ממתינים לבג"ץ: ליצמן דורש הארכה, מקלב נאבק בועדה

המפלגות החרדיות ימתינו לבג"ץ שיתבקש להקציב זמן נוסף לתקן את החוק • מקלב בועדה: "המושג 'צמצום השוויון' לא מקובל עלינו" • ליצמן מבהיר: אם בג"ץ לא ייתן ארכה – אתפטר מהממשלה

ליצמן ומקלב, צילום דוברות הכנסת
ליצמן ומקלב, צילום דוברות הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הועדה המיוחדת לאישור חוק הגיוס לקריאה שנייה ושלישית בראשות יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם, מקיימת דיונים מרתוניים מיום שלישי בשבוע שעבר, מיד לאחר אישורו במליאה בקריאה ראשונה של חוק הגיוס.

במהלך הדיונים, חברי הכנסת החרדים בראשות ח"כ אורי מקלב, נלחמים כאריות על מנת להכניס שינויים בגוף החוק במסגרת דיוני הועדה. לעת עתה, נראה כי החקיקה לא תושלם במושב הקיץ, והמדינה תיאלץ לבקש ארכה נוספת מבג"ץ.

בעקבות הודעתו המפתיעה של השר ליצמן מאמש (שלישי) כי יתפטר מתפקידו כסגן שר הבריאות אם לא תושג ארכה בבג"ץ, התחוללה מיני דרמה במערכת הפוליטית אמש, אך טרם ברור כיצד ישפיע אם בכלל אולטימטום שכזה על בג"ץ.

מנגד, שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר בפתח ישיבת סיעת 'ישראל ביתנו' ביום שני כי לא יהיה מוכן לקבל אפילו "שינוי של אות" במתווה כפי שהוצג על ידי משרד הביטחון. אך ליברמן השאיר פתח בדבריו ואמר שהוא מבין שמדובר בחוק מורכב ורגיש ולכן "לא אתנגד לכך שהממשלה תבקש הארכה מבג"ץ זאת לצורך דיונים על החוק".

במקביל, ביום שני השבוע אמר ח"כ מקלב בפתח דיוני הועדה כי "לימוד התורה הוא ערך, ושירות צבאי אינו ערך – אלא צורך". עוד אמר מקלב כי הוא מודיע בשם הסיעות החרדיות כי "כל סוגיית צמצום השוויון לא מקובלת עלינו, המילה שוויון לא נמצאת בחקיקה אפילו לא בחוק כבוד האדם וחירותו, יש כאן בעיה גם במישור העקרוני וגם המעשי, ואנחנו לא יכולים להסכים לזה שמכניסים את הסעיף הזה דווקא בחוק הזה, יש דווקא אי שוויון בלומדי התורה".

מקלב המשיך והבהיר כי "לימוד התורה הוא ערך והצבא הוא צורך, כולנו היינו מייחלים שלא היינו צריכים צבא ובגלל הצורך יש צבא, לימוד התורה הוא ערך שעומד בפני עצמו, ולא רק זה אלא שאנחנו יודעים שקשה להגיד שהצבא הוא שוויוני, לא ניתן למקד את האי שוויון דווקא בצבא", מקלב הסביר גם כי "החשש הוא כי בית המשפט יפרש את 'צמצום השוויון' לרעת הציבור החרדי, ברגע שנקבע שהשוויון צריך להיות שוויון וכעת אתה בא לצמצם את ה'אי שוויון' את הפרשנות לעניין הזה לא אנו נעשה כאן בשולחן הזה אלא זה יעשה בשולחן אחר (הבג"ץ)".
בנוסף, ח"כ מקלב הציג את התנגדות הסיעות החרדיות לסעיפים נוספים בעייתיים בחוק, ובין השאר העלה את סעיף הסנקציות הכלכליות והסביר כי הפחתת התקציב צריכה להיות מהתקציב המיועד לאותם מחויבי הגיוס בלבד ולא מכל לומדי התורה, כמו כן העלה את נושא פקיעת החוק, הסעיף הבעייתי שהפריע ל'מועצת' של אגודה כי לאחר 6 שנים אם לא תהיה עמידה ב85% מהיעדים, יפקע החוק.

בעקבות כך ביקש יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם מנציגי משרד הביטחון והמשפטים לקיים ישיבה דחופה מול ח"כ מקלב בכדי להגיע להבנות על כל הסעיפים הבעייתיים מבחינת הסיעות החרדיות.

בכירים בקואליציה מתדרכים ואומרים כי באם בג"ץ ייתן ארכה לדיונים בחוק, אזי ראש הממשלה יחכה עם היציאה לבחירות עד לזמן אותו בג"ץ יקצוב. בכיר בסיעת הליכוד אומר ל'קו עיתונות' כי הערכות בתוך סיעת הליכוד מדברות על כך שראש הממשלה נתניהו מחכה לבחירות המוניציפליות ומיד לאחר מכן יפזר את הכנסת ויכריז על בחירות.

השארת תגובה