סערה בכוס חלב: הפלונטר של כחלון

חברות החלב הגדולות והרפתנים עתרו לבג"ץ כדי שיקבע לשר האוצר כי עליו לבצע החלטה שהתקבלה בממשלה ולאפשר העלאת מחירים בכמה מוצרים • כחלון חושש שהדבר יפגע במעמדו כשר חברתי ומתמהמה

המחיר יישאר כמו שהוא? החלב המפוקח במדפי הסופר
המחיר יישאר כמו שהוא? החלב המפוקח במדפי הסופר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

קבוצת תנובה הגישה לראשונה בתולדותיה עתירה לבג”ץ, בדרישה כי בית-המשפט יורה לשר האוצר לחתום על צו עדכון מחירי מוצרי החלב המפוקחים, זאת בהתאם למחיר החלב הגולמי שהתייקר באישור הממשלה כבר ב-2016 – אך עד היום המדינה לא מאפשרת למחלבות לייקר את מוצרי החלב שבפיקוח בהתאם לעליית מחיר החלב הגולמי.

מנכ"ל תנובה, אייל מליס, הסביר את הבעיה: "נוצר מצב בלתי אפשרי שבו חברה עסקית מחויבת לקנות חומר גלם חקלאי במחיר אותו קובעת הממשלה, ולמכור אותו במחירי הפסד תחת צו פיקוח ממשלתי".

גם טרה כבר הגישה בג"ץ דומה באותו העניין, וכעת, גם הרפתנים נערכים לעתירה לבג"ץ.

הרפתנים המשתייכים למגזר המשפחתי, כוללים כ-600 רפתות פרטיות המהוות כ-40% מהיקף ייצור החלב במשק – שלחו מכתב חריף באמצעות משרד עורכי הדין יניב גבע ושות', במסגרתו הם מאיימים לפעול "בכל אמצעי חוקי העומד לרשותם" נגד מה שהם מגדירים כ"קיפוח ודריסת זכויותיהם הבסיסיות והחוקתיות", כאשר הבסיס לטענותיהם מתייחס להורדת מחירו של החלב הגולמי ו/או אי אישור לייקורו.

במקביל נמשכים ניסיונות מצד האוצר ומשרד החקלאות להגיע לייצוב והסדרת הענף בכללותו, אך הנושא הבוער נמצא בידיו של שר האוצר כחלון. בעודו מנסה למצב את תדמיתו כלוחם ביוקר המחיה למען כיסיהם של החלשים, מוצא עצמו כחלון מול צומת מהותית. אם ייכנע ללחצים ימצא את עצמו חוטא לתפקידו ואם ישאיר את המחירים כמות שהם, הוא חוטא לנהלים שהוא עצמו הכתיב הנוגעים להעלאת מחירי מוצרי החלב המפוקחים.

מי שצפויים להרגיש את עליית המחירים הן משפחות עניות ומרובות ילדים, שרובן נכללות במגזר החרדי, והן אלו הצרכניות הבולטות של המוצרים המפוקחים שהתייקרותם עלולה להגדיל את ההוצאה החודשית שלהם.

קביעת המחיר על ידי הוועדה הממשלתית מבוססת על אומדן עלויות הייצור של היצרנים. המחירון החדש שהציעה הוועדה לא מסמן עלייה משמעותית והוא מכוון ל-12 מוצרים בלבד מכלל המוצרים המפוקחים – שמנת חמוצה 15%, גבינה קשה עמק וגלבוע, חלב בשקיות ובקרטון עם תכולת שומן של אחוז ו-3%, אשל, גיל, שמנת עמידה לקצפת 38%, חמאה באריזת 100 גרם, וגבינה לבנה, אך בהחלט מדובר בפריצת כוחות השוק את מחסום המחירים המפוקחים.

כחלון מבין את המשמעות של החלטה מהסוג המכריע את הקולות בקלפי, ומסרב בינתיים לקבל החלטה שתארגן מחדש את שוק החלב. העתירות של תנובה וטרה השבוע לבג"ץ הן בעצם סוג של קריאה לכחלון לקבל החלטה.

משרד האוצר יצטרך להציג לבית המשפט פתרון שיתקבל על כל הצדדים, מניסיון העבר ניתן ללמוד כי במידה וכחלון לא יקבל החלטות בזמן הקרוב,  קיימת אפשרות ממשית למחסור במוצרים המפוקחים, כך שהאפשרות שמדפי המקררים יראו ריקים בימים הקרובים היא לא דמיונית, מה שיותיר אותנו ללא מוצרי חלב בסיסיים על המדף, במצב כזה ייתכן וכדאי להסכים להעלאה של כמה אגורות, אחרת המדפים הריקים הם אלו שיכו בסופו של דבר בשכבות החלשות.

תגובה אחת
  1. כחלון שר אוצר אחי גרוע שהיה למדינת ישראל

השארת תגובה