יו"ר הפרלמנט האוסטרי חבש כיפה וביקר בכנסת

יו"ר פרלמנט אוסטריה ביקר בכנסת כשכיפה לראשו; "האוסטרים לא היו רק קורבנות של הנאצים; היו בינינו גם מרצחים רבים" – נועד עם יו"ר הכנסת, יולי יואל אדלשטיין ועם ראש קבוצת הידידות ישראל-אוסטריה, ח"כ עמיר פרץ

וולפגנג סובוטקה, צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת
וולפגנג סובוטקה, צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בפגישה אמר היו"ר האוסטרי: "האוסטרים לא היו רק קורבנות של הנאצים במלחמת העולם השנייה; בקרב האוסטרים היו גם מרצחים רבים. ולא די בכך: ב-1945 לא ביקשנו מהיהודים לשוב לאוסטריה. לא הזמנו אותם בחזרה, והדחקנו את הנושא. אני מודה לישראל שקיבלה אותם ונתנה להם מולדת". סובוטקה הוסיף: "תודה לאל, התפישה באוסטריה השתנתה. יש לנו ראייה אחרת לגבי ההיסטוריה ואנחנו נושאים באחריות. על כולנו לומר יחד: לא עוד". היו"ר האוסטרי ציין כי בסתיו הקרוב תהפוך אוסטריה לחברה בוועדה לזכויות אדם של האו"ם; "נדאג לעמדה מאוזנת יותר כלפי ישראל וצרכיה", התחייב.

יו"ר הכנסת אדלשטיין הודה לאורחו על דבריו החמים והכנים. "אני מזכיר כי סובוטקה, יחד עם בכירים נוספים בממשל האוסטרי, גינה בחריפות את נאומו האנטישמי ואת דבריו הגועליים של אבו מאזן. הלוואי וכל מדינות העולם היו מגנות את הדברים באופן כה נחרץ", אמר והוסיף: "אנחנו עדים לשינוי בגישתה של ממשלת אוסטריה. הממשלה הנוכחית מבינה את הצרכים הביטחוניים והמדיניים של ישראל, ואני משוכנע גם היחסים בין הפרלמנטים יתהדקו בעקבות זאת".

ח"כ פרץ שיבח אף הוא את שיתופי הפעולה והידוק היחסים בין אוסטריה לישראל, אך ציין כי העובדה שמפלגת החירות שותפה בקואליציה מעיבה על ניסיונות ההתקרבות בין הצדדים. "במקביל למאמצי ראש המפלגה שטראכה לביעור הנגע האנטישמי במפלגה, נערכים כנסי סטודנטים רשמיים מטעמה, ונאמרים בהם דברים קשים כמו "נלך עד המיליון השביעי". אנחנו נמנעים מפגישות בפרלמנט האוסטרי, על מנת לא להיתקל בחברי המפלגה".

בתגובה אמר יו"ר הפרלמנט האוסטרי סובוטקה: "אני בהחלט מבין את העמדה הישראלית. זה אחד הנושאים שהכי מעסיקים איתנו במסגרת היחסים עם ישראל. יש לנו חקיקה חמורה נגד ניאו-נאצים, ובמקביל אנחנו עושים מאמצים לטפח חברה שלא מאפשר לאנטישמיות להרים את ראשה. כל מפלגה חייבת לנקות את שורותיה, ויש מאמצים ורצון במפלגת החירות להוציא מקרבה את החברים הלא רצויים. אגב, מפלגת החירות כמו גם המפלגה השמרנית בה אני חבר, הן שתי המפלגות היחידות באוסטריה אשר בשורותיהן חברים יהודים".

וולפגנג סובוטקה, בן 62, הוא איש המפלגה השמרנית האוסטרית (OVP). היסטוריון, מורה למוסיקה ומנצח במקצועו. בינואר 2018 ארגן בפרלמנט כנס גדול בהשתתפות הקנצלר ושרי הממשלה, אליו הזמין ניצולי שואה. סובוטקה לקח חלק בטקס הזיכרון המרכזי שהתקיים בחודש מאי האחרון במאוטהאוזן ולראשונה אף נשא דברים בטקס הישראלי / יהודי שהתקיים באנדרטה.

השארת תגובה