עֲלֵי קוֹלוֹת מְחָרְפֶיהָ

נציג ש"ס בעיר משוכנע שהיוזמה התעוררה בגלל הבחירות הקרובות, ואילו חבר סניף הבית היהודי קרא ליוזמה "פשיטת רגל ערכית" • ח"כ מירב בן ארי ציינה כי "זה רק מוסיף פילוג ושנאה"

פתוחים בתשעה באב
פתוחים בתשעה באב
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

זעזוע ושאט נפש כמעט מקיר לקיר בציבור, בעקבות יוזמה אנטי דתית לפתוח חנויות ביום חורבן הבית בתל אביב, ואף להכריז על כך בגלוי באמצעות מדבקה עליה כתוב "פתוחים בתשעה באב לשירות הלקוחות", כשעל המודעה מופיע לוגו של רשימה מפלגתית פנים תל-אביבית, שחרטה על דגלה מאבק בדת בעיר.

לעיתונות פורסמה רשימה ארוכה של מסעדות, שהודיעו שיפתחו בליל תשעה באב את שעריהן בניגוד לחוק, על אף הקנסות שהן עשויות לספוג. לטוענים כי מדובר בכפיה דתית, יש להזכיר כי מדובר מלבד בהלכה היהודית, גם ביום חורבן וסבל עצום שנגרמו לעם היהודי, כך שזו סיטואציה שאינה שונה מיום השואה או יום הזיכרון, ועל כן החוק מגדיר גם את היום הזה כיום אבל לאומי.

למרות כל זאת, כאמור, פורסמה ההודעה הבאה על ידי רשימת חילונים ירוקים, אותה רשימה שיוצאת כנגד כל דבר שבקדושה: "בעלי עסקים! פתוחים בתשעה באב?" נכתב בדף הפייסבוק של הסיעה התל אביבית 'חי – חילונים ירוקים', "מדבקת 'פתוח בתשעה באב' תביא לכם יותר לקוחות. בואו וקחו אחת!"

בהמשך צוטט ראש הרשימה וחבר מועצת העיר, ראובן לדיאנסקי, "תפסיקו להתעמר בבעלי העסקים ובציבור החילוני. תנו לבתי הקפה, המסעדות והמרכולים להישאר פתוחים בתשעה באב (מתחיל בערב לפני), די עם ההפחדות, האיומים, הדו"חות והקנסות לעסקים שנשארים פתוחים בתשעה באב". לדבריו, "אסור לעיריית תל אביב לקחת חלק במסע ההזוי של הדתה וכפייה הפוקד את המדינה".

אגב, למרות ההבטחה כי הדבר יביא לקוחות, הרשתות החברתיות הוכיחו כי ההיפך צפוי, והרבה קולות גם שאינם שומרי תורה ומצוות מחו על פתיחת החנויות ביום האבל, והתנגדו נחרצות לצורה הפוגענית בה בחרו פעילים אנטי דתיים לפעול כנגד דברים שבקדושה.

חבר מועצת העיר ת"א מטעם ש"ס, נתן אל נתן, לא מודאג מן הכפייה החילונית ופגיעה ברגשות המגזר הדתי והחרדי, ולדבריו מדובר בתקופה שתחלוף כשתסתיים לה תקופת הבחירות המקומיות: "כל השנים היו בודדים שפתחו חנויות וקיבלו דו"חות, גם השנה זה ככה. אני לא יודע כמה השנה ייפתחו", אומר הרב אל נתן ועובר להסביר למה מהות הפרשה היא לא דתית, "הדתי בזה שהדתיים צמים ביום הזה, אבל בין לצום לבין ללכת לבתי קפה, יש מרחק גדול. גם אנשים חילוניים שלא צמים, הם מבינים שזה יום אבל וביום הזה לא הולכים לבתי קפה ולא עושים מסיבות וכדומה.

"לכן הנושא של פתיחת עסקים, הוא לא נושא דתי בכלל, זה מופיע בחוק העזר העירוני של עיריית תל אביב שנים על גבי שנים, ואף פעם אף אחד לא פתח פה או צפצף. עצם זה שבחוק זה מופיע לצד יום השואה ויום הזיכרון, זה מוכיח שמדובר ביום אבל לאומי ולא רק ביום דתי. אני מבחינתי כאדם דתי, לא רק שלא פותחים עסקים ובתי קפה, אלא לא אוכלים בכלל. אנחנו לא באים ואומרים תצומו ביום הזה. ובנוסף, לא אנחנו העלינו את הנושא הזה – מי שהעלה את הנושא, זה פשוט חבר מועצה שעשה פרובוקציה כי יש לנו בחירות. אל תשכח שעוד שלושה חודשים יש בחירות…"

לדעתו של חבר העירייה מש"ס, כך על פי שיחתנו, לאחר הבחירות המצב יחזור לקדמותו והוא מדגיש כי הוא אינו דואג. נזכיר כי בתל אביב ישנה מלחמה בדת בחודשיים האחרונים, אולם בשיחה עמו מספר הרב אלנתן כי נושא הצופרים בשבת דווקא הסתדר השבוע והעירייה הודיעה כי תבטל את הקנס כנגד מפעילי הצופרים.

גם חבר סניף הבית היהודי בתל אביב, חיים גורן, יצא נגד היוזמה וכתב בדף הפייסבוק שלו כי מהלכם של חברי סיעת 'חילונים ירוקים' הגיע בעקבות סרטון שהעלה, ובו טען כי פתיחת בתי עסק בשבת מהווה "פשיטת רגל ערכית ולמותר לציון – עבירה על החוק". לדבריו, "בגמרא קוראים לזה 'להכעיס', או במילים אחרות – לעשות דווקא. דווקא לפתוח מקומות. דווקא לחלק 'מדבקות' שמתגאות בפתיחת עסקים ביום האבל היהודי בפרהסיה וכנגד החוק, אותו הם כנראה בוחרים לקיים רק כשנוח ומתאים".

סיעת ש"ס בעיר מסרה בתגובה: "לא ייתכן שחבר מועצה במדינת ישראל יעודד בעלי עסקים לעבור על החוק בריש גלי, אנחנו קוראים לגורמי אכיפת החוק לפעול כנדרש בחוק נגד חבר המועצה ונגד בעלי העסקים שמתכוונים להפר את החוק ולחלל את יום האבל הלאומי".

היוזמה לא נשארה בגבולות העסקים ועוררה כעס רב ברשתות החברתיות ובקרב אישי ציבור ועיתונאים מוכרים. מגיבים רבים השוו בין פתיחת בתי עסק בתשעה באב לפתיחת בתי עסק ביום הזיכרון, וטענו כי אי אפשר לכעוס על הציבור החרדי שלא מכבד את יום הזיכרון – היום העצוב במורשת הישראלית – בדרך בה החילונים היו רוצים, אם החילונים לא מכבדים את היום העצוב במסורת היהודית.

העיתונאי עמית סגל כתב בחריפות כי בית עסק שיתלה מדבקה שכזו לא יזכה לביקור שלו במקום ואליו הצטרף גם העיתונאי ינון מגל שכתב: "אני מבין שאנשים פותחים בתשעה באב (למרות החוק), אבל מי שישים את מדבקת התועבה הזאת לא אכנס אליו יותר בחיים".

אחת התגובות המפתיעות נגד החוק הייתה של חברת הכנסת מירב בן ארי ממפלגת 'כולנו'. בן ארי אינה דתייה ובכל זאת יצאה כנגד היוזמה וכתבה: "אוקיי, שוב אני הליברלית לא מצליחה להבין למה לקרוא לבתי קפה לפתוח בתשעה באב ועוד לחלק מדבקות, למה לצפצף על יום שחשוב לרוב גדול בעם? מיותר, רק מוסיף פילוג ושנאה".

ובאותו הקשר, מקרה מצער מאוד נרשם גם בעיר טבריה, כאשר המקובל הרב דב קוק ביקש מבעלי מלון חוף גיא בטבריה לסגור את החוף בשבת הקרובה לפחות, מאחר והיא חלה בתשעה באב ונענה בשלילה. המקובל כתב גם מכתב בנושא: "טרחתי והתבזיתי לבקש מבעל מלון גיא שלא לפתוח את החוף לפחות בשבת זו שהיא תשעה באב ממש, נעניתי בשלילה", כותב הרב קוק במכתבו ופונה אל תלמידיו ושומעי לקחו: "אני פונה אליכם מלב כואב, לא להשתמש בחוף זה גם בימים נפרדים, הרי זו פגיעה נוראה לסרב בפועל לבקשה אישית לסגור לפחות ביום תשעה באב עצמו. חותם בדמעות ד. קוק".

 

השארת תגובה