נתניהו לדרעי וגפני: "תנסו להסתדר ביניכם"

ראשי הקואליציה הסכימו: אם בג"ץ לא יאשר דחייה בחוק הגיוס – הכנסת תפוזר באוקטובר והבחירות ייערכו בינואר 2019 • דרעי וגפני הציעו לרה"מ לוותר על ליצמן בקואליציה ולהעביר את החוק • נתניהו לא התלהב והשיב: "תנסו להסתדר ביניכם"

זה דווקא כן היה כשר, צילום ארכיון: יעקב כהן
זה דווקא כן היה כשר, צילום ארכיון: יעקב כהן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

"אני רוצה ללכת עם הקואליציה הזאת כמעט עד סוף הקדנציה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום ראשון בישיבת ראשי הקואליציה. כעת מתברר למה התכוון נתניהו כשהשתמש במילה "כמעט": במהלך הישיבה הושגה הסכמה דרמטית, לפיה אם בג"צ לא יאשר את הדחייה בהעברת חוק הגיוס, הממשלה תפזר את הכנסת ותכריז על בחירות שייתקיימו בחודש ינואר 2019.

הבעיה החרדית עם חוק הגיוס במתכונתו הנוכחית מתבססת בעיקר על סירובו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, הפוליטקאי החסידי הבכיר ביותר, לקבל את החוק כפי שהוא. לעומתו, ח"כ משה גפני, הבכיר ביותר אצל הליטאים ואריה דרעי, יו"ר ש"ס, מבינים שהחוק הנוכחי הוא הטוב ביותר שהחרדים יכולים לקבל ומבקשים להעביר אותו כעת. ליצמן מצידו מתבצר ברצונו לשנות את החוק באופן דרמטי ואף הכריז שאם לא ייעשה כך, הוא יתפטר.

פרטים מתוך ישיבת ראשי המפלגות, שמפרסם היום שמעון ברייטקופף בעיתון החרדי "משפחה", מגלים כי דרעי וגפני ניגשו לנתניהו והציעו לו "בוא נלך על החוק כמו שהוא. אנחנו איתך גם אם הם (החסידים) פורשים. יש לנו גיבוי מלא של גדולי התורה. נחזיק ממשלה של 62 עד לסוף הקדנציה". נתניהו לא התלהב מההצעה. "תנסו להסתדר בינכם", אמר להם, "אם זה תלוי בי, אני מעביר את חוק הגיוס עוד לפני הפגרה או הולך לבחירות" – יש לציין כי הכנסת יוצאת לפגרת הקיץ שלה בעוד שבוע בלבד.

מעל לראשה של הקואליציה מתנופפת חרב בג"ץ, שקבע לפני שנה כי הכנסת צריכה לחוקק חוק שיסדיר את גיוס החרדים עד לחודש ספטמבר השנה.

מתברר שמעבר לשיח המשולש של נתניהו־דרעי־גפני, גם הפורום המלא שבו יושבים כל ראשי המפלגות החל לנסות ולתאם מועד מוסכם לבחירות. הפעם ליצמן היה שותף לשיחה והודיע שמבחינתו חוק הגיוס הנוכחי לא עולה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, ואם לאו, בכוונתו להתפטר. נתניהו השיב לליצמן: "אתה רוצה ללכת לבחירות? בבקשה. החוק יעלה", והוסיף "צריך להעביר את החוק או ללכת לבחירות. אני רוצה להגיע לתאריך בהסכמה".

מי שהתערב בשיחה בשלב הזה היה שר החינוך נפתלי בנט, שהציע "נבקש דחייה מבג"ץ. אם לא נקבל דחייה, נלך לבחירות מיד. אם הדחייה תאושר, עד תחילת ספטמבר החרדים יודיעו אם הם מצליחים לחיות עם החוק המוצע. אם נראה שהם לא יכולים, נסכם כאן שמיד בפתיחת מושב החורף, נעביר הצעת חוק לפיזור הכנסת והליכה לבחירות מוקדמות בינואר". נתניהו, דרעי, גפני, ליצמן ובנט הסכימו על כך, ובימים האחרונים גיבשה מזכירות הממשלה בקשה להארכת מועד חקיקת חוק גיוס החרדים החדש.

לפי הפרסום הבוקר ב"ידיעות": שר הביטחון אביגדור ליברמן לא נכח בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה. גורם בישראל ביתנו אמר אמש: "מבחינתנו אין מניעה ללכת לבג"ץ ולבקש ארכה לחוק הגיוס אבל לא נהיה מוכנים לקבל שינוי של פסיק אחד בנוסח הנוכחי שאותו קבעה מערכת הביטחון". גורם במפלגת כולנו אמר אמש כי יו”ר המפלגה משה כחלון מתואם עם נתניהו לגבי הקדמה אפשרית של הבחירות: “אנחנו ערוכים לבחירות ומבחינתנו אפשר ללכת לבחירות מתי שרה"מ ירצה”.

גורם, שנכח בחדר אישר אמש את הפרטים, והוסיף: "כמו שזה נראה כרגע, מי שיקבע את מועד הבחירות הם שופטי בג"ץ".

השארת תגובה