"חוקרים בחשאי מעסיקים, בפרט במגזר החרדי"

שתי התופעות הנפוצות ביותר – קיצוץ בשכר ואי העברת דמי פנסיה, או הפרעה להתאגדות עובדים • ההתנכלות לילד הנכה של הגננת, השכר שנחתך בדרך מהתלוש לבנק ושיטות ההפחדה

הרבה כסף
הרבה כסף
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

עמותות רבות או מוסדות תורניים המגלגלים מיליוני שקלים בשנה נוטים להקל כשמדובר בחוק הגנת השכר, אבל נראה שהימים הם ימי "קריאה אחרונה לסדר". בעקבות חקירה של האגף הפלילי במנהל ההסדרה והאכיפה במשרד העבודה והרווחה שהביאה לכדי כתב אישום, נקנסה עמותה לחינוך תורני על סך 904,000 ₪ בגין אי הפרשת פנסיה לעובדיה.

על פי כתב האישום, העמותה "מגדלות – המרכז לחינוך" ומנהל העמותה עברו על חוק הגנת השכר ולא העבירו סכומים שנוכו משכרם של העובדים ליעדם, וזאת כאמור, בניגוד לחוק הגנת השכר. מגדלות הנה עמותה רשומה לחינוך כללי ותורני, שהקימה והפעילה ישיבות ומדרשיות לבנים.

אודליה מעודה, רכזת הסקטור החרדי באגף לאיגוד מקצועי, מסבירה: "חוק הגנת השכר כבר מזמן לא בגדר המלצה, אלא שבמגזר החרדי, עדיין ישנם ליקויים לרוב, ויחד עם העובדים, לאט לאט אנחנו נמגר את התופעה. אנשי האכיפה של משרד העבודה חוקרים בחשאי עמותות ומעסיקים במיוחד במגזר החרדי, כך שלא יהיה מנוס מהסדרת היחסים עם העובדים, בין אם דרך ההסתדרות ובין מול העובדים באופן ישיר".

• עד כמה חוק הגנת השכר נלקח ברצינות כשמדובר בעמותות חרדיות או בחברות המעסיקות עובדים חרדיים?

"לצערי הרב לא נלקח בכובד ראש הראוי, לא אחת נפגשנו עם עובדות שביום פרישתן עמדו מול קופה דלה ו/או ריקה, שלא משקפת עשרות שנים של עבודת קודש מאומצת".

• למה דווקא במגזר החרדי המעסיק לא חושש לעבור על החוק?

"המעסיק בונה על חשש העובדות וכניעתן".

אם אתם מנהלי מוסד או מעסיקים חרדים באשר אתם, שימו לב לפסק הדין ה"רך" שניתן על ידי בית המשפט במסגרת "הסדר טיעון" – בקביעת העונש לעמותת מגדלות, התחשב בית הדין במספר שיקולים: הודאת הנאשמים ונטילת האחריות בהזדמנות הראשונה, החיסכון בזמן שיפוטי יקר, העובדה שכבר בתחילת החקירה שולמו כל הכספים המיוחסים לכתב התביעה ותוקנו המחדלים האמורים, וכן, העובדה שהנאשמת חדלה מלפעול לאור המצב הכלכלי אליו נקלעה.

בהתחשב בכל אלו גזר בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב על העמותה קנס של 904,000 ₪. על מנהל העמותה נגזר קנס של 40,000 ש"ח וכן התחייבות עצמית ע"ס 226,000 ₪ להימנע מביצוע העבירה ל-3 שנים, וזאת במסגרת הסדר טיעון.

יפה סולימני, מנהלת מינהל הסדרה ואכיפה במשרד העבודה והרווחה, מסבירה: "כל מעסיק חייב על פי חוק להפריש לפנסיה עבור כל עובד, וחשוב שהעובד יוודא שהמעסיק אכן מפריש סכום שכזה וכן, שהניכויים עבור הפנסיה הגיעו ליעדם (לקרן הפנסיה)".

במהלך החודש האחרון הגיע ל'קו עיתונות' מקרה של מוסד תורני מהדרום, בו גננת מקבלת תלוש על סך 3406.94 שקלים אך בפועל מופקדים לחשבונה רק 2910 שקלים. עד כמה מקרה כזה הוא בגדר עבירה ומה דינו של אותו מנהל מוסד? שאלנו את מעודה.

"במקרה הזה הסיפור נמצא על שולחנו של מבקר המדינה ושל משרד החינוך. מקרים כאלו הם תופעה ידועה. מדובר בעבירה פלילית ולמיטב ידיעתי המשטרה תפתח בחקירת מנהלי המוסד בקרוב", היא משיבה.

"תתרמי כסף מהתלוש שלך"

בעיה נפוצה נוספת היא הפרעה להתארגנויות של עובדים, כשמעסיקים – בפרט בתחום החינוך – פועלים לחסל כל התארגנות כזו בעודה בחיתולים.

מעודה: "התופעה הנפוצה ביותר היא מנהלי מוסדות שמפריעים להתארגנות עובדים שזו לכשעצמה הפרה בוטה את ההסכם הקיבוצי ודינה קנס ע"ס כ-200,000 ש"ח לכל עובד על כל הפרה. כאלו יש לא מעט, אנחנו לא מפעילים מיד את הדין, אנו מנסים בכל דרך להביא את מנהל העמותה לשולחן הדיונים. דוגמא להתעמרות מצד המעסיק – ישנה גננת במוסד תורני מאוד מוכר שאיגדה את העובדות להסתדרות, ומאז יו"ר העמותה שולח אנשים מטעמו לגעור בה על כל טעות קטנה שהיא עושה, את הילד שלה לא קיבלו מהגן לכיתה א' של אותו המוסד. גננת אחרת, יש לה בן נכה עם מוגבלות, מנהל של אותו מוסד נתן הוראה שלא לבצע פעולות הנגשה עבור הילד לגן".

• כמה התאגדויות הוקמו במגזר החרדי בשנה האחרונה?

"מעדיפה לא לנקוב במספרים, אבל בהחלט מדובר בגל שפוקד את המגזר החרדי בגיבוי הרבנים".

• עד כמה בית המשפט מגן על עובד שנמצא בפלונטר הזה?

"חוק ההסכמים הקיבוציים ברור מאוד בנושא הפרעה בהתארגנות, בתי הדין מגבים פה אחד והקנסות גבוהים מאוד, על המעסיקים לחשוב פעמיים לפני כל אמירה שכזו לעובד. ההסתדרות לא תקל ראש בשום נזק או פגיעה בעובדים ותשתמש בכל הכלים העומדים לרשותה".

מה היית ממליצה למעסיקים שקוראים את הכתבה הזו?

"לחבק התארגנויות ולהבין ששיתוף פעולה זו מטרה טהורה לטובת כל הצדדים".

מדובר במקרים רבים מסמרי שיער, אך אותם מנהלי מוסדות מצליחים להפחיד את העובדים בהסברים מפולפלים (ופסולים) כמו "חילול ה'" או "את הרי יודעת שאנחנו לא מתוקצבים ב100% ממשרד החינוך, אז תתרמי קצת כסף מתלוש השכר שלך". נזכיר כי בחוזר הבעלויות של העמותות מול משרד החינוך, העמותה מתחייבת לשלם לפי תקנות עובדי הוראה, אלא שבפועל זה לא קורה.

והנה חלק משיחה שהגיעה מעובדת במוסד תורני בדרום, שיחה שניהלה עם המנהלת במוסד בו היא עובדת ונחשפת כאן לראשונה.

מנהלת: "אם לא טוב לך תצאי מהמערכת ותעשי מה שאת רוצה – זה לא הוגן ואת לא יכולה להמשיך לעבוד פה – עובדת שהורסת לי את המערכת".

עובדת: אבל אסור לך להפחיד אותי אם אני רוצה להתאגד.

מנהלת: "לי מותר לעשות מה שאני רוצה, למנהל העמותה אסור. הרסת לי את הגנים, אם ההסתדרות תיכנס למוסד שלנו המוסד ייסגר, לא נוכל לשלם לפי ההסתדרות. הגננות כאן חיות מהשקלים האלה! את יודעת כמה משלמים בהסתדרות בכל חודש? 120 שקל, בגללך יורידו להם 120 שקלים מהשכר!" נזכיר כי אותה עמותה גובה מתלוש השכר של העובדות "תרומה" בעל כורחן, מדי חודש.

המנהלת: "ניסים (שם בדוי) הודיע חד משמעית, אני לא אתן ולא יקום ולא יהיה ההסתדרות פה במערכת. מצדי לסגור את המערכת ופותח מערכת חדשה עם עובדות שאני רוצה".

עובדת: "אני לא יודעת אם הוא יכול".

מנהלת: "הוא יכול, הוא מחליף שם. הרואה חשבון אמר שהסיפור הגדול הוא הוותק והתארים. אתם הולכים ונלחמים בכוח ענק שיש לו גב פוליטי היום, בגלל דבר אחד, שמי שעומד מאחורי כל ההסתדרות זה יאיר לפיד ויש לו עניין להפיל את הציבור החרדי".

עובדת: "שאלתי רב ויש עוד כאלה שרבי דוד אמר להם תחתמו ושיהיה לכם ברכה והצלחה".

מנהלת: "תלוי איך שואלים".

עובדת: "לעובדות תהיה יותר מוטיבציה אם תסכימו שנתאגד".

מנהלת: "מי שתלך אתך נראה לך שתמשיך לעבוד פה? רק כסף מעניין אותך לא מעניין אותך חינוך? אני מודיעה לך כל עובדת שתהרוס פה לא תמשיך לעבוד פה. זה שאתן צריכות לקבל תוספת זה משהו אחד ולא טובל ושרץ בידו".

עובדת: אנחנו בסה"כ מבקשים לקבל את מה שמגיע לנו.

מנהלת: "אנשי ההסתדרות הם ערב רב, זו לא דרכה של תורה".

לסיום, אם אתה עובד בעמותה או חברה המעסיקה חרדים, ונראה לך כי המעסיק עובר על חוק הגנת השכר, אל תהסס להרים את הראש, ומנגד, אם אתה מעסיק עובדים ונראה לך שאתה עובר על החוק, לא משנה מה הסיבה, גם אם הורגלת לזה עד כה, התייעץ עם עורך דין וכלכל צעדיך כדי שאת הכסף שתחסוך על גב העובדים, לא תצטרך להעביר בקנסות, לקופת המדינה.

תגובה אחת
 1. כל הכבוד לגננת העובדת
  זה גזילה וגניבה.
  ואין בזה מסירה כדין מוסר .
  ומנהלים של מוסדות המתנהגים כך הם גוזלים את העובדים את הלחם שלהם. כמו מאפיא ברוסיה. כנראה תבדקו טוב טוב ותראו שהם גונבים מהקופה של המוסד מלא כספים . וזה דרך אחד שיצא עכשיו לשוק. בושה וחרפה
  מנהלים איפה קיבלתם החינוך המזוייף שלכם
  האם שאלתם רב ומורה הוראה אם מותר לכם ללחוץ. להוציא כסף???

  תסתלקו מהעבודה שלכם בעוד מועד אם אתם לא רוצים לשבת בכלא..

השארת תגובה