המטה החרדי הראשון נתקל בגיחוך ובספקנות

רמי גרינברג חנך מטה חרדי – המתנגדים טוענים לנוכחות דלה ול'יבוא' של משתתפים מחוץ לעיר • הפעיל שהסתבך בהודעות על טייקון הרכב, מתנצל, מכחיש ומאשים את כולם • הגוש הדתי-חרדי בוחן תמיכה באיתי שונשיין

רמי גרינברג
רמי גרינברג
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בעוד המתמודדים על ראשות העיר עושים הכל על מנת לזכות בקולות הגוש הדתי-חרדי, השבוע נרשם צעד מעשי ראשון בחנוכת 'מטה היראים' של המתמודד רמי גרינברג. אלא שמה שאמור היה להיות מפגן כוח חרדי, נראה יותר כמו אירוע ליל שישי ישיבתי, עם נוכחות דלילה של משתתפים צעירים, שכלל לא ברור האם הינם תושבי העיר.

מי שעומד מאחורי הקמת המטה החרדי הוא אורי עומסי, רשמית פעיל ש"ס אך בפועל עצמאי לחלוטין ומזוהה עם 'הפלג הירושלמי'. לדבריו, בכינוס נכחו 200 משתתפים בראשות שבעה רבנים מקומיים, שלשה מהם בעילום שם. המוטו העיקרי הוא הצורך לבחור במועמד דתי, כשלצורך כך מגויסים מקורות הלכתיים ומכתבי עבר מגדולי ישראל.

במפלגות החרדיות בעיר לא רואים עין בעין את ההתנהלות העצמאית ומגחכים נוכח מראות הכינוס. "לפי הבנתי, רוב הנוכחים בכלל 'יובאו' מחוץ לעיר, אולי מישיבות של 'הפלג הירושלמי', מהתמונות הם נראים נערים צעירים, ברור שאין פה שום אמירה משמעותית", טוען בכיר חרדי מקומי.

עומסי מצדו מכחיש את הדברים ואומר: "זו עוד טענת פרפורי גסיסה של לוזרים. בהתחלה זלזלו ואמרו שיגיעו 5 אנשים, אחרי שהגיעו 200 אומרים שהם לא מהעיר, ואתה יודע מה, נצא מתוך נקודת הנחה שכל ה-200 הגיעו באוטובוסים, הרי כשאני ניהלתי את מטה בני תורה בבחירות קודמות ביקשו ממני להביא בחורים אפילו מחוץ לעיר, למאי נפק"מ? זה לא לגיטימי?"

בין הנוכחים בכינוס היה יונה אמרוסי, לשעבר מנהל אגף השכונות, שהגיע על התקן הלא רשמי של אחראי הציבור הדתי לאומי במטה גרינברג. ימים לאחר הכינוס, הסתבך אמרוסי בהודעה שפרסם נגד ראש העיר ברוורמן, הסתבכות שהובילה אותו להוציא הודעת הבהרה והתנצלות.
בהודעה שהופצה נטען לקשר פסול בין ברוורמן לבין חברת שלטי חוצות הנמצא בבעלות טייקון הרכב המנוח שלמה שמלצר. זמן קצר לאחר מכן, פרסם אמרוסי התנצלות והבהרה כי כל טענה לקשר פסול בטעות יסודה. להגנתו טען אמרוסי כי את ההודעה קיבל מרמי גרינברג ואותה העביר הלאה. וזה לא נגמר כאן. בשיחה עם 'שטח מוניציפאלי' מכחיש אמרוסי כי את ההודעה השנויה במחלוקת קיבל מגרינברג וטוען כי הוא הסכים להתנצל אך אנשי ראש העיר הכתיבו לו את ההודעה שמשליכה את האשמה על גרינברג.

ובתוך כך, הסיעות החרדיות מנהלות שיחות מרתוניות בשאלת התמיכה לראשות העיר. על הנציגים מופעלים לחצים כבדים מכל המתמודדים, באשר הגוש הדתי-חרדי ששווה כיום 9 מנדטים, נחשב למכריע את הבחירות.

בסיעות החרדיות עוקבים בדריכות אחר מועמדותו הטרייה של סגן ראש העיר איתי שונשיין, שעשוי להיות מוצא ראוי ללבטים האופפים אותם. שהלא, מבין שני המתמודדים המרכזיים, אין מישהו איתו היו יכולים בסיעות ללכת בלב שלם. לחובתו של ראש העיר ברוורמן מיוחסת העובדה שהוא ניהל יחסים קשוחים עם הנציגים החרדים – כך לפחות ע"פ תחושת חלק מהם – והצרכים של המגזר לא תמיד נענו באופן מיטבי. גם תמיכה ברמי גרינברג לא נחשבת אופציה מועדפת, מחשש לעודף הדומיננטיות שלו שעלול לפעול נגד האינטרס החרדי.

כאמור, מי שעשוי להימצא כאלטרנטיבה ראויה הוא איתי שונשיין, אמנם נציג הצעירים ובעל תדמית חילונית מובהקת, אך איש מוערך, הגון וענייני, המחזיק בקשרים חמים עם הנציגים החרדיים. לעומת זאת, לקיחתו חלק פעיל במחאת תושבים נגד הקמת חדר חשמל סמוך לת"ת בעיר, הייתה פתיחה צולעת שלא הקנתה לו נקודות זכות.

השארת תגובה