רועדים מפחד • לא ערוכים לרעידת אדמה

מאז החל גל רעידות האדמה, מזהירים המומחים כי זה רק עניין של זמן עד שהרעידה הגדולה תגיע, וישראל רחוקה מלהיות ערוכה • התרגיל הגדול מכולם, חוסר המוכנות ברשויות המקומיות, כישלון תמ"א 38 וההכנות בארגוני החסד

רעידת אדמה (אילוסטרציה)
רעידת אדמה (אילוסטרציה)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

רצף רעידות אדמה קלות שהחל לפקוד את ישראל מסוף השבוע האחרון ולמעשה נמשך גם תוך כדי כתיבת שורות אלו, הביאו את השאלה ומה יקרה אם תתרחש רעידת אדמה גדולה בקרוב? המומחים אכן אומרים כי צפויה לפקוד את ישראל רעידת אדמה גדולה שעלולה לעורר אנדרלמוסיה ויותר מכך.

לדבריהם, אחת למאה שנים עלולה להתרחש רעידת אדמה וכעת אנו קצת יותר ממאה שנים לאחר רעידת האדמה הגדולה האחרונה שהייתה בארץ. אומנם זה לא מחייב וחשובה הפרופורציה במקרה הנוכחי, אך שאננות, היא האפשרות הגרועה ביותר מבין האופציות.

בשלב זה, כמעט רק תושבי הצפון מרגישים את האדמה זזה, אך לא מן הנמנע שגם תושבי שאר אזורי הארץ נמצאים בסיכון כזה. בעיריית טבריה כבר הוציאו צווי הריסה למספר בתים במקום והקבינט המדיני ביטחוני צפוי להתכנס ביום שלישי הקרוב ובכוונתם לדון בין השאר בנושא.

לפני ההודעה על כינוס הקבינט, אמר השבוע שר הביטחון ליברמן כי "להערכתי אנחנו קצת שכחנו את ההיסטוריה. ביוני 2017 נערך בין ה-11-14.06.17 תרגיל רעידות אדמה הכי גדול שאי פעם נעשה במדינת ישראל, וזה היה בהובלת וביוזמת משרד הביטחון ושר הביטחון, למרות שהבקשות היו אחרות. גם הפקת הלקחים נעשתה במשך חצי שנה ובינואר 2018 פרסמנו מסקנות מאותו תרגיל ארצי של רעידת אדמה, שפורסמו בתקשורת גלויה, 39 עמודים.

"בעקבות זה פיקוד העורף גיבש תכנית חומש רב-שנתית להתמודדות ומוכנות של העורף הישראלי, גם למצב חירום ביטחוני וגם לנושא רעידות אדמה. אחרי שגיבשנו את התכנית הרב-שנתית היא הועברה לאישור הקבינט. הקבינט היה אמור להתקיים לפני כשבועיים ובוטל ברגע האחרון.

"אנחנו עדיין מחכים לאותה ישיבת קבינט שתאשר תכנית להתמודדות עם רעידות אדמה ושיפור מוכנות העורף. הכדור נמצא במגרש של המועצה לביטחון לאומי שאחראית על כינוס הקבינט המדיני-ביטחוני ואני מאוד מקווה שאנחנו אכן נקיים דיון ונקבל החלטה בהקדם האפשרי", אמר ליברמן, אך למרות זאת נשמעות שוב ושוב טענות על שאננות בכל הקשור לנושא רעידות האדמה בארץ ועל שיטת ה'סמוך' הישראלית המוכרת.

כך לדברי מומחים רבים, כמו ד"ר יריב חמיאל, מנהל אגף סיכונים גיאולוגיים במכון הגיאולוגי, שהסביר בתקשורת השבוע את הדברים מצורת מבטו המקצועית: "אני לא יכול להגיד מתי תהיה רעידת אדמה חזקה בישראל, אבל אני כן יכול להגיד שתהיה. היו בעבר ויהיו בעתיד".

עם זאת, בראיון לאתר YNET, מרגיע ד"ר אבי שפירא, סיסמולוג מאוניברסיטת חיפה, ומזכיר כי בשנת 2013 היה רצף של רעידות דומה באזור הכינרת, ובשנת 2008 הייתה סדרת רעידות בדרום לבנון ובין 1990 ל-1995 הייתה סדרת רעידות במפרץ אילת.

"זה לא משהו נדיר", אומר מי שהיה בעבר חבר בוועדת ההיגוי להיערכות לרעידת אדמה ומוסיף כי "אנחנו מכירים את הפעילות של מה שמכונה בשם הפופולרי השבר הסורי-אפריקני. יש שם כל הזמן גבול מגע בין לוחות שכל הזמן לוחצים אחד את השני, יש שם כל הזמן לחצים גבוהים וחיכוך גבוה, אז מדי פעם הלחץ מתגבר על החיכוך וזו רעידת אדמה. זה קורה חדשות לבקרים לאורך כל המערכת הזו, החל מטורקיה למזרח אפריקה".

לדברי ד"ר שפירא, "אין הוכחות ברורות שרצף כזה של רעידות אדמה בהכרח מוביל לרעידה חזקה. סטטיסטית יש מקומות בעולם שבהם ההסתברות עולה. רוב הסיכויים שלא יקרה שום דבר, אבל אי אפשר להוציא מכלל אפשרות שזה יקרה".

לא ערוכים

דו"ח של מרכז המחקר של הכנסת, שהוצג בדיוק לפני שנה בחודש יולי בפני ועדת הפנים, העלה כי רובן המוחלט של הרשויות המקומיות אינן כשירות להתמודד עם רעידת אדמה. על פי הנתונים, בשנת 2015 רק 27% מהרשויות המקומיות נמצאו מוכנות להתמודד עם מצב חירום. בנוסף, 99% ממבני הציבור שזקוקים לחיזוק טרם עברו אותו.

שר הפנים, אריה דרעי, נכח בדיון בשנה שעברה, אמר כי המדינה לא עושה מספיק די בכדי להיערך למקרה של אסון. "למרות השקעה עצומה, עדיין חסרים תקציבים גדולים כדי להביא את הרשויות למוכנות מלאה", ציין דרעי. "רשויות חזקות ומתפקדות בזמן אסון הן מפתח להנהגת המדינה. טיפול מקומי באזרחים יאפשר לממשלה לקבל החלטות נכונות, ללא לחץ מהציבור".

בנוסף, בדו"ח צוין עוד כי מתוך 80 אלף מבני מגורים שהוגדרו ישנים, ושדורשים חיזוק למקרה של רעידת אדמה, רק 2.4% חוזקו במסגרת תכנית תמ"א 38. "תכנית תמ"א כשלה מלתת מענה, בעיקר בפריפריה", קבע שר הפנים. "אלפי בתים עלולים לקרוס. חייבים מענה מידי בצורה של ניוד זכויות – קבלן שיחזק מבנים בפריפריה, יזכה לזכויות בניה במרכז. אחרת, נשלם כולנו מחיר כבד".

יו"ר ועדת הפנים באותה התקופה, ח"כ דודי אמסלם, ביקר בחריפות את מסקנות הדו"ח באומרו כי "מה שמדאיג אותי הוא שאין גורם אחראי אחד, ולכן אין כתובת. אומרים לי שהמשטרה היא הגורם האחראי, אבל מצד שני אם זה גדול עליה, אז השר לביטחון פנים מצהיר שזה אסון לאומי – ואז שר הביטחון מעביר את האחריות מהמשטרה לצה"ל, שאין לו סמכות בעניינים אזרחיים. מי מטפל במוכנות? יש פה 7,000 מנהלים ובינתיים קורסים בניינים".

בנוסף, באותה השנה פורסם בדו"ח מבקר המדינה על נתון גבוה של גשרי תחבורה שנמצאים במצב גרוע ולמעשה מסכנים חיי אדם.

נותנים יד

במהלך השבוע, בין שאר הדיבורים על סיכונים בהקשר של רעידת האדמה, העלו בארגון יד שרה את נושא הקשישים באירוע שכזה, בתקווה שלא יקרה. ביד שרה כתבו כי הם נערכים לסיוע בהקשרים אלו ואף מביאים את הנתונים באשר לבעלי הסיכון בקטגוריה זו.

על פי נתונים שאספו מתנדבי יד שרה, כ-265 אלף אזרחים בישראל בעלי קושי רב בהליכה. לאור גל רעידות האדמה האחרון שנמשך אל תוך הלילה, מוקד יד שרה הוצף במאות פניות של קשישים ונכים הנמצאים בחרדה ממקרה של רעידת אדמה. גל הפניות שהגיע היה בעיקרו סביב השאלה כיצד יתמודדו אותם קשישים במקרה של רעידת אדמה היות ויש להם קושי רב בהליכה.

כמו כן, ביד שרה מסרו כי צוותי מוקד המצוקה ביד שרה פתחו במבצע שיחות הרגעה ותמיכה למאות מנויים, קשישים ובודדים, החוששים מרעידת האדמה הבאה. קשישים רבים חוששים שלא יוכלו לקבל עזרה בשעת חרום. מספר רב של מנויים התקשר למוקד בדאגה כי בעת מצוקה לא יוכלו להזעיק עזרה. אגב, בדומה לעיריית טבריה שגם היא פתחה מוקד סיוע נפשי לתושבים, שבצדק חוששים בתקופה זו.

בנימין כהן, דובר הארגון, מסביר ומעדכן כיצד הם נערכים ומה הפעולות מצדם בעת ההיא: "בישראל חיים מאות אלפי מרותקי בית, קשישים, נכים וחולים". הוא פותח בנתון כללי וממשיך. "בעתות חירום, כמו למשל בעת רעידת אדמה, אין מי שיגן עליהם. הם לא יכולים לרוץ ולהגיע בעצמם למרחבים מוגנים, ולא תמיד יש בבית מי שיכול לסייע להם. יד שרה על מגוון שלוחותיה, כגון; מוקד המצוקה, שירותי הבית והקהילה, 'יד לתומך' ואגף ההשאלה, מעניקה מעטפת בטוחה לכל אחד ממאות אלפי הזקוקים לעזרה. הן באמצעות השאלת אביזרי עזר להגעה עצמאית מהירה ובטוחה, הן באמצעות ביקורי בית לווידוא קבלת עזרה מיטבית, והן באמצעות מאגרי המידע הכוללים פנייה לשכן או לבן משפחה שיסייע בעת הצורך.

"מלבד ההיערכות בעת חירום, שכולנו מתפללים שלא תבוא, במוקד המצוקה נערכו מבעוד מועד ליזם אלפי שיחות הרגעה עם המנויים שחשו ברעידות, הם היו צריכים לשמוע שהכל בסדר, שאין הם צריכים להתפנות מביתם או לחשוש לחייהם", אומר בנימין כהן, ומוסיף כי "הרב לופוליאנסקי נוהג לומר ש'יד שרה אינו ארגון שיש בו מתנדבים, אלא מתנדבים שיש להם ארגון'. 7,000 מתנדבי יד שרה נכונים לסייע לכל פנייה, והמתנדבים ב-108 סניפי יד שרה ברחבי הארץ כבר ערוכים לעמוד לימין הזקוקים לעזרה בסביבתם.

"אני רוצה לנצל את הבמה הזו לקרוא לכל אחד שמכיר מרותק בית בכל גיל ומצב. שימו לב האנשים האלו חסרי אונים במיוחד במצב כמו שחזר ושנה השבוע של רעידת אדמה. תפנו אליהם, תדברו איתם ואם יש צורך בעזרה כלשהיא תפנו אותם אלינו". הוא אומר.

"בעת חירום, פונות הרשויות המוסמכות ליד שרה כדי לקבל את רשימת מרותקי הבית הזקוקים לסיוע. המנויים במוקד המצוקה, אשר זה המקום להזכיר כי ההצטרפות אליו חינמית לחלוטין, זוכים גם לליווי רפואי צמוד בקהילה, וכמובן שבעת חירום הידע הרפואי חיוני לעזרה מיידית. יד שרה אמנם נמצאת לימין מרותקי הבית במקום בו המדינה אינה נמצאת, אך גם במקום בו המדינה ופיקוד העורף הם שאחראים על הסיוע, ממשיכה יד שרה לספק את המעטפת התומכת והמחבקת לעזרה מושלמת".

לסיום, הוא מתייחס להיערכות לאירוע שכזה: "מבצע כזה מתחיל עוד הרבה קודם, הרבה לפני שקורה אסון חלילה. כבר לפני כמה שבועות הנחה הרב אורי לופוליאנסקי לתדרך את המתנדבים לסייע בעת הצורך לכל קשיש כדי שיגיע לאזור בטוח בעת הצורך, וכן לשיחת הדרכה או הרגעה במקרה של רעידה שאינה כרוכה בסכנה מידית. יד שרה לא מחכה למקרה של אסון חלילה בכדי להגיב אלא היא ערוכה תמיד גם בימי השגרה".

היכונו לרעידת אדמה

הנחיות בעת רעידת אדמה, אמורות להיות בתודעה בתקופה זו והנחיות אלה עשויות להציל חיים. כאמור, רעידת אדמה עצמותית וגדולה עשויה להתרחש בתקופה זו ובמסגרת חובת ההשתדלות, הגשנו לפניכם את הנחיות פיקוד העורף למקרה שבעזרת ה' לא ייקרה.

בעת רעידת אדמה תחושו שהרצפה רועדת מתחת רגליכם, חלונות ישקשקו במסילותיהם, חפצים ורהיטים יתחילו לזוז בצורה משונה, המנורות יתנודדו על התקרה והרעידות יקשו על היציבות והתנועה.

השניות הראשונות הן קריטיות ובעלות הסיכוי הטוב ביותר להינצל. שמרו על קור רוח והגיבו במהירות.

התנהגות נכונה בעת התרחשות רעידת אדמה – "שטח פתוח הוא הכי בטוח", אחרת סדר העדיפויות הוא:

בעת שהייה במבנה:

  1. אם ניתן לצאת מהמבנה במהירות, צאו אל שטח פתוח.
  2. אם לא ניתן לצאת מהמבנה, היכנסו לממ"ד והשאירו את הדלת פתוחה.
  3. אם אין ממ"ד, צאו אל חדר המדרגות ואם ניתן המשיכו לרדת אל היציאה מהבניין.
  4. רק אם אינכם יכולים לפעול כך, תפסו מחסה תחת רהיט כבד, או שבו על הרצפה צמודים לקיר הפנימי.

בעת שהייה בחוץ:

אם הרעידה מתרחשת כאתם מחוץ למבנה, הישארו בשטח הפתוח והתרחקו ממבנים, מגשרים ומעמודי חשמל.

בעת שהייה ברכב:

יש לדומם מנוע ולהישאר ברכב. אין לעצור בקרבת גשרים ומחלפים.

בעת שהייה בחוף הים:

אם אתם בחוף הים בעת רעידת אדמה, עזבו מיד את החוף מחשש שיגיע גל צונאמי שיציף אותו.

נסיגת ים (שפל) חזקה ופתאומית היא סימן לצונאמי מתקרב.

התרחקו מן החוף בקילומטר אחד לפחות.

על מי שאינם יכולים לעזוב את אזור החוף לעלות לפחות לקומה 4 של בניין קרוב.

חשוב! לאחר רעידת האדמה, אין לחזור למבנה שנפגע ואין להתקרב לחוף הים.

הנחיות נוספות:

בדרככם למקום הבטוח התרחקו מקירות הבית החיצוניים, מחלונות ומדפים.

אין להשתמש במעלית בזמן הרעידה ולאחריה – אתם עלולים להיתקע בתוכה.

אין לעמוד מתחת למשקוף.

אין להיכנס למקלט תת – קרקעי.

אם אתם יושבים בכיסא גלגלים – נעלו אותו והגנו על ראשכם (לאחר שהגעתם למקום בטוח).

במידת האפשר, יש לנתק את מפסקי החשמל והגז.

 

נתונים במספרים:

800,000 מבנים לא עומדים בתקנים

200,000 ע" פ הערכות בתים יינזקו במקרה של רעידת אדמה

300,000 יהפכו פליטים

7,000 ע"פ הערכות הרוגים במקרה של רעש אדמה משמעותי

100,000 פצועים במקרה זהה לנתון הקודם

השארת תגובה