מחיר כפול למשתכן: קבלנים מנצלים תמימות

למרות הנחיות ברורות של משרד השיכון שגיבש 'מפרט מחייב, קבלנים מנסים לגבות כספים נוספים מהלקוחות • מתי הגביה לא חוקית, מה ניתן לעשות נגד הקבלן והיכן התערב משרד השיכון ופתר את הבעיות?

בנייה
בנייה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ההגרלה החמישית של מחיר למשתכן ל-4,300 דירות מוזלות נפתחה להרשמה ובספטמבר מתכוונים במטה הדיור לפרסם הגרלה גדולה נוספת שתכלול כ-5,200 יחידות דיור. ההגרלה הנוכחית תכלול דירות מוזלות ב-16 יישובים: רמת גן, אשקלון, בית שמש, רמלה, רעננה, טירת הכרמל, נהריה, פרדס חנה,  אור יהודה, דימונה, גדרה ומגדל העמק. וכן לראשונה בישובים: זיכרון יעקב, יוקנעם עלית,  קריית אונו ובית אל.

בהגרלה הגדולה שתתקיים בספטמבר, בה חלק מהמכרזים עדיין לא נסגרו מול הקבלנים, צפויים להיכלל בין היתר היישובים: תל אביב (מתחם מכבי יפו), אור עקיבא (פרויקט אור ים), באר יעקב, רמלה, נצרת עלית, יוקנעם עלית, בית אריה, נהריה ועוד.

על פניו, הנה מישהו מקדם פתרון לבעיית הדיור, אך כמו בכל אליה, גם קוץ בה. נניח שכבר עברתם את כל המשוכות, זכיתם בהגרלת מחיר למשתכן וחסכתם כ 25% ברכישת הדירה, כדאי שתשימו לב למה שקורה בהמשך, כי אתם רק בתחילת הדרך.

אחד העקרונות החשובים בבסיס יוזמת מחיר למשתכן הוא "מפרט מחייב" של הדירות, שגיבש משרד השיכון עצמו, עליו חותם הקבלן, בכדי לוודא שהאחרון לא ינסה לחסוך בעלויות על חשבון הרוכשים עם מפרט זול שאינו עומד בהתאם למכרז עליו התחייב. המפרט המחייב מעודכן כל העת על ידי הגורמים כדי לחסום פרצות שמתגלות במהלך הדרך, בהן הקבלנים מנסים את מזלם ב'שיטת מצליח' כדי לגבות סכומי כסף נוספים מהרוכשים.

שיטת מצליח

עורך הדין ליאור לוי שמתמחה בייצוג רוכשים במחיר למשתכן אומר ל'ביזנס': "אנו רואים ניסיונות של קבלנים לחסוך בעלויות הבניה ואנחנו צריכים לגלות אותן במועד ולדאוג שהנושא יטופל", כשביקשנו דוגמאות ספציפיות, הוא מספר על קבלן שדרש שכר טרחה עבור שירותים משפטיים בפרויקט בעפולה, מה שאסור לו על פי ההסכם. "התנגדנו והתשלום בוטל".

ההוראה המפורשת המופיעה במפרט עליו חתום הקבלן לפיה “בכל מקום במפרט בו יש לציין סוג/ דגם וכדומה חובה לפרט סוג/ דגם מסוים או מסוימים. אין לעשות שימוש באמירות כלליות כגון ‘אחר’, ‘לפי בחירת האדריכל’ וכיוצא בזה" – מופרת בשלל דוגמאות שמציג לנו לוי, לדבריו, הקבלן מחויב להציג לרוכשים את מפרט הדירות כולל המאפיינים המדויקים ביותר, כגון מידות וחומרי הרכיבים, אך זה כאמור לא מתבצע ולעיתים מייצר לקבלנים הכנסה נוספת מהרוכש, ככל שזה לא התייעץ עם עורך דין עם זכייתו בהגרלה.

• מדוע הרוכשים לא מתייעצים עם עורך דין בעת הרכישה כמו ברכישה רגילה?

"הרוכשים חושבים שאם מדובר במכרז המפוקח על ידי המדינה, אין סיכוי שהקבלן יערים עליהם. במיוחד כשמדובר בציבור הדתי והחרדי שקשה מאוד לגבש אותם. הצרכן החרדי פחות מגובש בין היתר בגלל היותו מחזיק מכשיר כשר מה שמקשה עליו להתאחד בקבוצת ווטסאפ דרכה הוא יכול להיחשף לתרמיות הקבלנים לכאורה, ו/או לליקויים אפשריים בהסכם".

• אז איך נדע מה המוצר הסופי ואיך אתה מתמודד עם זה?

"אנו נלחמים מול הקבלנים באופן ישיר וכן מול מטה הדיור במשרד השיכון", אומר לוי ומפנה למכתב ששלח לפני מספר ימים לראש אגף שיווק ומשנה למנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, בני דרייפוס, ובו כתב: "אנו מבקשים להביא לידיעתך סוגיה מהותית הנוגעת למפרטי מכר עליהם קבלנים מחתימים את הזוכים", אשר "נוגדים את הוראות המפרט המחייב".

במכתב טוען לוי כי על אף הוראותיו הברורות של משרד השיכון בנושא, "בכל המפרטים של הפרויקטים קיימים פרמטרים רבים שבחירתם הסופית תיעשה, על פי האמור במפרט, על ידי החברה/ אדריכל החברה/ יועץ החברה וכיו"ב".

"מדובר בדוגמאות חלקיות אשר מופיעות בכל המפרטים ואושרו על ידי חברות הבקרה", מדגיש לוי במכתבו. “נבקש להורות לקבלנים לשנות את המפרטים או להעביר לזוכים עדכון הנוגע לכל אותן סוגיות, כך שהזוכים ידעו מה המוצר הסופי שהם יקבלו”. נציין כי עד לסגירת הכתבה, לא קיבל עו"ד לוי תגובה למכתבו ממטה הדיור במשרד השיכון.

יש לא מעט מקרים בהם משרד הבינוי והשיכון עומד על זכויות הרוכשים, כדוגמת זוכי מחיר למשתכן בשכונת הרקפות בראשון לציון שקיבלו מכתב מהקבלן לאחר שכבר חתמו על חוזי הרכישה, בו נדרשו לשלם בנוסף עבור מדד תשומות הבניה, אז משרד השיכון התערב והרוכשים ניצלו משיטת מצליח.

"אבל יש מקרים בהם משרד השיכון לא מתערב", אומר לוי, "הבעיה היא במקרים של ליקויים בתכנון לדוגמא, או בפרויקטים 'תקועים' לאור התנהלות של הקבלן מול הועדה המקומית והוצאת היתר בניה לאחר זמן רב, כאן יש בעיה רצינית כי גם מטה הדיור (משרד האוצר) לא מתערב".

"הקבלנים סוחבים אותנו ללא תגובה ואלו שכבר מגיבים טוענים כי החוזים אושרו על ידי חברת הבקרה, בזמן שלא רק שהמפרט לא עומד בתנאים של משרד הבינוי והשיכון זה אפילו לא עומד בתנאים של החוק".

לוי, שמייצג זוכים ב־20 פרויקטים שונים, שלח בין היתר מכתב לחברת י.ת.ב בדרישה למענה אודות הגרלה 202 בקרית אליעזר "אשדר", בגין אי התאמות וחוסרים במפרט מכר דירות לכאורה, לוי ציין את בקשותיו לתיקון הסכם הרכישה בכדי שיעמוד בהתאם למפרט המחייב, אנו ביקשנו את תגובתם אך עד לסגירת הכתבה לא זכינו לקבל אותה.

"מחסור בכסף"

משיחה שניהלתי עם שחר, חרדי בן 28 שאסף שקל לשקל להון העצמי הנדרש לרכישת דירה, מסתבר כי הכסף הקטן כאן הוא כסף גדול עבור מרבית הרוכשים. "לקוחות רבים שזכו במכרזי מחיר למשתכן הם זוגות צעירים שרוכשים דירה ראשונה בחייהם ולא תמיד נשאר להם כסף לדלק, אחרי שאת הכסף של כל המשפחה גייסנו לטובת ההון העצמי שנדרשנו לשלם.

"מבחינתנו עכשיו לקחת עורך דין זה אפילו לא בגדר מותרות, עם כל ההבנה שלנו שאנחנו חייבים את זה, אנחנו פשוט לא יכולים להרשות לעצמנו", לכן, דווקא כאן נדרשת עין פקוחה ויד טובה מצד משרד הבינוי שתוביל את הזוגות הזוכים עד לדירה.

במידה ושפר גורלכם וזכיתם בהגרלת מחיר למשתכן, חשוב שתשימו לב לאותיות הקטנות, ואם החלטתם שלא להתייעץ עם עורך דין, לכל הפחות תלמדו את חוק המכר על בוריו וכן את ההסכם של הקבלן מול מטה הבינוי.

תגובת משרד הבינוי והשיכון למוסף ביזנס: "משרד הבינוי והשיכון יצר מפרט מחייב לתכנית מחיר למשתכן המשקף בנייה בסטנדרט איכותי, למעלה מזה הרווח בשוק החופשי. המפרט נועד לסייע לזכאים בתהליך הקנייה, לקצר את זמני התהליך ולוודא סטנדרט איכותי של דירות בעבור הזוגות הצעירים.

"המכתב אינו מפרט תלונות עקרוניות אליהם ניתן להתייחס קונקרטית. אי לכך, ערכנו בדיקה מדגמית וראשונית ב-4 פרויקטים שונים ביישובים שהוזכרו, ולפי בדיקתנו, הקבלנים פעלו בהתאם למפרט ולא נמצא דופי בהתנהלותם, במידה ותועבר אלינו פנייה נקודתית נבדוק אותה וככל שתימצא אמת בטענות, משרד הבינוי והשיכון יפעל בהקדם מול הקבלן בנושא".

תגובה אחת
  1. זה כבר ברור שה25 אחוז הנחה כביכול בהגרלה של מחיר למשתכן בסוף התהליך כשיש עלויות נוספות מתברר שהעלות הסופית לפעמים יוצאת יותר יקרה מפרויקטים אחרים לדוגמא כמו של היזם פרי נדל"ן שבונה פרויקטים ברחבי הארץ לאוכלוסייה רחבה במחיר מאוד אטרקטיבי

השארת תגובה