'מנחה, מנחה': מס הכנסה במאה שערים

35% מהעסקים שנבדקו בשכונת מאה שערים, נמצאו מעלימים מס • קבלו את מגוון התירוצים של בעלי העסקים • וגם: ביקורת בשוק מחנה יהודה על תקינות מכשירי השקילה

שלטי 'אל תעברי בשכונתנו' במאה שערים. צילום: Lisa Mathon
שלטי 'אל תעברי בשכונתנו' במאה שערים. צילום: Lisa Mathon
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

במבצע נרחב של מבקרי ניהול ספרים שנוהל על ידי פקיד שומה ירושלים 1 ובשיתוף פקיד שומה חקירות ירושלים והדרום, בליווי עשרות שוטרי משטרת ישראל – תחנת לב הבירה, נערכו 69 ביקורות ניהול ספרים במגוון עסקים באזור ירושלים, כמחציתן בשכונת מאה שערים. קדמו לפעילות, קניות ביקורת מקדימות ותצפיות, בהן עלה חשש לאי רישום תקבולים בהיקף נרחב.

במהלך הפעילות נמצא כי 35% מהעסקים שבוקרו במאה שערים לא רשמו הכנסות בהתאם להוראות החוק. במסגרת הביקורת נמסרו במספר עסקים צווים לתפיסת מסמכים במקרים בהם עלה חשד לליקויים מהותיים בספרי העסקים. למרות מחאה של תושבי השכונה שליוו חלק מהביקורות בצעקות ובהשלכת חפצים, המבקרים ביצעו את הביקורות כמתוכנן ובנחישות ראויה.

במהלך ביקורת בחנות הלבשה במאה שערים, נמצאו 4 צ'קים לא רשומים בסך 30,000 ₪. בנוסף נערכה תצפית על לקוח שביצע קניה בחנות וגם קניה זו לא נרשמה, כמו כן לא נמצאה קנית ביקורת מקדימה בסכום של 120 ₪ שערכו המבקרים. בעל העסק טען "הצ'קים הם בעבור שכירות של נכסים בבעלות משפחתי, לגבי השאר אין לי הסבר". לבעל העסק נמסר צו תפיסת מסמכים וספרי העסק נלקחו למשרד לצורך המשך ביקורת, בנוסף בעל העסק זומן לחקירה.

בביקורת בחנות תכשיטים במאה שערים נמצאו רשימות של צ'קים לניכיון ללא תיעוד, לטענת בעל העסק "זה ישן, אני אברר ואחזיר תשובה". גם במקרה זה נמסר לבעל העסק צו תפיסת מסמכים וספרי העסק נלקחו למשרד להמשך ביקורת.

בביקורת בחנות ספרים במאה שערים, נערכה קנית ביקורת מקדימה שלא נרשמה, בנוסף נמצאו צ'קים דחויים בסך 6,383 ₪ ללא תיעוד. בעל החנות הסביר "אין לי הסבר, אני לא הייתי בעסק ששמו את הצ'קים במגירה". בביקורת במספרה בשכונה נמצא צ'ק לא רשום במגירה. תגובת בעל העסק "סיפרתי ילדים וקיבלתי צ'ק". בנוסף, נמצא קלסר ובו חוזי שכירות על שם בעל העסק ובני משפחתו, אשר נלקח להמשך בדיקה במשרד.

ולמבצע מסוג שונה: מנהל אכיפה, מסחר ומדידה במשרד הכלכלה והתעשייה, החל בשבוע שעבר במבצע ביקורת בשווקים ברחבי הארץ, לשם בדיקת אמינות מכשירי המשקל והמדידה.

ביקורת ראשונה התבצעה בשוק מחנה יהודה בירושלים, במסגרתו נבדקו 166 עסקים, בהם 241 מכשירי שקילה, המשמשים למסחר. בסיום הביקורת, נמצא כי מרבית מכשירי השקילה שנבדקו – 97% – נמצאו תקינים, בעוד 8 נפסלו לשימוש, 5 תיקי חקירה נפתחו.

מבצעי אכיפה בשווקים במתבצעים במסגרת פעילות משרד הכלכלה והתעשייה למלחמה ביוקר המחיה, שקיפות והגינות צרכנית. כך, שלצד בדיקת המכשירים, עובדי המנהל גם מדריכים את בתי העסק  בעקרונות לשקילה נכונה – לרבות ההכרח בפילוס המאזניים, ייצובם, ניקיונם ומיקומם באופן בו תוצאות השקילה נראות היטב לצרכן.

המבצע תואם עם יו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה, נינו פרץ, אשר הביע שביעות רצון מתוצאות המבצע, וציין כי ימשיך לפעול להגברת האמינות בשוק ושגשוגו בעתיד.

השארת תגובה