ח"כ אשר: "למצוא פתרון לחשמל כשר"

במהלך דיון בועדת הכלכלה על הפרטת משק החשמל וייצור קהילתי, הודה ח"כ יעקב אשר ליו"ר הועדה ח"כ איתן כבל על הובלת הרפורמה ואמר כי לייצור קהילתי עירוני יש אספקטים רבים והשפעה חיובית ארוכת טווח

יעקב אשר
יעקב אשר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה ולוועדת הכנסת לדיון בתיקון לחוק משק החשמל, בראשות ח"כ איתן כבל, החלה השבוע להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לתקן את החוק ולהוציא לדרך את הרפורמה במשק החשמל.

היו"ר כבל פתח את הישיבה ואמר כי מבלי להגזים בחשיבות הנושא, מדובר ברפורמה הגדולה ביותר במשק בעשור האחרון. "הדבר החשוב הוא לשרת את אזרחי ישראל שידעו שהולכת להיות תחרות אמתית שהם הולכים להרגיש בכיסם – אם זה לא יקרה כולנו הפסדנו", אמר. הוא הוסיף כי לרפורמה יש גם השלכות על אלפי עובדים וזה משהו שהוא לא יכול להתעלם ממנו. "מדובר בדרמה ואני מקווה שהמדינה תדע לתת מענה לעובדים האלה". הוא הזכיר כי היה סקפטי שהרפורמה אכן תצא לדרך והופתע לטובה בכך שהיום מתחיל הדיון בכך והבהיר: "בכוונתי להעביר את הרפורמה לא יאוחר מיום חמישי בצהריים".

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, הציג את עקרונות הרפורמה ואמר כי השינוי המבני יחזק את האיתנות הפיננסית של החברה, שיבוא לידי ביטוי בחברה יותר יציבה פיננסית וזה אינטרס של החברה, הממשלה והציבור. "יש התייעלות מסיבית מאוד בחברה וזה לא רק תכנית פרישה, הכל מלווה באבני דרך ליישום הרפורמה וזה תקדימי", אמר.

הוא הוסיף כי ייצור החשמל בסוף התהליך יחולק כך שרק 30% יהיה בידי חברת החשמל ו-70% בידי יצרנים פרטיים, לעומת היום שהמצב הוא הפוך וחברת החשמל מייצרת 70% מהחשמל. עוד הוא הזכיר את פינוי תחנות ומכירת מתחמי אלון תבור, רמת חובב, רוטנברג, רידינג, חגית ואשכול. היו"ר כבל ביקש לדעת מה קורה אם המתחמים לא יפונו או ימכרו, ואדירי השיב כי התשלומים לחברת החשמל עבור יישום הרפורמה יינתנו רק בכפוף למכירה.

באשר למקטע האספקה אמר אדירי כי לאחר הרפורמה תהייה בו תחרות מלאה, חברת החשמל תהייה ספק ברירת המחדל אך ניתן יהיה לבחור ספק חשמל שונה וזה אמור לאפשר תחרות על מחיר החשמל. "אני מתקשה לראות שבלי הפחתת מחיר מישהו יעבור ספק. זה יאפשר גם הרבה שירותים נוספים לצרכן, כמו התקנת פאנל סולארי על הגג או אגירת חשמל או שירותי התייעלות אנרגטית. ברגע שהמקטע יוכל להיפתח לתחרות ולאחר ש-40% אחוז ממשקי הבית יעברו לספקים אחרים – אם זה יקרה אז חברת החשמל תוכל גם היא להילחם על הצרכנים ולספק שירותי התייעלות אנרגטית", אמר.

עוד הוסיף אדירי כי "שינוי דרמטי נוסף הוא הוצאת ניהול המערכת מחברת החשמל לידי חברה ממשלתית נפרדת ועצמאית". היו"ר כבל אמר בתגובה כי ליחידה הזו יש עובדים שיעברו אליה מחברת החשמל והוועדה תלווה את המעבר הזה. אדירי הוסיף כי במקטע החלוקה הוחלט לאפשר מונופולים אזוריים לכמה חברות.

ח"כ רועי פולקמן התייחס לתחרות במחירים ואמר כי קיים חשש שיהיה סבסוד צולב כך שמוסדות גדולים או ועדי עובדים ישיגו הסכמים עם חברות חלוקה במחיר נמוך, שיגרום לסבסוד צולב כך שהחברה תגבה תעריף גבוה מצרכנים פרטיים לא מאוגדים. "יש חשש שצרכנים חלשים יממנו הנחות לצרכנים חזקים יותר", אמר. יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת, אמר כי צרכן ביתי יהיה חייב לקבל שירות בתעריף מפוקח. אדירי התייחס גם למצבת העובדים של חברת החשמל, ואמר כי היא תרד מ-8,600 עובדים ל-6,400, כאשר 400 מהם יעברו לחברת ניהול המערכת.

לאחר מכן החלה הוועדה בהקראת הצעת החוק ובדיון והצבעה על הסעיפים. ח"כ יעקב אשר בירך על הרפורמה ואמר כי למתקן ייצור קהילתי או עירוני יש הרבה אספקטים שיכולים להשפיע על יוקר המחייה והתחדשות עירונית, וגם בנושא של חירום.

עוד הוא הוסיף כי יש ציבור גדול שלא משתמש בחשמל בשבת והפתרון של מתקנים קהילתיים עירוניים, לרשות שתרצה לעשות את זה, הוא חשוב מאוד ואני מבקש שזה יוטמע בתוך החוק. "צריך לעשות צדק גם כלכלי וגם ערכי לכל הציבור", אמר.

"יש ציבור גדול בארץ שאיננו משתמש בחשמל בשבת על פי אמונתו ואורח חייו  וזה דבר שמבחינתנו חשוב מאד להסדיר אותו בחקיקה והיו על זה כמה הצעות חוק ודיונים רבים בועדה ומול משרדי הממשלה הרלוונטיים", אמר אשר, "אני דורש כי בתוך החלת הרפורמה ותהליך האוטומציה של מתקני הייצור יהיה פתרון והסדרה של  שיווק חשמל כשר לטובת אלפי משפחות ברחבי הארץ שנמנעות כיום מלהשתמש בחשמל שמיוצר בשבת ונאלצות להפעיל גנרטורים שכונתיים ופרטיים בשכונות רבות ברחבי הארץ".

*"את הפתרונות לחשמל כשר ניתן להסדיר מבלי לפגוע ברווח הכלכלי של הרפורמה ומבלי לפגוע בכדאיות של החוק. אני מבקש לעשות צדק נכון גם כלכלי וגם ערכי".

בהמשך הדיון הוסיף ח"כ יעקב אשר ואמר כי יש צורך לחשב ולתכנן  את יישום הרפורמה באופן כזה שלא יהיו מקרים שבהם בעקבות האוטומציה והייצור הקהילתי, במקרי חירום או במקרים של תקלות טכניות תהיה השבתה של ערים שלמות או אזורים גדולים בארץ ללא אספקת חשמל סדירה, "לפי הרפורמה הזו אם אחד המתקנים נפגע בזמני חירום זה יכול לשתק אזורים גדולים ולהפסיק בהם את החשמל, מצב שאף אחד מאיתנו לא רוצה להגיע אליו".

יו"ר הועדה ח"כ כבל הגיב לדברים של ח"כ יעקב אשר ואמר כי אכן שתי הדרישות ראויות להתייחסות מעשית בחוק ובדיונים הבאים יתקבלו ההחלטות הרלוונטיות.

השארת תגובה