עמדו במבחן: מערך החירום צלח את הביקורת

ערוכים בשגרה מוכנים לחירום: עם סיסמא זו בה משתמשים פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית, התמודדו באלעד ועברו את הביקורת בהצלחה רבה • צוות טיפול שיוכל לתת מענה בעתות חרום ואסונות ח"ו מוקם בימים אלו בעיר

אילוסטרציה: ישיבת חירום באלעד
אילוסטרציה: ישיבת חירום באלעד

כחלק מהפעילות פיקוד העורף ורשות החירום הלאומית, בשבוע האחרון נערכה ביקורת עומק של גופים אלה שבחנו את היערכות עיריית אלעד על כלל אגפיה לשעת חירום.

ערוכים בשגרה מוכנים לחירום: זה המוטו שמקדמים, בפעילות התמידית מול הרשויות המקומיות.

במהלך הביקורת, שהתקיימה במרכז ההפעלה העירוני, בחנו הגופים הנ"ל, לצד נציגים ממשרדי הממשלה השונים, את היערכות המכלולים השונים לשעת החירום. הביקורת נערכה במשך זמן ארוך, כאשר הצוותים בחנו כל דף ודף בתיקי המכלולים, כשחלק מהביקורת נערכה אף מחוץ למרכז, כאשר הצוותים בחנו את מתקני החירום במחסנים וברחבי העיר, כאשר לביקורת קדמה ביקורת היערכות נכונה של הקב"ט העירוני אבי אלעל, שעבר אף הוא על התיקים כדי לבחון את ההיערכות.

קצין פיקוד העורף, אל"מ בן צבי אליאסי, סיכם את הדברים בישיבת הסיכום שנערכה עם תום הביקורת, ואמר כי "כשאני מסתכל על הפערים שעשתה העירייה במהלך השנתיים האחרונות בתחום המוכנות לחירום, אני רואה כאן קפיצת מדרגה דרמטית. כל אחד יודע מה הוא אמור לעשות. יישר כח".

נציג רח"ל אברהם פרידמן הוסיף אף הוא את התרשמותו מהעשייה העירונית בתחום המוכנות לחירום, כשהוא מוסיף ומבקש לתרגל ולבצע אימונים חוזרים. לדבריו, "תמיד יש הערות, אבל עברתי על החומרים, ועשיתם עבודה טובה מאוד. השליטה של נושאי התפקיד היא מעולה וזה דבר טוב".

הקב"ט העירוני אבי אלעל אמר כי הוא רוצה להודות לכלל העובדים שנרתמו בצורה מיטבית ונערכו כראוי, מה שאפשר לעבור את הביקורת בצורה מעולה. "תמיד נמשיך לשפר, אבל עשיתם עבודה טובה", אמר.

מנכ"ל העירייה זאב קשש אמר, כי "בסיכום היום אנחנו יכולים להיות מרוצים. הייתי שותף בהיערכות, ואני חושב שנעשתה פה עבודת עומק מעולה. כולם עשו את המקסימום ואני שמח על כך ומודה לכולם".

ראש העיר ישראל פרוש אמר: "אלעד, כעיר שמבורכת בילדים, יודעת להתכונן לשעת חירום, משום שהאחריות לגיל הזה היא רבה יותר. כך גם מיעוט אמצעי התקשורת המידיים בעיר עם אוכלוסייה חרדית-דתית, שמציבה אתגר עבור העירייה בהעברת המידע. לצד זה, כמות המתנדבים והחיבור לקהילה גבוהים מאוד. עכשיו זה זמן טוב לבחון את הדברים אחרי הכנות רבות ובמיוחד לקראת הצפי להרחבת העיר והגדלת האוכלוסייה. אני רוצה להודות לכם, ומבחינת העירייה אני יכול לסכם את הביקורת כמוצלחת".

 

ובתוך כך: כחלק מההיערכות לשעת חירום, בימים אלו מוקם בעיריית אלעד צוות טיפול במקרי חירום ואסון, בו חברים מספר גורמים במחלקות העירוניות, כשאת הצוות מרכז מנכ"ל העירייה זאב קשש.

בישיבת היסוד, בה השתתפו מחזיק תיק הבריאות אברהם שטרן, אחראי החירום אבי אלעל, רמ"ט ראש העיר מני אמיתי, מנהל החינוך מרדכי בארי, מנהל מרכז ההפעלה אפי שטרן, מנהל הגביה ויו"ר איחוד הצלה משה סעדון, נציג השפ"ח צביקה גולדשמידט, ונציג הרווחה אריה איינהורן, הסביר המנכ"ל זאב קשש, כי מדובר בצוות שאמור לפעול בשעת אסון רח"ל, כאשר מעבר להודעה הראשונית למשפחות, יש גם צורך בטיפול וסיוע לאורך התהליך.

אברהם שטרן אמר, כי לאור אירועים קודמים, יש צורך במתכלל מטעם העירייה שייקח אחריות על כל הצרכים של המשפחות, כמו מחסומים, חשמל, גנרטור, אוהלים, כסאות, ומיקום לאחסנת הציוד.

כמו כן הועלתה דרישה לקיים הכשרות לצוותים חינוכיים מהעיר, כדי לדעת כיצד להתמודד בצורה מקצועית עם טרגדיות, הן במהלך האירוע והן לאחריו. כמו כן סוכם על שיתוף פעולה עם ארגוני החירום והעזרה הפועלים בעיר כל השנה.

בסיכומו של הערב קבע המנכ"ל, כי יוכן נוהל עבודה מסודר, עם חלוקת עבודה פרטנית, כדי שבשעת אירוע ח"ו, העניינים יתנהלו במהירות וביעילות, ובפרט שמדובר בשעות קריטיות עבור המשפחה.

 

 

השארת תגובה