שיימינג בחוק: למען הגנת הצרכן

ועדת הכלכלה אישרה תקנות שיאפשרו לרשות להגנת הצרכן לפרסם את שמות התאגידים שהוטלו עליהם עיצומים כספיים – היו"ר כבל: התקנות יאפשרו שקיפות וחשיפת המידע לציבור, לצד שמירה על זכויות בעלי העסקים באמצעות פרסום אחראי של הרשות להגנת הצרכן

ישיבת הוועדה לפניות הציבור בדיון על ההכנות ללג בעומר (2)
ישיבת הוועדה לפניות הציבור בדיון על ההכנות ללג בעומר (2)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום את התקנות שהגיש משרד המשפטים העוסקות באופן פרסום בדבר הטלת עיצום כספי מתוקף חוק הגנת הצרכן. היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן, עו"ד חנה וינשטוק טירי, הסבירה כי כיום הרשות מטילה עיצומים כספיים אך לא יכולה לפרסם את שמות הגופים או האנשים עליהם הוטלו העיצומים עד שלא יאושרו התקנות. היו"ר כבל אמר לאחר האישור כי התקנות נועדו לאפשר שקיפות וחשיפת המידע לציבור הצרכנים, לצד שמירה על זכויות בעלי עסקים שלפעמים יכולים להיפגע מפרסום לא אחראי.

התקנות שאושרו קובעות כי הרשות להגנת הצרכן תיישם אמצעים טכנולוגיים נאותים, ככל הניתן, על מנת למנוע אפשרות של העתקה באופן ממוחשב של המידע המפורסם, ולהקנות הגנה סבירה מפני חדירה, שיבוש, הפרעה או גרימת נזק לחומרי המחשב. עו"ד וינשטוק טירי הוסיפה כי עד היום הרשות פרסמה באתר האינטרנט שלה רק את הפרטים על תחום הפעילות של החברה ואת הנסיבות של הפרת החוק, ללא שם החברה או המפר, כאשר מי שמגיש פנייה במסגרת חוק חופש המידע מקבל את כל המידע. לדבריה, המצב הזה הוא לא טוב וצריך לאשר את התקנות כדי שהרשות תוכל להביא לשקיפות מלאה.

נציגת איגוד לשכות המסחר, עו"ד קרן חן סופר, אמרה כי התקנות צריכות למנוע גם זליגת הפרסום לאתרים אחרים וכי ההוראות בתקנות הן כלליות בלבד. עו"ד וינשטוק טירי השיבה כי לרשות אין יכולת לשלוט בכל רחבי הרשת. הרשות יכולה להגביל אפשרות להעתקת חומרים באופן ממוחשב, אבל לא יכולה למנוע זאת לחלוטין. כלכלן המועצה לצרכנות, גיל ברגפרוינד, אמר כי חשוב מאוד הציבור ידע על מי הוטל עיצום כספי, כדי לממש זכויותיו (כמו אפשרות להגשת תביעה אישית או ייצוגית). נציגת ארגון אמון הציבור, עופרה לוי, טענה כי צריך לגלות יותר מידע לציבור ואסור ש"הזכות להישכח" תהייה חזות הכל ואם המידע יפורסם באופן שלא ניתן למצוא אותו אז לא נעשה כלום.

היו"ר כבל התייחס לכך ואמר כי הוועדה עסקה בעבר בביוש (שיימינג) ברשת והדבר יכול להוביל לפגיעה אנושה בעסק עוד לפני שהתבררו כל העובדות, לכן התקנות ידאגו לשקיפות מצד אחד, ומצב שני לפרסום אחראי באתר הרשות. היו"ר כבל וח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא אישרו, כאמור, את התקנות והן צפויות להיכנס לתוקף בשבועות הקרובים, לאחר פרסומן ברשומות.

השארת תגובה