תרגום נוטריוני.

שאלה: מה הכוונה משפט מסחרי או עורך דין מסחרי?

תשובה: המשפט האזרחי נחלק לתתי תחומים שונים כמו למשל דיני חוזים, דיני תעבורה, דיני מקרקעין ובין השאר גם דיני מסחר. המשפט המסחרי נוגע לגופים שהם עסקיים, מסחריים וכלכליים. תהליכים מסחריים שונים ולמעשה כל צעד שבו נוקט המעסיק הוא צעד שיכול להיות עילה משפטית מסוימת, כמו למשל בחוזי התקשרות, הסכמי שותפות או פירוק שותפויות, סימן מסחרי, התנהלות מול החוק והרשויות וכן הלאה. בין השאר עלולים להיווצר גם סכסוכים בין ההנהלה לעובדים או בין השותפים וגם בין קומפלקס עסקי. כל אלו מטופלים על ידי עורך דין המתאים לתחום המשפטי.

ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com ובפקס 077-7060059

השארת תגובה